Статті

Ігри на природі посилюють імунну систему дитини

19/10/2020

Всього місяць прогулянок та ігор у природному середовищі – в лісі, на річці, на полі – замість міського асфальту, значно поліпшує функції імунної системи дитини за рахунок більшого різноманіття мікрофлори на шкірі та в кишечнику. Користь природи та «природного бруду» для дітей тепер довели у клінічному дослідженні, проведеному вченими з Університету Гельсінкі (Фінляндія)

Вчені дослідили 75 дітей віком 3-5 років із 10 дитячих садочків у двох фінських містах – Лахті і Тампере. Вони шукали зв’язок між змінами середовища для ігор, складом мікробіоти шкіри та кишечнику, а також рівнем імунних маркерів у крові.

Чотири садочки переоблаштували свої дитячі майданчики – замість піску та гравію вони застосували в якості покриття грунт, лісову підстилку та траву. У трьох садочках таке природне покриття вже існувало деякий час, а в трьох – залишилися гравій та пісок. Через місяць після переоблаштування майданчиків у дітей взяли аналізи крові, калу, шкіри.

Попри те, що минуло лише кілька тижнів, дослідники були вражені змінами, що відбулися у дітей, які отримали можливість проводити час на природному покритті. Мікробіота цих дітей швидко змінилася та стала подібною до такої у малюків із садочків, що вже мали «природні умови» на початку дослідження. Також змін зазнали їхні імунні маркери: підвищилося відношення протизапальних факторів до прозапальних, що є позитивною тенденцією.

Читайте також: Як кишкова мікробіота впливає на мозок?

Зв’язок між мікробіотою людини та її здоров’ям, зокрема функціями різних систем, відомий давно та наразі активно досліджується. Мікробіота впливає не лише на травлення і обмін речовин, а й на функціонування серцево-судинної, нервової та імунної систем. Тож, через вплив на мікробіоту середовище, в якому ми живемо, впливає на різні аспекти нашого здоров’я. Мікробіота представників племен мисливців-збирачів із джунглів Амазонії значно багатша та різноманітніша, ніж мікробіота мешканців великих міст. Недостатній контакт з природним середовищем, особливо у ранньому дитинстві, може бути причиною порушень у становленні та розвитку імунної системи та, відповідно, надзвичайного поширення алергічних та аутоімунних хвороб у сучасному світі.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Фінське дослідження – ще один невеличкий крок до розуміння зв’язку між середовищем, в якому зростають наші діти, та їхнім здоров’ям.

Читайте також: Кишкова мікробіота та серцево-судинні захворювання: зв’язок існує!

* Roslund MI, Puhakka R, Grönroos M et al. Biodiversity intervention enhances immune regulation and health-associated commensal microbiota among daycare children. Science Advances, 2020, 6(42): eaba2578. DOI: 10.1126/sciadv.aba2578

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ