Лікарські засобиСтатті

Небулайзерна терапія: застосування антисептиків при захворюваннях органів дихання

29/03/2018

Серед сучасних методів лікування та профілактики захворювань органів дихання особливе місце посідає небулайзерна терапія. При цьому спеціалісти рекомендують використовувати антисептики і, зокрема, Декасан®. Згідно з результатами багаторічних практичних досліджень ця методика переконливо демонструє ефективність при респіраторних захворюваннях

Особливості патогенезу респіраторних захворювань

До інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів відносять групу гострих респіраторних інфекцій, а також ларингіт, тонзиліт і фарингіт, частка яких становить близько 30% серед усіх видів хвороб верхніх дихальних шляхів [1]. Більшість цих захворювань супроводжується болісним кашлем та закладеністю носа, що пов’язано з ураженням слизових оболонок вірусними і бактеріальними патогенами та зниженням мукоциліарного кліренсу. Доросла людина відчуває біль у горлі в середньому 2–3 рази на рік, при цьому діти більш схильні до захворювань горла, оскільки їх імунна система ще не до кінця сформована [2]. Саме тому для профілактики і лікування респіраторних захворювань слід застосовувати найбільш сучасні та ефективні методи і засоби.

Сучасний метод інгаляційної терапії

Ефективність небулайзерної терапії теоретично та практично обґрунтована в численних дослідженнях [3–5]. Метод полягає у перетворенні рідких форм лікарських засобів у дрібнодисперсний аерозоль, який дозовано доставляється безпосередньо за місцем призначення в орган-мішень за короткий час, зазвичай за 5–10 хв [3]. Беззаперечними перевагами небулайзерної терапії є можливість досягнення максимальної фармакологічної активності препарату шляхом впливу на більшу площу поверхні слизової оболонки респіраторного тракту, завдяки чому розвивається більш тривалий лікувальний ефект [4]. Крім того, неінвазивність методу мінімізує системний вплив та забезпечує практично повну відсутність небажаних побічних ефектів [5]. Це єдиний спосіб доставки у дихальні шляхи цілої низки препаратів, для яких не існує інших дозувальних інгаляторів [3, 5]. Отже, небулайзерна терапія дозволяє застосовувати широкий спектр лікарських засобів, у тому числі антисептики.

Вибір антисептиків для терапії респіраторних захворювань

Враховуючи особливості патогенезу респіраторних захворювань, антибіотикотерапія у більшості випадків не показана, а в комплексну терапію обов’язково мають входити місцеві засоби антисептичної дії [2], які в першу чергу спрямовані на усунення болю в горлі, доставляючи активні інгредієнти безпосередньо до уражених ділянок. Однак рідини для полоскання проникають тільки в передню зону ротової порожнини. У зв’язку з цим небулайзерна терапія має переваги, оскільки доставляє діючі речовини у важкодоступні ділянки горла, піднебінних мигдаликів та глотки, завдяки чому забезпечується пом’якшувальний і заспокійливий ефект в ділянці запалення. Крім того, це сприяє змиванню патогенних мікроорганізмів із поверхні слизової оболонки.

Результати досліджень, проведених вітчизняними та закордонними отоларингологами, довели високу ефективність місцевих засобів антисептичної дії для лікування гострих запальних захворювань верхніх дихальних шляхів та неускладнених респіраторних інфекцій [2]. Однак Американське товариство мікробіології оприлюднило дані, згідно з якими деякі мікроорганізми виробляють антибіотикорезистентність при дії засобів, що містять хлоргексидин [6]. У зв’язку з цим та підвищенням алергічних реакцій при застосуванні хлоргексидину FDA позбавило цю речовину статусу безпечного антисептика [7]. При цьому рекомендовано антисептичні засоби на основі декаметоксину, які не викликають алергії та характеризуються додатковою протизапальною, десенсибілізуючою та спазмолітичною дією [6, 7].

Протистояння пандемії антибіотикорезистентності

Антисептичний засіб Декасан® з діючою речовиною декаметоксин виявляє виражений бактерицидний вплив на широкий спектр мікроорганізмів, зокрема на стафiлококи, стрептококи, капсульнi бактерії, дифтерiйну та синьогнійну палички. Для нього також характерна фунгіцидна дія на дрiжджi, дрiжджоподiбнi гриби, збудники епiдермофiтiї, трихофiтiї, мiкроспорiї, еритразми та деякі види пліснявих грибів (аспергiли, пенiцили). Крім того, препарат пригнічує трихомонади, лямблiї та віруси. Особливо слід відзначити високу активність Декасану відносно мiкроорганiзмiв, стійких до антибіотиків. Утворення стійких до декаметоксину форм при тривалому застосуванні відбувається повільно i не перевищує ефективних концентрацій препарату. У процесі лікування Декасаном підвищується чутливість антибiотикорезистентних мiкроорганiзмiв до антибiотикiв. Застосування Декасану — це відчутний крок на шляху припинення пандемії антибіотикорезистентності.

Декасан®: переваги інгаляційного антисептика

Антисептичний засіб Декасан® у формі небул рекомендовано для лікування респіраторних захворювань дорослим і дітям, починаючи з 12 років. Цей інгаляційний антисептик діє саме в місці запалення, швидко знищуючи хвороботворні мікроорганізми безпосередньо у легенях. Декаметоксин концентрується на цитоплазматичній мембрані мікробних клітин, порушуючи проникність клітинної мембрани мікроорганізмів шляхом руйнування коротких ліпідних ланцюгів. При цьому цитоплазматична мембрана клітин людського організму не пошкоджується, оскільки має іншу будову.

Препарат практично не всмоктується слизовими оболонками, неушкодженою шкірою та рановою поверхнею. Декасан® не завдає шкоди організму людини, оскільки, на відміну від антибіотиків, не чинить системної дії. Його рекомендують для лікування та профілактики захворювань органів дихання: тонзиліту, ангіни, бронхіту, абсцесу легень, бронхоектатичної хвороби та інших респіраторних патологій. Враховуючи високу ефективність відносно широкого спектру хвороботворних мікроорганізмів Декасан® — це надійний засіб в арсеналі лікаря для терапії та профілактики захворювань органів дихання.

Список літератури знаходиться в редакції

Р.П.  UA/5364/01/01 необмежений з 22.12.2016.

“Фармацевт Практик” #3′ 2018

ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ