Статті

Коронавірусна інфекція COVID-19 очима фармацевта: погляд з регіону

Статті

Коронавірусна інфекція COVID-19 очима фармацевта: погляд з регіону

25/04/2020

Девіз громадської організації «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «CumDeo» —  «ЄДИНА ФАРМАЦЕВТИЧНА РОДИНА!», сьогодні актуальний, як ніколи.

Адже наша держава, як велика родина, переживає складні часи, що пов’язані з пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19), яка висвітлила усі наявні проблеми економічного, правового, медичного та етичного характеру в державі і, зокрема, у фармацевтичній галузі.

На «передовій», як завжди, виступили фармацевти та провізори, що першими зустрічають пацієнтів, наражаються на небезпеку та приймають удар від усіх негараздів і проблем.

Незахищені захищаємо

Лариса Просяник

Лариса Просяник

Аптека сьогодні перебуває в епіцентрі суспільної уваги, ставши своєрідним об’єктом для критики, невдоволення, а інколи й розпачу людей. Шквал претензій і незадоволення сиплеться на фармацевтів через відсутність засобів захисту (захисних масок, дезінфектантів тощо) та їхню ціну. Але при цьому й сам фармацевт залишається зовсім незахищеним і розуміє, що за усім цим стоять влада, власник, нормативно-правова база.

Ми, професіональні фармацевти та провізори, повинні усіма засобами, формами та методами роботи допомагати органам влади, медичним працівникам, власникам, керівникам аптечних мереж у подоланні пандемії коронавірусної хвороби. Необхідно здійснювати роз’яснювальну, інформаційну, волонтерську діяльність у співпраці з департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації, лікувальними закладами. Працівники державних служб з лікарських засобів та контролю за наркотиками, департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації беруть участь у нарадах керівного складу області, проводять моніторинг, створюють базу даних наявності лікарських засобів (ЛЗ) в аптеках області, готують рекомендації щодо роботи в умовах пандемії, правил захисту, санітарно-епідеміологічного стану, відстоюють і захищають права фармацевтів.

Опинившись в одному човні серед бурхливої стихії коронавірусу, одні з нас інтенсивно гребуть веслами, а інші розгублено дивляться та пасивно критикують. Є приклади, коли окремі ФОПи, фармацевти проявили розумну професійну ініціативу, оперативно забезпечили належний санітарно-епідеміологічний стан, самостійно надали засоби захисту, не чекаючи на директиви та вказівки «зверху».

Спілкуючись з колегами, у тому числі з інших областей, приємно відзначити, що окремі роботодавці розуміють ситуацію, сприяють створенню належних умов праці, преміюють своїх працівників, здійснють доплату за роботу, проїзд, забезпечують спецодягом, дезінфекційними та захисними засобами (маски, рукавички, окуляри), сприяють навчанню у вищих навчальних фармацевтичних закладах. Така мотивація є консолідуючим фактором, заохочує людей до повної самовіддачі, сприяє збереженню кадрів. На жаль, таких прикладів ще замало. Разом із тим є поодинокі факти, коли роботодавці не забезпечують фармацевтів необхідними засобами захисту та не створюють відповідних умов роботи.

Усунення дискримінації фармацевтів: гідна праця – гідна оплата

Аптеки, аптечні мережі, велика армія фармацевтів та провізорів постійно перебувають у стані «бойової готовності», у напруженні та стресі, оскільки увесь час чекають «сюрпризів» від влади, бізнесу та природи.

У той же час ми сподіваємось на підтримку та гідну оцінку нашої праці від органів влади та роботодавців.

Прикро констатувати, але фармацію чомусь останнім часом мають за «молодшу сестру». Якщо медициною тою чи іншою мірою переймається держава, впроваджуючи медичну реформу, створюючи відповідні органи і структури, удосконалюючи медичну вертикаль, то фармація «кинута у вільне плавання» і переважно зосереджена у приватному секторі.

Навіть при підготовці та обговоренні законопроєкту «Про самоврядування медичних професій в Україні» знову забули про фармацію. Тому не випадково в Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби» від 17.03.2020 № 530-1Х, не передбачено доплат до заробітної плати фармацевтам.

30 березня 2020 р. оприлюднено текст петиції Президенту України «Щодо захисту прав фармацевтів у процесі реалізації заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Зокрема в петиції зазначено, що фармацевти, які щодня працюють в численних аптеках, забезпечуючи наших громадян ліками у цей непростий час, контактують із тисячами відвідувачів і наражаються на небезпеку зараження коронавірусною інфекцією не менше, ніж медичні працівники. При цьому не передбачено доплат до заробітної плати фармацевтам, незважаючи на небезпеку та складність роботи в період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби. Отже, фармацевти потребують додаткового соціального захисту, що зумовлює необхідність вжиття заходів щодо усунення їхньої дискримінації.

Для того щоб петицію було розглянуто, вона має зібрати 25 000 підписів. Але  відчувається занадто низька активність фармацевтів. І тут хочеться згадати відомий вислів про те, що порятунок утопаючих — в руках самих утопаючих.

«Фармгромада»: тільки достовірна інформація!

Наша асоціація також намагається сприяти допомозі департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, лікарняним закладам, фармацевтам, провізорам. Так, для обміну професійною інформацією, розміщення змін у нормативно-правовій базі, рекомендацій щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції, пошуку необхідних лікарських засобів тощо створено групу «Фармгромада», до якої входять більше 300 фармацевтів та провізорів.

Із початку введення карантину ми оприлюднили звернення до фармацевтів, провізорів, громадян області щодо розуміння ситуації, що склалася під час пандемії, а також консолідації суспільства, дотримання санітарно-епідеміологічних правил, професійного виконання обов’язків фармацевтами, провізорами та їхнього захисту.

В умовах дистанційного спілкування в режимі oнлайн від надання об’єктивної, достовірної, чесної, професійної інформації залежить збереження суспільного спокою і громадського порядку. Мають місце факти неправдивої інформації стосовно наявності спеціальних лікарських засобів або методик лікування коронавірусної хвороби COVID-19. Ми підтримуємо заклик МОЗ України не довіряти інформації з оголошень, у яких пропонується придбати засоби нібито для лікування та профілактики COVID-19. Вкрай важливо і відповідально у цей період, що характеризується підвищеною уразливістю людей до маніпуляцій та омани, у тому числі через можливі панічні настрої, особливо ретельно ставитися до своїх обов’язків щодо надання добросовісної інформації, рекомендацій та реклами.

При цьому потрібно вимагати від державних органів влади контролювати цю сферу.

Господарська діяльність в умовах карантину

Оголошення надзвичайної ситуації в Україні та тимчасового карантину внесло корективи у наше звичайне життя. Ситуація змінюється щоденно і щогодинно й потребує від органів влади оперативного прийняття нових рішень, удосконалення і коректив нормативно-правової бази. Особливо це стосується фармацевтичного ринку. Наприклад, Верховною Радою України було прийнято низку законів, пов’язаних із запобіганням виникненню і поширенню COVID-19, які наразі вже набули чинності. Закони передбачають велику кількість змін у різних сферах діяльності як юридичних, так і фізичних осіб, що безпосередньо вплине на ведення бізнесу в умовах карантину, до яких необхідно і важливо оперативно та професійно адаптуватись.

Останнім часом до асоціації звертається багато фармацевтів щодо перевірок господарської діяльності. Хочу звернути увагу на те, що органами державного нагляду (контролю) забороняється проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до 31 травня 2020 р. за винятком суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику, суб’єктів у сфері дотримання вимог щодо державних регульованих цін і у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення.

23 березня 2020 р. на позачерговому засіданні Уряду прийнято рішення тимчасово дозволити ліцензіатам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, здійснювати дистанційну реалізацію лікарських засобів та супутніх товарів на період карантину. Також ліцензіатам буде дозволено організовувати та здійснювати доставку лікарських засобів і супутніх товарів безпосередньо споживачам з дотриманням умов зберігання препаратів, визначених виробником, під час їхнього транспортування. Разом із тим 24 березня МОЗ України винесло на громадське обговорення проєкт змін до Ліцензійних умов, яким на період карантину передбачено надання можливості ліцензіатам здійснювати дистанційну торгівлю лікарськими засобами та їхню доставку, в тому числі із залученням операторів поштового зв’язку. Виняток становитимуть наркотичні засоби, психотропні речовини, сильнодіючі та отруйні лікарських засобів, а також препарати, які потребують особливих умов зберігання.

Але ми, фармацевти та провізори, зауважуємо, що згідно із чинним положенням Ліцензійних умов торгівля лікарськими засобами здійснюється виключно через аптечні заклади і не може проводитися дистанційно та шляхом електронної торгівлі, а також поштою і через будь-які заклади, крім аптечних, та поза ними. Ці правила, як кажуть у народі, «написані кров’ю», і тому уряду потрібно звернути на це особливу увагу і не піддаватися ситуативним настроям, пам’ятаючи заповідь «Не нашкодь», та захистити фармацевта, щоб він не став «цапом відбувайлом».

Центр адміністративних послуг «Єдине вікно» МОЗ прийматиме та оформлятиме документи на отримання ліцензії винятково поштою. А згідно із Законами України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» — нові правила РРО відтерміновано.

***

Попри тимчасові труднощі, велика армія фармацевтів має виступати як ЄДИНА ФАРМАЦЕВТИЧНА РОДИНА, де, як у справжній родині, чужої біди не буває. Не забуваймо про своє покликання: допомагати людям та піклуватись про здоров’я нації.

Висловлюємо подяку всім, хто сьогодні на бойовому посту забезпечує життєдіяльність нашої держави.

В єдності наша сила і перемога!

Лариса Просяник,
Голова правління громадської організації
«Вінницька обласна асоціація фармацевтів «CumDeo»

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ