Статті

Електронний рецепт: досвід Чехії

02/04/2018

З 1 січня 2018 р. Республіка Чехія перейшла на електронні рецепти. Досвід десятимільйонної Чехії у введенні сучасного обліку рецептів є досить корисним і цікавим для України. Проте цей шлях виявився досить тернистим і непростим

Лікарі не сприйняли інновацій

Електронний рецепт (ЧР)

Електронний рецепт (внизу розташовано унікальний штрих-код та буквено-чисельний код)

Як і в Україні, чеські фармацевти більш динамічно сприймають інновації в галузі, ніж лікарі. Так, з 2018 р. чеські аптекарі мають працювати тільки з електронними рецептами. Попри те, що систему eRecept критикували багато лікарів через неопрацьованість, було вирішено запустити її якомога швидше. Систему впроваджували протягом деякого часу. Так, в країні за 2016 р. було виписано 70 млн рецептів і з них лише 12% — в електронному вигляді. Чеська палата лікарів відкрила «гарячу лінію» для вирішення проблем, які можуть виникнути при відпуску ліків. Аптекарі ж вважають, що eRecept створить проблеми щодо часу обслуговування пацієнтів і радять тим, хто ще встигає, подовжити свої рецепти у лікаря на максимальний термін (в Чехії — на один рік).

Уперше можливість виписувати електронні рецепти з’явилась у лікарів близько 10 років тому, але переважна більшість з них надавали перевагу традиційній формі. Приблизно на один рецепт в електронному форматі із спеціальним кодом припадає близько 20 традиційних. Уряд довгий час очікував адаптації медичного персоналу до нововведення, але фахівці не поспішали. Тому було вирішено примусово встановити остаточний термін для переходу рецептів в електронний формат.

Але на сьогодні реєстрацію в системі eRecept пройшов лише кожен четвертий фахівець, близько 7 тис. з них її ще не мають.

Серйозна помилка

Лікарі категорично не згодні з рішенням керівництва галузі. Так, заступник голови Об’єднання терапевтів Вацлав Шматлак розповідає про те, як виписаний його колегою електронний рецепт на екрані комп’ютера в аптеці зображувався під ідентичним номером, але вже з прізвищем абсолютно іншого пацієнта: «Проблема полягає в тому, що система електронних рецептів не має необхідних функцій. Наприклад, вона не може перешкодити дублюванню виписуваних ліків, не виявляє несумісність препаратів. У ній немає цілого ряду необхідних функцій. Саме тому попередній уряд у листопаді 2016 р. призупинив упровадження проекту із зауваженням, що його необхідно доопрацювати, провести випробування і в обов’язковому порядку впроваджувати тільки з 1 січня 2020 р.»

Упровадження системи електронних рецептів скоротить час пацієнтів, але лікарям доведеться витрачати більше часу на реєстрацію. «Система вельми незручна для користувачів, оскільки процес реєстрації триває кілька тижнів. Але безпосередньо виписування електронних рецептів функціонує добре. Тут проблем немає», — підкреслив міністр охорони здоров’я ЧР Адам Войтех в інтерв’ю чеським ЗМІ

Як працює eRecept?

У Чеській Республіці електронний рецепт може бути оформлений у вигляді штрих-коду або 12-значного буквено-чисельного коду (див. рисунок). Кожен код зберігається в головній відповідальній установі — Державному Інституті контролю ліків (SUKL). При зверненні пацієнта до аптеки фармацевт сканує код і видає ліки. Для прискорення обслуговування в аптеках рекомендовано роздруковувати електронні призначення: так вони майже не відрізняються від старих, паперових. Також нові рецепти з кодом можна отримати по SMS або по e-mail. Мета eRecept — налагодити зв’язок між співробітниками аптек і лікарями. Перші зможуть повідомляти, чи отримав пацієнт ліки, а якщо ні, то з якої причини. Лікарі оперативно можуть коригувати призначення, якщо необхідних ліків немає в наявності.

Такі нововведення повинні оцінити громадяни, які страждають від хронічних захворювань, та жінки, які приймають контрацептивні препарати. Лікарські засоби їм будуть виписувати без необхідності повторних відвідувань лікаря. Електронний рецепт зменшить вірогідність прийому пацієнтами ідентичних лікарських засобів, якщо вони виписані різними фахівцями під іншими назвами.

Уряд ЧР вирішив повністю усунути використання традиційних рецептів «на папірцях». Під сумнів ставиться лише потужність системи — в країні щорічно виписують близько 70 млн рецептів і система, як побоюються критики, може просто «захлинутися». Хоча колишній керівник Державної комісії з контролю ліків Зденек Благута запевняв громадськість, що нічого подібного не відбудеться. Система електронних рецептів, за його словами, здатна «переварити» від 120 до 140 млн рецептів на рік.

subscribe

Досвід переходу Чехії на електронні рецепти є вельми цінним і для нас. Проте Україна, яка є набагато більшою за територією і чисельністю населення, може стикнутися з низкою серйозних проблем: величезний обсяг інформації для аналізу, відсутність швидкого інтернету в маленьких містах, недоукомплектованість кабінетів лікарів комп’ютерною технікою, відсутність координації між різними установами МОЗ, що здійснюють облік ліків, ризик витоку особистої інформації пацієнтів тощо. Створення такої системи стало би серйозним кроком до впровадження страхової медицини, покращання якості обслуговування пацієнтів та оптимізації витрат на медикаментозне забезпечення.

Переваги та проблеми електронних рецептів

Переваги Проблеми
 • Комфортне і швидке оформлення рецепта для пацієнта
 • Швидка комунікація лікаря та фармацевта
 • Попередження поліпрагмазії й несумісності ліків (ще не працює на практиці)
 • Можливість зберігання історії прийому ліків пацієнтом та побічних реакцій, ефективності, замін тощо
 • Високий ступінь відповідальності лікаря і фармацевта за персоніфіковане призначення ліків
 • Швидкий і точний облік ліків, у тому числі рецептурних, на рівні закладу, краю, держави
 • Наявність швидкого інтернету в кожного лікаря та в аптеці
 • Навчання медичного персоналу та пацієнтів
 • Помилки в системі
 • Необхідність роботи з великим об’ємом інформації, його зберігання та захист
 • Відсутність опції виявлення несумісності ліків в призначеннях та їх дублювання іншими лікарями (на даний момент в ЧР)
 • Ризик витоку особистої інформації пацієнтів

Руслан Редькін, канд. фарм. наук

“Фармацевт Практик” #3′ 2018

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ