Статті

Свій лікар, свій фармацевт: як на Одещині впроваджується медична реформа

Статті

Свій лікар, свій фармацевт: як на Одещині впроваджується медична реформа

25/04/2019

Про те, як на Одещині впроваджується медична реформа, розповідає Наталія Зайцева, директор приватного медичного центру сімейної медицини «Гіппократ ЕНТАМ»

Понад 5 тисяч пацієнтів — це результат!

Наталія Зайцева

Наталія Зайцева

Біляївка — місто обласного значення, розташоване у дельті Дністра, адміністративний центр Біляївської міської громади і Біляївського району, що за 50 км від Одеси. Віднедавна біляївці, як і всі українці, отримали можливість обрати свого сімейного лікаря, за медичне обслуговування в якого гроші заплатить держава. Чимало з них довірили своє здоров’я фахівцям приватного медичного центру «Гіппократ ЕНТАМ». Декларації з його трьома сімейними лікарями вже підписали 5400 мешканців району (по 1800 пацієнтів на кожного).

У 2006 р. Наталія Зайцева отримала диплом лікаря-педіатра Одеського національного медичного університету. Півтора року працювала неонатологом, пізніше — близько трьох років у дитячій міській лікарні, з 2011 р. — сімейним лікарем, також була завідувачем амбулаторії загальної практики — сімейної медицини. З 2016 р. — головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Біляївського району. У 2018 р., набувши достатньо практичного досвіту, Наталія Зайцева започаткувала приватну медичну практику, створивши ТОВ «Гіппократ ЕНТАМ».

А це — дві амбулаторії сімейної медицини. Одна, базова, у місті Біляївка, де працюють два сімейних лікаря, та філія — амбулаторія монопрактики (тобто на одного лікаря, де прийом пацієнтів веде сама Наталія Валеріївна) у с. Вигода, в якому обслуговується населення із восьми навколишніх сіл. До слова, Вигода — її рідне село, вона дотепер живе тут разом із сім’єю.

Цікаво, що ідею створення приватного медичного центру сімейної медицини Наталії Зайцевій спершу подали її колеги. Все ретельно обміркувавши, подумала: чому б і ні? Хотілося працювати на себе і, головне — бачити результат своєї праці.

Піонери

Наталія Зайцева вирішила взяти в оренду просторе приміщення на околиці Біляївки і відкрити там приватну амбулаторію сімейної медицини. Але легко сказати «вирішила», однак як саме це зробити, з чого починати, не знав ніхто, адже в Біляївському районі «Гіппократ ЕНТАМ» — піонери. Наразі це єдиний приватний медичний центр сімейної медицини, що уклав угоду з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) і працює відповідно до Наказу МОЗ № 504 «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги», вартість якої компенсовуватиме держава через НСЗУ.

Прихильно до створення приватної амбулаторії сімейної медицини поставився мер міста Біляївка. Об’єднана територіальна громада рішенням сесії виділила кошти на придбання пільгових медикаментів згідно з постановою КМУ № 1303 від 17.08.1998 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску ЛЗ за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», також приватний заклад долучений до державної програми «Доступні ліки».

Торік постановою Кабміну був закріплений базовий тариф за обслуговування пацієнта у 2018 р. — 370 грн на рік за людину, з якою підписано угоду. Тобто це пряма оплата від НСЗУ, яку медзаклад отримує за кожного пацієнта. При цьому визначені коригувальні вікові інструменти збільшують цю суму для дітей до 5 років у 4 рази, а для людей старшого віку — двічі. Відповідно приватний медичний заклад отримав всі інструменти для того, щоб обрахувати витрати, очікуваний дохід і визначити оптимальну кількість пацієнтів.

Нова якість медичних послуг

Серед пацієнтів медичного центру — люди різного віку. Новонароджені перебувають на обліку лише у Вигоді, оскільки тільки Наталія Зайцева за освітою лікар-педіатр.

Загалом у Вигоді на відкриття приватної амбулаторії сімейної медицини люди відреагували схвально. Вони й раніше приходили додому до свого лікаря у будь-який час дня і ночі, у вихідні й свята, а тепер за медичною допомогою звертаються безпосередньо в обладнану амбулаторію. Це дуже зручно: там можна отримати курс крапельниць, пройти фізіопроцедури, зробити електрокардіограму, здати загальний аналіз крові та сечі, аналіз на визначення рівня глюкози в крові, тобто для цього більше не треба їхати в район. Інакше кажучи, значно зросла доступність медичної допомоги для сільських мешканців.

Якщо врахувати, що у Біляївській обласній територіальній громаді 16 тис. населення, а у Вигоді — 6 тис., то понад 5 тис. пацієнтів, які вирішили обслуговуватися у приватному медичному центрі та в його філії, — це той результат, яким лікарі по праву пишаються.

— Наші пацієнти від нас вже не йдуть, вони дуже задоволені, скарг немає. У нас відсутні черги, прийом відбувається за записом, як і надання інших медичних послуг, наприклад, внутрішньовенних ін’єкцій чи крапельниць, — розповідає Наталія Валеріївна. — Лікарі, які працюють у нашому закладі, дуже задоволені умовами праці та значно підвищеною заробітною платою.

З лютого 2019 р. ми беремо участь у державній програмі «Доступні ліки» для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом і бронхіальною астмою. Що ж стосується вакцинації наших пацієнтів — надіслано листи у необхідні інстанції з проханням виділити вакцини. Наразі ми самі закуповуємо якісні сертифіковані вакцини для дітей і зарахунок батьків їх щеплюємо.

Як і в державній медичній установі, ми видаємо лікарняні, єдине обмеження — тривалістю до 14 днів. В іншому разі направляємо пацієнтів у стаціонарні відділення ЦРЛ.

Сімейний лікар-терапевт Тетяна Приходько щойно розпочала свою лікарську практику, адже півроку тому тільки закінчила інтернатуру. Каже, що їй комфортно працювати в умовах медичної реформи, оскільки навчатися заново, щоб перейти від старого до нового, не потрібно. Її пацієнти — це переважно люди із серцево-судинними захворюваннями: артеріальною гіпертензією, ішемічною хворобою серця, атеросклерозом. ГРВІ, бронхіт та пневмонія є частими сезонними захворюваннями.

А от сімейний лікар Вікторія Гуменюк — вже досвідчений спеціаліст з великим стажем практичної роботи, яка у всьому допомагає своїй молодшій колезі. Наталія Зайцева запросила її на роботу в свою амбулаторію сімейної медицини через одну просту, але дуже показову причину — щодня на прийом у Центрі первинної медико-санітарної допомоги до неї записувалися близько 40 людей. Відгуки пацієнтів про лікаря — як про досвідченого фахівця.

subscribe

Розвиток — одне із основних завдань, яке стоїть перед приватною амбулаторією сімейної медицини у Біляївці. Тому невдовзі директор планує розширити її діяльність, залучивши до роботи спеціалістів вузького профілю, зокрема, педіатра, невропатолога, ЛОР, хірурга і кардіолога. Для покращання діагностичного процесу в амбулаторії раз на місяць буде проводити прийом УЗД-спеціаліст.

Ліки поруч

Ідею відкриття аптечного закладу Наталії Зайцевій подали її пацієнти. «А чому у вас тут немає аптеки?», — запитували вони, отримавши призначення свого сімейного лікаря. Якщо в амбулаторії можна одразу поставити крапельницю, то чому ж за препаратами треба ще кудись їхати маршруткою? Логічно. Тим більше, що поряд з амбулаторією, яка на виїзді з Біляївки, ніякі інші аптеки не працюють, а густота населення досить щільна.

Тетяна Кирилюк

Тетяна Кирилюк

Відтак, аптека як структурний підрозділ приватної амбулаторії сімейної медицини тепер розташована в одному з нею приміщенні. Тут відпускають усі життєво необхідні ЛЗ.

За словами завідувача аптеки № 1 Тетяни Кирилюк, кваліфікованого провізора з досвідом роботи на керівних посадах в аптеках при лікувально-профілактичних закладах, асортимент вона формувала відповідно до вимог українського законодавства і з урахуванням потреб сімейних лікарів, які працюють в амбулаторії.

— Це серцево-судинні засоби, антибіотики, протизастудні, антитигістамінні препарати та інші, — зазначає Тетяна Кирилюк. — Якщо ліків в аптеці немає, їх можна придбати за замовленням — сьогодні на завтра. Оскільки відкрилися ми нещодавно, поки що працюємо тільки з одним великим постачальником і кількома дрібнішими, які доставляють вироби медичного призначення і товари парафармації.

Здебільшого відвідувачі аптеки беруть лише ті ліки, які призначають сімейні лікарі, тому заміну препаратів на аналоги провізор узгоджує з медиками телефоном. Але фармацевтична опіка при цьому — режим прийому, дози, взаємодія — обов’язкова складова процесу відпуску ЛЗ.

Через те, що до найближчої аптеки — кілометрів зо три, відвідувачами аптеки є не лише пацієнти амбулаторії сімейної медицини, але й інші місцеві мешканці. Ціни тут конкурентні і на всю продукцію є відповідні сертифікати якості, що на сьогодні дуже важливо, переконана завідувачка аптеки.

А для того, щоб глибше розуміти і розвивати фармацевтичний напрямок діяльності свого медичного центру, Наталія Зайцева планує здобути другу вищу, фармацевтичну, освіту в НФаУ в Харкові.

Лариса Дедишина
Фото: Ігор Садовий

“Фармацевт Практик” #4′ 2019

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ