Наука

«Друковані» ліки можуть значно спростити життя пацієнтів

Наука

«Друковані» ліки можуть значно спростити життя пацієнтів

11/10/2017

Нова технологія виготовлення лікарських засобів за індивідуальним замовленням із ультраточним дозуванням безпосередньо в місці продажу або видачі (в лікарні, аптеці тощо) одного дня може значно полегшити життя пацієнтів, які приймають кілька препаратів одночасно. Також технологія може полегшити та прискорити тестування нових лікарських засобів

Технологія, яку запропонували* вчені з Університету Мічігану (США), передбачає нанесення, або «друк», необхідної пацієнту дози одного або кількох препаратів на різні поверхні: розчинні підложки, пластирі з мікроіглами та ін. Замість жмені половинок та чвертинок різних таблеток пацієнт отримує мікс “все в одному”, який містить всі необхідні йому медикаменти в призначених дозуваннях. Автори технології перевірили активність «друкованих» препаратів в дослідах in vitro та виявили, що вона не відрізняється від традиційних лікарських форм.

Вчені розробили пристрій, який може скомбінувати будь-яку кількість медикаментів в точно зазначених кількостях в одну дозу. Пристрій можна встановити в аптеці або клініці.

subscribe

Для створення пристрою була адаптована технологія струменевого друку органічним паром, яка дозволяє отримувати ультратонкі кристалічні структури на великій площі. Тонкий шар препарату легко розчиняється, що покращує його біодоступність. Технологія може дати «путівку в життя» багатьом молекулам-кандидатам у лікарські засоби, які поки не знайшли застосування через погану розчинність при використанні в традиційних лікарських формах (таблетки, капсули). Як відомо, тест на розчинність – один із перших тестів, які доводиться проходити майбутнім лікам, і приблизно половина молекул-кандидатів його не витримує. Використання струменевого друку органічним паром може підвищити розчинність деяких з них.

Читайте також: Нанотехнологии: как повысить растворимость лекарства?

Процес починається з нагрівання активних фармацевтичних інгредієнтів – зазвичай у порошкоподібній формі – та їх випаровування зі струменем нагрітого інертного газу на кшталт азоту. Разом із газом, активна речовина проходить через розпилювач та одразу потрапляє на охолоджену поверхню. Тут вона конденсується у вигляді тонкої кристалічної плівки. Формуванням плівки можна керувати з великою точністю. Технологія не потребує розчинників, допоміжних речовин або додаткової обробки препарату.

Технологія, яка дозволяє значно збільшити розчинність активних речовин, може бути векорисною при випробуваннях лікарських засобів, зокрема при тестуванні їх на культурах клітин. Зазвичай, препарати, які проходять тест, доводиться розчиняти в хімічних розчинниках та в такому вигляді вносити в культуру, що може впливати на результати тесту. Завдяки новій технології, тонкий кристалічний шар препарату може розчинитися безпосередньо в культуральному середовищі без додавання спеціального розчинника.

Автори технології розуміють, що до «друку» індивідуальних ліків в аптеках та лікарнях ще далеко, але сподіваються, що технологія струменевого друку органічним паром може швидше знайти використання в тестуванні нових лікарських засобів. На думку вчених, технологія може значно прискорити процес оцінки нових молекул-кандидатів.

Читайте також: “Напечатанные” таблетки

* Olga Shalev, Shreya Raghavan, J Maxwell Mazzara, Nancy Senabulya, et al. (2017) Printing of small molecular medicines from the vapor phase // Nature Communications, 2017, 8, Article number: 711. doi: 10.1038/s41467-017-00763-6.

На фото: тонкі кристалічні шари, отримані за допомогою технології струменевого друку органічним паром (Olga Shalev, 2017*)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ