Наука

Бактерії можуть зробити донорську кров універсальною

Наука

Бактерії можуть зробити донорську кров універсальною

23/08/2018

Вчені навчилися з крові будь-якої групи за системою АВ0 робити універсальну донорську кров. Ключову роль в цьому процесі грає фермент кишечної бактерії, який «обстригає» з еритроцитів аглютиногенів А та В

При переливанні крові, як відомо, обов’язково слід дотримуватися групи крові за системою АВ0. При різних катастрофах, коли крові певних груп може не вистачати, практикують переливання крові групи 0(І), адже її еритроцити не несуть антигенів А та В та, відповідно, не викликають у реципієнта імунної відповіді. В зв’язку з цим люди з кров’ю групи 0(І) є універсальними донорами еритроцитарної маси за відсутності несумісності за іншими групами крові.

Кілька років тому вчені вже демонстрували можливість перетворення еритроцитів на універсальні шляхом відрізання ферментами-гідролазами з їх поверхні залишків вуглеводів, що утворюють аглютиногени А та В. Проте, донедавна ця процедура була недостатньо ефективною для практичного застосування. Змінити ситуацію може робота Стивена Вітерса (Stephen Withers) та його колег з Університету Британскої Колумбії (Канада).

Автори представили свої досягнення на 256-й зустрічі Американського хімічного товариства (ACS). Їм вдалося виділити з кишечник бактерій ферменти-гідролази, які  значно ефективніше «очищують» еритроцити від антигенів А та В. Пошук проводили серед ферментів комах, п’явок та інших тварин, які здатні перетравлювати кров. Однак рішення знайшли в людському кишечнику. Вправа в тому, що слизова кишечника містить багато глікопротеїнів (муцинів). Кишечні бактерії харчуються ними, тому добре вміють відщеплювати їх.

subscribe

В сумарній ДНК кишечних бактерій вчені провели пошук генів, які при експресії забезпечують потрібну ферментативну активність. Так було знайдено ферменти, які в 30 разів ефективніше за вже відомі розщеплювали глікопртеїни на поверхні еритроцитів.

Попереду численні клінічні випробування, але попередні дані дають надію на те, що проблему нестачі донорської крові певних груп в екстремальних ситуаціях нарешті буде  вирішено.

Читайте також: “Кровь – самое опасное из используемых в медицине веществ”

* Stephen G. Withers. CARB 105: Discovery of CAZYmes for cell surface glycan removal through metagenomics: Towards universal blood // ACS Metting, Boston, MA, August 19-23, 2018.

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ