Наука

Їсти, скільки хочеш, та не товстішати? Схоже, це реально

07/12/2018

Вимкнення лише одного гену дозволило мишам їсти без обмежень та не набирати при цьому вагу

Вчені з Університету Техасу (США) та Університету Фліндерса (Австралія) з’ясували*, що продукт гену RCAN1 (Regulator of Calcineurin 1 – регулятор кальциневрину 1) працює як інгібітор зворотного зв’язку для низки метаболічних процесів, а також теплопродукції організму. При вимкненні гену RCAN1, миші ставали стійкими до набору ваги при посиленому харчуванні, їх метаболізм посилювався, що дозволяло тваринам спалювати більше калорій.

Поки дослідження проведено лише на мишах, але автори впевнені, що їх знахідка дозволить створити засоби для лікування ожиріння та метаболічних порушень у людей. Вони вже розробили та випробовують серію засобів, інгібіторів білка-продукту гену RCAN1.

Читайте також: Сладкие напитки связали с ожирением у детей и взрослых

В організмі людини є два типи жиру – білий та коричневий. Перший призначений для зберігання енергії, другий, навпаки, спалює енергію та виділяє тепло. Кількість коричневого жиру у людей зменшується з віком, ще менше його в осіб, що страждають на діабет або ожиріння. Автори роботи вважають, що вимкнення гену RCAN1 допоможе перетворити білий жир на коричневий. Завдяки цьому, енергія буде спалюватися навіть, коли людина знаходиться в покої. Отже організм запасатиме менше жиру при тому самому раціоні та тих самих навантаженнях.

Читайте також: Пищевая упаковка может содержать вещества, способствующие ожирению

Навіть, якщо запропонований метод  буде впроваджений в клінічну практику, необхідність збалансованого та здорового харчування, а також достатньої фізичної активності ніхто не відмінятиме. Але для пацієнтів з ожирінням та метаболічними порушеннями вимкнення гену RCAN1 може полегшити боротьбу з зайвою вагою.

subscribe

* Rotter D, Peiris H Grinsfelder DB, Martin AM et al. Regulator of Calcineurin 1 helps coordinate whole‐body metabolism and thermogenesis // EMBO Reports, 2018, Published online 02.11.2018, e44706. DOI 10.15252/embr.201744706

 

ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ