Статті

Антидепресант флувоксамін у дослідженні запобігав ускладненням COVID-19

Статті

Антидепресант флувоксамін у дослідженні запобігав ускладненням COVID-19

16/11/2020

У попередньому дослідженні у пацієнтів із коронавірусною хворобою COVID-19 легкого та помірного ступеня тяжкості антидепресант флувоксамін запобігав деяким із тяжких ускладнень, госпіталізації та потребі в кисневій підтримці

Дослідження* проводилося вченими із Медичної школи Університету Вашингтону в м. Сент-Луїс (США), і до нього були залучені 152 пацієнти, інфіковані збудником COVID-19 – вірусом SARS-CoV-2. Пацієнти мали легку або середню тяжкість захворювання та лікувалися вдома. Протягом 15 днів 80 пацієнтів отримували флувоксамін, а 72 – плацебо. В результаті жоден пацієнт із тих, хто отримував флувоксамін, не мав серйозних ускладнень, тоді як в групі плацебо таких було шестеро (8,3 %).

Автори дослідження зазначають, що, безумовно, важливо шукати шляхи лікування пацієнтів із COVID-19 у тяжкому стані, але не менше значення має можливість попередження розвитку тяжкого стану, проблем із диханням та госпіталізації.

Флувоксамін – це антидепресант із групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС). Препарат використовують у лікуванні обсесивно-компульсивного та тривожних розладів та депресії. На відміну від інших СІЗЗС флувоксамін взаємодіє з білком, відомим як рецептор сигма-1 та бере участь у регуляції запальної відповіді в організмі.

Автори вважають, що можливі кілька шляхів дії флувоксаміну, що поліпшують прогноз у пацієнтів з COVID-19, однак найбільш вірогідним варіантом є взаємодія препарату з рецептором сигма-1, яка призводить до зниження продукції прозапальних медіаторів в організмі. Так, в експериментах на тваринах було показано, що флувоксамін може знижувати запалення під час сепсису. Можливо, флувоксамін допомагає попередити надмірну імунну відповідь (цитокіновий шторм), що розвивається в частини пацієнтів та може призводити до різкого погіршення стану та смерті.

Читайте також: Канабідіол проти цитокінового шторму під час COVID-19

Дослідження проводили, як і годиться під час пандемії, – дистанційно. Пацієнти з симптомами COVID-19 та позитивним результатом ПЛР-тесту отримали від організаторів дослідження препарат (або плацебо), термометр, апарат для вимірювання артеріального тиску та оксиметр для вимірювання рівня насичення киснем крові. Пацієнти приймали препарат і щоденно телефоном або через інтернет повідомляли про самопочуття та показники здоров’я. Ускладненням в дослідженні вважали утруднення дихання, госпіталізацію з приводу пневмонії, зниження рівня насичення киснем крові менше 92 %.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Найближчим часом розпочнеться більш масштабне дослідження флувоксетину. Воно також проходитиме дистанційно, і до нього залучать пацієнтів із різних регіонів США.

* Lenze EJ, Mattar C, Zorumski CF et al. Fluvoxamine vs. placebo and clinical deterioration in outpatients with symptomatic COVID 19: a randomized clinical trial // JAMA, Nov. 12, 2020. doi: 10.1001/jama.2020.22760

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ