Новини

Дві з трьох хвороб в Україні є наслідком неправильного харчування

Новини

Дві з трьох хвороб в Україні є наслідком неправильного харчування

31/05/2017

Дві з трьох хвороб в Україні є наслідком неправильного харчування. Такі дані були озвучені сьогодні в рамках круглого столу «Міжнародний день здорового травлення: як харчуються українці?» з представниками влади та ключовими експертами галузі.

За даними ВОЗ здоров’я людини на 70% залежить від того, що вона їсть. Науково доведено, що нераціональне харчування суттєво впливає на тривалість життя людини та призводить до виникнення та розвитку неінфекційних захворювань: серцево-судинних, онкологічних, діабету, порушення обміну речовин.

На жаль, сьогодні ця проблема стала головним викликом для системи охорони здоров’я в Україні.

Діабет, рак, серцево-судинні захворювання, хронічні хвороби органів дихання зумовлюють понад 2/3 загальної захворюваності та близько 86% смертей українських громадян.

Піраміда харчування

Експерти б’ють на сполох, нарікаючи на погану поінформованість населення та відсутність адаптованої та затвердженої компетентним органом зрозумілої для людей піраміди харчування. Під час круглого столу гастроентеролог Наталія Харченко озвучила напрацьовані на основі світової практики рекомендації щодо основних принципів та засад правильного харчування, але з урахуванням місцевих особливостей. Експерт зазначила, що в основі щоденного раціону кожного українця повинні бути овочі та фрукти (5 порцій на день), далі продукти тваринного походження, зернові і бобові, правильні жири (наприклад, горіхи)  і, нарешті, прості вуглеводи.

Харчування дітей

Найбільш вразлива аудиторія, яка потребує особливої уваги, на думку учасників дискусії – діти. Регулярні дослідження стану здоров’я школярів фіксують поглиблення тенденції суттєвого погіршення харчових звичок дітей із віком¹. На жаль, отримуючи більше свободи у виборі харчування, старші підлітки відмовляються від сніданків, вживають менше корисних продуктів. Загальна частка учнів, які повністю відмовляються від сніданку у будні, протягом навчання у школі збільшується майже втричі – з 5,9% у 10-річних до 17,2% у 17-річних.

У раціоні харчування старшокласників з’являється більше некорисних снеків та солодощів. Третя частина опитаних зазначила, що овочі та фрукти вживать максимум до 4 разів на тиждень, це за умови, що в раціоні повинно бути приблизно 5 прийомів таких продуктів щодня (відповідно до рекомендацій МОЗ, денний раціон повинен включати 500-800 грамів фруктів та овочів). Вони рідше їдять у родинному колі і частіше відвідують «фаст-фуди», що говорить про те, що така проблема є не лише медичною, але й соціальною, оскільки напрямку пов’язана з сімейними традиціями.

«З кожним роком в раціоні харчування школярів суттєво падає відсоток поживно цінних продуктів, таких як фрукти, овочі, молочна та кисломолочна продукція, натомість зростає споживання вуглеводів, особливо швидких. Це призводить до виникнення нової загрози для здоров’я суспільства – ожиріння та діабету», – прокоментував  результати дослідження Олег Швець, експерт за напрямком дієтологія МОЗ України.«Дослідження, проведені в Україні,виявили тенденцію щодо значних дефіцитів у дітей раннього віку (0 – 3 роки) таких важливих мікро та макронутрієнтів, як кальцій, залізо, вітамінів А та Д», – коментує ситуацію Олег Шадрін, експерт за напрямом дитяча гастроентерологія.

Відбудова системи профілактики захворювань

Зміцнення здоров’я населення, попередження захворювань, збільшення тривалості активного та працездатного віку і заохочення до здорового способу життя шляхом об’єднання зусиль усього суспільства, – саме такі завдання зазначені в затвердженій Кабінетом міністрів України в листопаді минулого року Концепції розвитку системи охорони здоров’я на 2017-2020 рр.

Наразі відповідно до даних МОЗ лише 1% фінансування направлено на профілактику захворювань, решта 99% коштів та уваги – на лікування громадян. Такий підхід призводить до серйозного навантаження на державний бюджет, що і так не є достатнім та не покриває потреби населення на належному рівні. «Саме тому, роль відбудови системи профілактики та попередження хвороб, і таким чином зменшення обсягу витрат на медичне обслуговування є єдиним стратегічно вірним рішенням як для політики держави, так і для кожного її жителя», – підкреслила у своєму виступі начальник управління громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я Наталія Півень.

Виробники харчової продукції підтримують ініціативи Уряду і обіцяють долучитися до спільної роботи над їх впровадженням. «Ми, як соціально-відповідальний бізнес, відчуваємо запит суспільстваі не можемо стояти осторонь. Тому відкрито беремо на себе зобов’язання щодо поширення культури здорового харчування, підвищення обізнаності населення та розуміння впливу здорового способу життя на здоров’я українців. Ми ведемо системну внутрішню роботу щодо відповідності наших продуктів потребам суспільства аби запропонувати нашим громадянам виключно здорове рішення для їх щоденного раціону. Оновлення складу наших продуктів з метою зниження рівня цукру та жиру, на які сьогодні варто звертати особливу увагу, є нашим пріоритетом на 2017 рік», – зазначила директор з зовнішніх, корпоративних та юридичних питань «Данон» в Україні Наталія Лиса.

Відеозапис заходу доступний за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=DA1Yzjxdtug

Джерело: організатори заходу – Агенція Be-it

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ