Наука

Запропоновано засіб для попередження карієсу

16/04/2018

Вчені створили препарат, який забезпечує відновлення зубної емалі

Зубна емаль продукується клітинами, які називаються амелобластами. Поки зуб ховається в яснах, вони секретують білки, які формують емаль. Після прорізування зуба, коли шар емалі вже готовий, амелобласти гинуть. Проблема в тому, що емаль руйнується протягом всього життя, а відновитися вже не може. За рахунок слини, фтору в зубних пастах та певних мінеральних добавок незначна ремінералізація зубних тканин протягом життя відбуватися. Втім, якщо «дірка» в зубі стає помітною неозброєним оком, вилікувати її зможе лише лікар-стоматолог за допомогою пломбування.

Вчені з Університету Вашингтону (США) дослідили* білок амелогенін, який виділяють амелобласти. Він є ключовим регулятором формування емалі. На основі цього білка було синтезовано пептид, який, в свою чергу, використали як активну речовину для приготування  препарату для відновлення емалі.

Читайте також: Прорыв в стоматологии: зубы, которым не страшны бактерии

Засіб тестували на здатність ремінералізувати пошкоджену емаль на людському зубі в лабораторних умовах. Виявилося, що він допомагає у формуванні на пошкоджених ділянках нового мінералізованого шару, інтегрованого з глибинними шарами емалі. Для порівняння в аналогічних тестах застосували фтор, але тільки експериментальний пептид  забезпечив ремінералізацію відносно товстого шару емалі. Відновлена емаль виглядала досить природно.

subscribe

Автори планують дослідження нового пептидного засобу в клінічних умовах. Вони вказують, що для лікування глибоких «дірок», в яких зруйнована не тільки емаль, а й шар дентину, поки все одно доведеться користуватися пломбуванням. Але вони також вважають доцільним, в разі успіху клінічних випробувань, використовувати пептидний засіб у складі різних безрецептурних гігієнічних продуктів (паст, гелів, ополіскувачів для зубів) задля профілактики карієсу. Пептиди забезпечать швидке відновлення емалі та таким чином попередять більш глибокі пошкодження зубів.

Читайте також: Вылечить кариес поможет препарат от болезни Альцгеймера

* Dogan S, Fong H, Yucesoy DT, Cousin T, et al. Biomimetic Tooth Repair: Amelogenin-Derived Peptide Enables in Vitro Remineralization of Human Enamel // ACS Biomater. Sci. Eng., Publication Date (Web): March 9, 2018. DOI: 10.1021/acsbiomaterials.7b00959

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ