Наука

Антивікову терапію випробували на людях

19/02/2019

В США було проведено пілотне випробування так званої сенолітичної терапії, спрямованої на видалення з організму людини старих клітин. Результати дослідження можна вважати вдалим кроком в напрямку боротьби зі старінням

Мішенню лікарських засобів-сенолітиків є сенесцентні клітини – старі клітини, які з якихось причин не гинуть, вони припиняють ділитися, але стають токсичними для свого оточення.

Сенесцентні клітини – один з важливих факторів старіння та розвитку вікових хвороб, в тому числі, ідіопатичного легеневого фіброзу (ІЛФ) – хронічної хвороби, що призводить до легеневої недостатності. Незважаючи на наявність лікарських засобів, які повинні уповільнювати розвиток ІЛФ, прогноз захворювання залишається несприятливим. Часто єдиним шансом на виживання при ІЛФ залишається трансплантація легенів, але вона можлива лише для відносно молодих та міцних пацієнтів. Отже питання ефективного лікування ІЛФ залишається відкритим.

В дослідах на тваринних моделях ІЛФ та хвороби Альцгеймера сенолітики – комбінація дезатинібу та кверцетину – селективно знищували сенесцентні клітини, що призводило то покращення стану тварин. Отже настала черга клінічних випробувань.

В пілотному дослідженні взяли участь 14 пацієнтів з ІЛФ легкого та середнього ступеню важкості. Кожен отримував два сенолітичні препарати – дазатиніб та кверцетин – по три дні поспіль на тиждень протягом  трьох тижнів (загалом пацієнти отримали по дев’ять доз). Дезатиніб та кверцетин – препарати, схвалені FDA для застосування по інших показаннях.

Всі учасники перед початком та після закінчення випробування пройшли низку лабораторних аналізів, зокрема на біомаркери сенесцентних клітин, та функціональних  досліджень (ходьба протягом 6 хв, швидкість ходьби, присідання тощо). Протягом лікування вони кожен тиждень детально повідомляли про наявність симптомів, якість життя, побічну дію ліків.

subscribe

Після лікування легенева функція та лабораторні показники пацієнтів залишилася без змін, але спостерігалося суттєве (не менше 5%) покращення рухливості пацієнтів. Традиційні ліки проти ІЛФ не здатні навіть стабілізувати, не те щоб покращити показники рухливості, отже це є незаперечним успіхом. Рівень в крові частини біомаркерів сенесцентних клітин (23 з 48) корелював із змінами рухливості пацієнтів.

Протягом лікування сенолітиками було відмічено один важкий побічний ефект. Решта несприятливих реакцій – респіраторні симптоми, дискомфорт в животі, печія, подразнення шкіри – була від легкого до помірного ступеню важкості.

Результати пілотного дослідження автори вважають попередніми, але цілком задовільними. Це вперше сенолітичні лікарські засоби отримували пацієнти похилого віку, та вперше вони були застосовані для лікування вікових хвороб типу ІФЛ. Автори планують провести більш масштабні плацебо-контрольовані дослідження впливу сенолітиків на стан пацієнтів похилого віку.

Читайте також: Фармакология против старения

* Justice JN, Nambiar AM, Tchkonia T et al. Senolytics in idiopathic pulmonary fibrosis: Results from a first-in-human, open-label, pilot study // EBioMedicine, 2019; DOI: 10.1016/j.ebiom.2018.12.052

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ