Статті

Тривале вживання антибіотиків шкідливе для серцево-судинної системи

Статті

Тривале вживання антибіотиків шкідливе для серцево-судинної системи

13/05/2019

Велике дослідження показало*, що тривале використання антимікробних засобів у жінок у середньому та похилому віці значно підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань

Дослідження проводилося в рамках Nurses’ Health Study – одного з найбільших в світі досліджень факторів ризику хронічних хвороб у жінок. Автори спостерігали за 36 429 жінками, які на початок спостереження не мали ані серцево-судинних, ані онкологічних захворювань. Мета полягала в аналізі ризиків для серця та судин в залежності від тривалості антибіотикотерапії у жінок різного вікових груп: молодих (20-39 років), середнього віку (40-59 років), похилого віку (60 років та старше). Спостереження тривало в середньому близько 7,6 років, протягом яких у 1056 осіб розвинулися ті чи інші серцево-судинні хвороби.

Читайте також: FDA попереджає про ризик аневризми аорти при прийомі фторхінолонів

Статистична обробка даних з урахуванням інших факторі ризику (вік, харчування, спосіб життя, зайва вага, захворювання, для лікування яких призначалися антибіотики, інші захворювання, прийом інших лікарських засобів тощо) показала, що тривалий курс антибіотиків (≥2 міс) у середньому та похилому віці значно – на 28% та 32%, відповідно – підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань у порівнянні з жінками, які в цей період не приймали антибіотиків.

Автори припускають, що підвищення ризику серцево-судинних хвороб частково може бути пов’язане з впливом антибіотиків на кишкову мікробіоту. Відомо, що метаболіти кишкових бактерій впливають на активність тромбоцитів. Крім того, порушення балансу мікробіоти, як відомо, веде до набору ваги та розвитку хронічного запалення.

subscribe

Автори зазначають, що їх результати є ще одним вагомим аргументом на користь обережного ставлення до призначення антибіотиків, до їх застосування тільки в разі абсолютної потреби і найкоротшими можливими курсами.

Читайте також: Устойчивость бактерий к антибиотикам: у истоков явления

* Heianza Y, Zheng Y, Ma W et al. Duration and life-stage of antibiotic use and risk of cardiovascular events in women. Euro Heart J, Published: 24 April 2019, ehz231. https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehz231

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ