Наука

Електронні сигарети шкодять легеням

16/08/2018

Вейпінг (вдихання пари з електронної сигарети) посилює продукцію прозапальних речовин та руйнує захисні клітини в легенях, які очищують повітря від потенційно небезпечних частинок. Цей ефект схожий з таким, що спостерігається в звичайних курців та у пацієнтів з хронічними захворюваннями легень

Популярність вейпінгу в світі зростає, отже не дивно, що вчені продовжують вивчати вплив електронних сигарет на здоров’я. На сьогодні вважається, що вони дійсно безпечніші за звичайні тютюнові сигарети та можуть допомогти позбутися такої шкідливої звички як тютюнопаління. Але їх точно не варто вважати абсолютно безпечними.

Раніше було з’ясовано, що вейпінг порушує активність альвеолярних макрофагів, які прибирають з нижніх дихальних шляхів частинки пилу, бактерії, різноманітні алергени. Щоб дослідити* віддалені наслідки застосування електронних сигарет, вчені виділили альвеолярні макрофаги з легенів восьми осіб, які не курять та ніколи не хворіли на астму або хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Протягом 24 годин третину макрофагів тримали під впливом рідини для електронних сигарет. Третину клітин обробляли штучно зконденсованою парою – такою, яку вдихає вейпер при застосуванні електронної сигарети – з або без нікотину. Третину клітин залишили без обробки.

subscribe

Виявилося, що зконденсована пара значно шкідливіша за рідину для електронних сигарет, причому негативний вплив є дозозалежним. Через 24 години експерименту сумарна кількість клітин, які піддавалися впливу зконденсованої пари, значно зменшилася у порівнянні з необробленими зразками. При цьому наявність нікотину посилювала негативний ефект пари. Конденсат посилював загибель клітин та появу вільних радикалів кисню в 50 разів, а також значно підвищував продукцію прозапальних речовин, особливо за наявності нікотину. Крім того, конденсат пари порушував здатність макрофагів захоплювати бактерії, яка частково відновлювалась після обробки клітин антиоксидантом.

Читайте також: Куріння: у путах рабської залежності

Автори дослідження вказують, що вейпінг веде до пошкодження важливої ланки імунного захисту організму, принаймні в лабораторних умовах. Електронні сигарети безпечніші за звичайні з точки зору канцерогенного ризику, але можуть спричинити розвиток ХОЗЛ при багаторічному вейпінгу.

Читайте також: Хронічне обструктивне захворювання легень у запитаннях і відповідях

* Scott A, Lugg ST, Aldridge K, et al. Pro-inflammatory effects of e-cigarette vapour condensate on human alveolar macrophages // Thorax, Published Online First: 13 August 2018. doi: 10.1136/thoraxjnl-2018-211663

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ