Наука

Вірус сказу допоможе в боротьбі з хворобою Паркінсона

Наука

Вірус сказу допоможе в боротьбі з хворобою Паркінсона

07/05/2018

Вірус сказу розповсюджується по нервових шляхах та досягає клітин головного мозку людини або тварини, викликає важкі порушення в роботі мозку, які призводять до смерті. Вірус потрапляє в центральну нервову систему по нервових волокнах, а також легко долає гематоенцефалічний бар’єр. Такі «вміння» вірусу надзвичайно цікаві розробникам ліків – вони використовують їх для доставки фармпрепаратів у головний та спинний мозок

Хвороба Паркінсона – розповсюджене нейродегенеративне захворювання, на яке страждають міліони людей в усьому світі. При хворобі відбувається прогресуюче руйнування і загибель нейронів центральної нервової системи, що виробляють нейромедіатор дофамін. Це призводить до м’язової ригідності, тремору, гіпокінезії, порушень рухів  та ін. Причини розвитку недуги не з’ясовані, але існують методи покращення життя хворих шляхом впливу на патогенез захворювання. Так, однією з проблем є накопичення заліза в нейронах, що спричинює їх пошкодження та смерть. Тому для покращення стану хворих іноді використовують препарат дефероксамін, який захоплює залізо та знижує його кількість в нейронах. Але через те, що дефероксамін погано проникає в мозок, його доводиться використовувати у високих дозах, що значно підвищує ризик розвитку у пацієнта серйозних побічних явищ. Група вчених з Китаю для вирішення цієї проблеми застосувала властивості вірусу сказу.

Читайте також: Угроза из оскаленной пасти: досье на бешенство

Лікування багатьох захворювань мозку, зокрема онкологічних та нейродегенеративних, утруднюється тим, що лікарські засоби не можуть подолати гематоенцефалічний бар’єр. Вірус сказу легко з цим порається. з рецепторами клітин мозку взаємодіє поверхневий білок вірусу – глікопротеїн 29 (Rabies Virus Glycoprotein 29 – RVG-29). Його раніше вже випробовували в лікуванні пухлин мозку. Тоді ним вкривали золоті наночастинки або нанокапсули з протипухлинними ліками, і  RVG-29 допомагав їм швидко потрапляти в мозок.

subscribe

Тепер RVG-29 приєднали* до наноастинок, які несли дефероксамін. Наночастинки ввели мишам з моделлю хвороби Паркінсона. В результаті рівень заліза в мозкових нейронах тварин впав, пошкодження клітин зменшилося, симптоми хвороби зникли. Побічної дії при цьому зафіксовано не було.

Завдяки тому, що всі компоненти експериментального лікування вже схвалені для клінічного використання, вчені планують клінічні випробування нового методу терапії хвороби Паркінсона.

Читайте также: Как доставить лекарство в мозг?

* You L, Wang J, Liu T, Zhang Y, et al. Targeted Brain Delivery of Rabies Virus Glycoprotein 29-Modified Deferoxamine-Loaded Nanoparticles Reverses Functional Deficits in Parkinsonian Mice // ACS Nano. 2018 Apr 4. doi: 10.1021/acsnano.7b08172.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ