Наука

Медична марихуана: час розставити крапки над «І»

16/03/2018

Медична марихуана – безпечний та ефективний засіб проти болю, вважають західні дослідники та вимагають включити канабіс до сучасного медичного арсеналу. Новий спеціальний випуск European Journal of Internal Medicine опублікував вичерпний огляд сучасних даних по терапевтичному використанню канабісу та його похідних. Випуск Special Issue: Cannabis in Medicine знаходиться у вільному доступі (нагадаємо, що в Україні застосування марихуани, зокрема з медичною метою, заборонено)

Марихуану протягом століть використовували для тамування болю та як снодійне, проте даних про ефективність та безпеку засобу обмаль. Частково це пов’язано з тим, що в другій половині ХХ ст. в багатьох країнах марихуану заборонили, та вона не могла бути об’єктом ані наукових, ані клінічних досліджень.

З 2012 р спостерігаємо вибух числа наукових публікацій про медичні властивості канабісу. Спеціальний випуск містить інформацію про два великих дослідження використання марихуани у пацієнтів, хворих на рак, а також у людей похилого віку. Крім того, випуск містить огляд регуляторних, етичних та практичних проблем, пов’язаних з використанням канабісу.

Одне дослідження було проведено в Ізраїлі з 2015 по 2017 рік із залученням 2970 учасників. Вивчалася ефективність медичного канабісу у пацієнтів з онкологічними захворюваннями в лікуванні болю та подоланні проблем зі сном. 95,9% учасників відмітили покращення свого стану.

Та ж сама команда вивчала ефективність медичного канабісу у людей похилого віку, які в період 2015-2017 рр лікувалися від різних хвороб, зокрема від раку та хронічного болю. Автори виснували: «Наше дослідження показує, що терапевтичне використання канабісу є безпечним та ефективним у літніх людей. Застосування канабісу може зменшувати прийом інших лікарських засобів, зокрема опіоїдів. В цій групі населення подальший збір доказової бази, в тому числі даних подвійних сліпих плацебо-контрольованих досліджень, є першочерговим завданням».

В огляді професора Дональда Абрамса (Університет Каліфорнії, США) наведено дані дослідження Комитету Національної академії наук, інженерії та медицини США, в якому вивчено більше 10 тис наукових статей, опублікованих з 1999 р та присвячених впливу марихуани на здоров’я людини (ФП раніше писав про це дослідження: Опубликован большой обзор о преимуществах и рисках употребления марихуаны). Згідно дослідження, є переконливі або суттєві докази того, що канабіс або канабіноїди ефективні для лікування болю у дорослих; нудоти та блювання, викликаних хіміотерапією; спастичності при розсіяному склерозі. В огляді висвітлено також перешкоди для вивчення ефектів марихуани в США, які пояснюють відсутність міцної доказової бази щодо її терапевтичного застосування, а також невпевненість багатьох лікарів при її призначенні та виборі дозування. В статті канадського та чеського дослідників запропоновано практичне керівництво для лікарів по канабісу та наведено дані з його фармакології.

subscribe

В спеціальному випуску European Journal of Internal Medicine можна знайти все, що на сьогодні відомо про медичне застосування марихуани. Укладачі сподіваються, що видання допоможе практикуючим лікарям зорієнтуватися, коли і як призначати засіб, а також сприятиме дослідженню медичної марихуани згідно усіх вимог доказової медицини.

___________

Як Європейське медичне агентство (EMA), так і FDA в США не схвалили використання з лікувальною метою рослини Cannabis sativa L. або її екстрактів. Втім це зробили окремі країни (Канада, Німеччина, Ізраїль, Нідерланди) та приблизно половина штатів США.

США, Канада та 23 європейські країни схвалили застосування кількох лікарських засобів, що містять канабіноїди.

Читайте також: Марихуана помогает устранить одну из причин болезни Альцгеймера

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ