Статті

Частинки пластику з їжею та водою потрапляють в організм людини

Статті

Частинки пластику з їжею та водою потрапляють в організм людини

05/11/2018

Проблема забруднення пластиковими відходами навколишнього середовища давно очевидна для кожного. Але нещодавно вчені усвідомили ще один її аспект – потрапляння частинок поліпропілену, поліетилентерефталату (ПЕТ) та інших пластиків в організм людини з водою та їжею

Людство виробляє близько 400 млн тон пластику щорічно, з яких на вторинну переробку йде не більше 20%. Решта потрапляє в навколишнє середовище. Мікрочастинки пластику (розміром до 5 мм) вже виявлено в арктичній кризі, медузах, водопровідній воді та воді, що розфасовується в пластикові пляшки, пилюці, в фекаліях тюленів, повареній солі, пиві, меді.

В жовтні 2018 р. на гастроентерологічному конгресі у Відні (26th UEG Week) було презентовано* результати дослідження екскрементів представників різних країн світу: Австрії, Великої Британії, Нідерландів, Фінляндії, Росії, Італії, Польщі, Японії. В усіх без винятку пробах дослідники виявили частинки пластику – в середньому в кожних 10 г калу містилося близько 20 мікрочастинок розміром 50-500 мкм. Це перше подібне дослідження, яке підтвердило побоювання вчених щодо всюдисущності пластику.

Читайте також: Компонент пластика, считавшийся безопасным, вреден для половых клеток

Учасники експерименту вели щоденники харчування, аналіз яких показав, що всі вони вживали їжу, упаковану в пластик, або пили воду з пластикових пляшок. Частина учасників дослідження вживала морську рибу, яка також із високою ймовірністю є джерелом частинок пластику (згідно з різними оцінками в океан потрапляє до 5% всього виробленого в світі пластику).

subscribe

Дослідження на тваринах показують, що найбільша концентрація пластику спостерігається в шлунково-кишковому тракті, але найменші частинки здатні потрапляти в кров, лімфу та навіть – діставатися печінки.

Вчені планують продовжити дослідження для з’ясування впливу частинок пластику на роботу шлунково-кишкового тракту та його зв’язку з різними захворюваннями, а також можливості накопичення частинок пластику в організмі.

Читайте також: Пищевая упаковка может содержать вещества, способствующие ожирению

* Schwabl P et al. Assessment of microplastic concentrations in human stool – Preliminary results of a prospective study // Presented at UEG Week 2018 Vienna, October 24, 2018.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ