Статті

Перша допомога при отруєнні алкоголем

02/06/2017

Багато хто вважає прийом алкоголю легким способом розслабитися, покращити настрій, відчути впевненість в собі, але при цьому не усвідомлює всіх ризиків, пов’язаних із вживанням цих підступних напоїв

В крові людини зазвичай міститься близько 0,4 проміле (тисячних частин об’єму) етилового спирту. Це так званий ендогенний алкоголь, який утворюється в кишечнику внаслідок бродіння та всмоктується в кров. При перевищенні цієї концентрації алкоголь діє на організм як отрута і може спричиняти важку інтоксикацію. Якщо рівень алкоголю в крові перевищує 3 проміле, можливі важкі порушення в роботі нервової, серцево-судинної і дихальної систем аж до летального наслідку. Відсутність культури споживання алкоголю, перевищення гранично допустимої дози та велика кількість контрафактної продукції на ринку алкогольних виробів призводять в країні до 4–6 тис. смертей через отруєння алкоголем щорічно.

Реакція організму на алкоголь залежить від багатьох чинників: маси тіла, віку, загального стану здоров’я, міцності та якості алкоголю, особливостей спожитої з алкоголем їжі. Будь-які ознаки алкогольного отруєння потребують надання допомоги, спрямованої на відновлення організму.

Читайте також: Существуют ли «гены алкоголизма»?

Які ознаки свідчать про отруєння алкоголем?

• нездатність критично оцінювати свій стан, переоцінка власних можливостей, зокрема в споживанні алкоголю (людина може не помітити перших симптомів отруєння та продовжувати вживати алкогольні напої);ознаки отруєння алкоголем

• порушення координації рухів;

• розлад уваги;

• голосне незв’язне мовлення;

• уповільнення пульсу менш ніж до 60 на 1 хв;

• посилене потовиділення, почервоніння шкіри;

• нудота, блювання.

Блювання — звичайне явище при алкогольному отруєнні, проте, якщо блювання не припиняється протягом тривалого часу, це може бути ознакою черепно-мозкової травми або іншого важкого захворювання. У такому випадку необхідна госпіталізація хворого з метою обстеження

допомога при отруєнні алкоголемЯкщо, незважаючи на перераховані симптоми, продовжити споживання алкоголю, можливе настання алкогольної коми: людина втрачає свідомість, у неї знижується температура тіла, звужуються зіниці; можливі рясне блювання, слиновиділення, мимовільне сечовипускання; дихання стає шумним, пульс прискорюється.

Як допомогти людині, що отруїлася алкоголем?

Якщо людина в свідомості:

• Якщо в людини після вживання алкоголю виникли блювотні позиви, не варто їх стримувати — таким чином з шлунка виводиться алкоголь, який ще не всмоктався в кров.

• Якщо є ознаки отруєння, а позиви до блювання відсутні, блювання необхідно спровокувати: дати постраждалому випити 3–4 склянки води теплої або кімнатної температури (можна додати харчову соду із розрахунку одна чайна ложка на 1 л води), а потім викликати блювання натисканням ложкою на корінь язика. Промивати шлунок слід доти, доки замість блювотних мас не почне виходити вода.

• Після промивання шлунка доцільно дати постраждалому випити ентеросорбент: активоване вугілля (одна таблетка на 10 кг маси тіла людини), ентеросгель (45 г розтерти до однорідної маси в невеликій кількості води) тощо. Через 10–15 хв, за умови, що не спостерігається пригнічення свідомості, дати також теплого солодкого чаю та 250–500 мг аскорбінової кислоти.

• Постраждалого слід зігріти, приклавши до ступней та кистей грілку.

• Після промивання шлунка постраждалому протягом доби необхідно рясно пити, щоб відновити водно-сольовий баланс організму. Відновленню сприятиме вживання сольових розчинів для пероральної регідратації (регідрон, регісол IC, ре-соль або ін.), які готують згідно з інструкцією та п’ють невеликими порціями протягом дня.

Людину в стані алкогольного отруєння потрібно вкладати тільки на бік. У положенні лежачи на спині чи на животі вона може захлинутися слиною або блювотними масами

Читайте также: Алкоголь и рак: существуют ли «безопасные» дозы алкоголя?

Якщо людина втратила свідомість:

Спробуйте привести людину до тями: змочіть в нашатирному спирті шматок вати та обережно піднесіть до носа постраждалого, не торкаючись шкіри та слизових оболонок. Якщо пацієнт не приходить до тями, терміново викличте «швидку допомогу». При поверхневій комі медики зроблять йому промивання шлунка за допомогою шлункового зонда. При комі середнього ступеня тяжкості та глибокій комі постраждалому необхідна термінова госпіталізація в токсикологічне відділення.

Від того, наскільки своєчасно особі з алкогольним отруєнням буде надано першу допомогу, залежить її життя.

subscribe

Читайте также: Что нужно знать о пищевых отравлениях?

“Фармацевт Практик” #5′ 2017

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ