Наука

Знайдено одного з «винуватців» розвитку розсіяного склерозу

Наука

Знайдено одного з «винуватців» розвитку розсіяного склерозу

18/05/2018

Розсіяний склероз – хвороба, що вражає 1 особу на 1000 та характеризується різними функціональними порушеннями, зокрема локомоторними, зоровими, мовними. На сьогодні відсутні засоби лікування розсіяного склерозу як такого, натомість терапія зазвичай носить симптоматичний характер та спрямована на зниження частоти та тяжкості загострень. Але нещодавно швейцарські вчені знайшли* фактор, який грає важливу роль в розвитку розсіяного склерозу – ДНК-зв’язуючий білок TOX, який «налаштовує» імунні клітини на руйнування мозкових тканин

Причини розвитку розсіяного склерозу досі залишаються великою медичною загадкою. Відомо, що певну роль відіграють генетичні фактори, а також зовнішні впливи – інфекції або навіть куріння. Але досі не зрозуміло, чому іноді ці фактори ініціюють захворювання, а іноді – ні.

Читайте також: Рассеянный склероз – болезнь, окутанная тайной

Вчені вирішили дослідити, як впливає інфекція на розвиток автоімунної реакції на нервову тканину. Вони заражали здорових мишей патогенними вірусом або бактерією. Імунна відповідь у всіх тварин була схожа – активація CD8+ T-лімфоцитів. Однак в однієї миші, зараженої вірусом, було зафіксовано розвиток запалення мозку, схожого з розсіяним склерозом. Це спонукало вчених порівняти експресію генів в CD8+ T-лімфоцитах у відповідь на різні – бактеріальні або вірусні – патогени. Так вони виявили, що у відповідь на віруси в Т-лімфоцитах відбувається експресія гену, який кодує білок TOX, і це може стати початком розвитку розсіяного склерозу.

subscribe

Зв’язок між TOX та розсіяним склерозом було підтверджено на експериментальній моделі мишей, у яких в Т-лімфоцитах експресія TOX була «вимкнута»: незважаючи на введення вірусу, розвиток захворювання в них не відбувався.

Чому TOX викликає розвиток розсіяного склерозу? Мозок людини має обмежений регенеративний потенціал, тому повинен захищатися від імунних клітин, які, руйнуючи віруси, можуть необоротно пошкодити і клітини мозку. Захистити мозок від Т-лімфоцитів мають спеціальні бар’єри. Однак, TOX змінює експресію деяких рецепторів на поверхні CD8+ T-лімфоцитів, які отримують блокуючи сигнали від мозку, і таким чином сприяє тому, що лімфоцити безперешкодно долають бар’єри, атакують клітини мозку та викликають захворювання.

Читайте також: Как «работают» Т-лимфоциты и что делать, если они не справляются?

Після досліджень на мишах TOX також було знайдено в Т-лімфоцитах в вогнищах розсіяного склерозу. Ці дані важливі для розуміння механізмів розвитку розсіяного склерозу, однак істині причини захворювання ще доведеться шукати. Поки вчені досліджують роль ТОХ в інших автоімунних процесах та канцерогенезі.

* Nicolas Page, Bogna Klimek, Mathias De Roo, Karin Steinbach, et al. Expression of the DNA-Binding Factor TOX Promotes the Encephalitogenic Potential of Microbe-Induced Autoreactive CD8+ T Cells // Immunity, 2018, 48(5): 937-950.e8. doi: 10.1016/j.immuni.2018.04.005.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ