Наука

Розкрито один із механізмів впливу алкоголю на нервові клітини

Наука

Розкрито один із механізмів впливу алкоголю на нервові клітини

28/12/2018

В експериментах на плодових мушках було з’ясовано, чому вживання алкоголю чинить збуджуючий та анестезуючий ефект

Незважаючи на купу досліджень впливу алкоголю на організм людей, далеко не всі його молекулярні механізми добре зрозумілі. Частину цих ефектів можна спостерігати не тільки в людей та інших ссавців, а навіть у комах. Так, низку цікавих відкриттів було нещодавно зроблено* при вивченні плодових мушок дрозофіл. Автори роботи стверджують, що поведінка «п’яних» дрозофіл дуже схожа на людську.

Американські вчені дослідили, як взаємодіє етанол із мембранами нервових клітин. Виявилося, що певні поведінкові реакції на вживання алкоголю опосередковані ферментом фосфоліпазою D2. Цей фермент знаходиться в клітинній мембрані та розщеплює фосфатидилхолін, який є компонентом мембранних фосфоліпідів, на фосфатидну кислоту та холін. Перша виконує роль сигнальної молекули, тоді як другий йде на синтез нейромедіатора ацетилхоліну.

Читайте також: Перша допомога при отруєнні алкоголем

При появі в середовищі етанолу фосфатидна кислота взаємодіє з ним із утворенням фосфатидилетанолу, який підвищує збудливість нейронів. В результаті тварини починають вести себе гіперактивно. Накопичення фосфатидилетанолу зумовлює також деякі симптоми похмілля.

Ефект фосфатидилетанолу був відомий і раніше, в новій же роботі було з’ясовано*, що фосфатидилетанол напряму конкурує з фосфатидною кислотою за приєднання до калієвих каналів мембран нейронів. А приєднавшись, фосфатидилетанол змінює їх пропускну здатність та, відповідно, збудливість нейрону.

subscribe

Крім того, було доведено, що накопичення фосфатидилетанолу зумовлене саме ферментом фосфоліпазою D2. Щоб довести це, вчені отримали лінію дрозофіл, в яких ген фосфоліпази D2 в нейронах було вимкнуто, та виявили, що такі мушки, на відміну від звичайних, не змінюють поведінки після вживання спиртних напоїв.

Вчені вважають, що отримані данні можуть сприяти створенню засобів запобігання надмірному сп’янінню та похміллю.

Читайте також: Создан чип, отслеживающий уровень алкоголя в крови

* Chung H-W, Nicholas PE, Cerrone C et al. A Molecular Target for an Alcohol Chain-Length Cutoff // Journal of Molecular Biology, December 2018. https://doi.org/10.1016/j.jmb.2018.11.028

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ