Статті

Засіб проти акне з принципово новим механізмом дії

20/10/2020

В серпні 2020 р. американська агенція з контролю лікарських засобів та харчових продуктів (FDA) схвалила засіб проти акне з принципово новим механізмом дії – класкотерон крем 1% (Winlevi), розроблений італійською компанією Cassiopea призначений для застосування у пацієнтів 12 років і старше. Востаннє новий підхід до лікування акне було запропоновано 40 років тому

Акне – найпоширеніше серед підлітків та молодих людей хронічне захворювання шкіри. Для акне характерні незапальні комедони (чорні та білі вугрі) та запальні ураження (папули, пустули, вузелки, кісти), які розташовані переважно на обличчі, шиї, спині, плечах. Маніфестація вугрової хвороби зазвичай іде на фоні пубертатних гормональних перебудов, але проблема може зберігатися і в зрілому віці.

Комедони виникають внаслідок закупорювання волосяних фолікулів, яке своєю чергою пов’язане із надмірним виділенням секрету сальних залоз, посиленням відкладення кератину, колонізації фолікулів бактеріями Cutibacterium acnes (раніше вони називалися Propionibacterium acnes), надміром андрогену тощо.

Наразі для лікування акне використовують:

  • проти фолікулярної гіперпроліферації – топічні і пероральні ретиноїди, саліцилова кислота, гормональна терапія,
  • проти посилення секреції сальних залоз – пероральний ізотретиноїн, гормональна терапія,
  • проти Cutibacterium acnes перекис бензоїлу, антибіотики місцево та системно, азелаїнова кислота,
  • проти запалення – пероральний ізотретиноїн, топічні ретиноїди, азелаїнова кислота.

Незважаючи на чималий набір ліків, на сьогодні зарано говорити про перемогу над вугровою хворобою.

Класкотерон – перший в своєму класі топічний інгібітор андрогенових рецепторів. На сьогодні механізм антиандрогенної дії препарату не остаточно зрозумілий, але розробники вважають, що класкотерон конкурує з андрогенами за зв’язування з їхніми рецепторами у волосяних фолікулах та сальних залозах. Таким чином, класкотерон пригнічує місцеві ефекти дигідротестостерону, а саме надмірну продукцію жиру та прозапальних цитокінів. Класкотерон ефективний незалежно від статі.

У клінічному дослідженні 1421 пацієнт з акне помірного або тяжкого ступеня тяжкості протягом 2 тижнів отримували класкотерон або плацебо. Поліпшення стану шкіри до рівня «чиста шкіра» або «майже чиста шкіра» спостерігалося у 18,8% та 20,9% хворих у групі класкотерону та 8,7% і 6,6% у групі плацебо. Різниця виявилася статистично значущою.

Щодо безпечності застосування класкотерону, то помітної різниці з плацебо виявлено не було. А в спеціальному дослідженні із залученням 347 осіб, які застосовували крем двічі на день протягом 9 міс, було підтверджено безпечність використання препарату тривалими курсами.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ