Наука

Бактерії, стійкі до антибіотиків, можна знищити середньовічним «зіллям»?

Наука

Бактерії, стійкі до антибіотиків, можна знищити середньовічним «зіллям»?

10/08/2020

У пошуках засобів боротьби із бактеріальними інфекціями стійкими до антибіотиків вчені звертаються не лише до новітніх високотехнологічних підходів, а й до досвіду предків. В рамках дослідження «давньобіотиків» (Ancientbiotics) в середньовічному медичному трактаті було знайдено рецепт, що виявився напрочуд ефективним

Сотні лабораторій у світі шукають порятунку від антибіотикорезистентності – здатності бактерій протистояти антимікробним лікарським засобам. Проблема лікарської стійкості патогенних бактерій набуває все більшого масштабу і розглядається як один із головних викликів сучасній медицині. Вчені намагаються створити нові засоби лікування стійких інфекцій із застосуванням найсучасніших методів біотехнології та генної інженерії, комп’ютерного моделювання та драгдизайну. Але пошуки антимікробних препаратів ведуться також і в історичних архівах: вчені досліджують, як лікували інфекційні хвороби наші предки.

Так, кілька років тому вчені із Університету Варвіка (Велика Британія) приготували «зілля» за рецептом із англо-саксонського медичного трактату Болда, що датується Х ст. Цей засіб, що застосовувався 1000 років тому та призначався для лікування хвороб очей, має в своєму складі екстракти цибулі та часнику, бичу жовч та вино. ФП вже писав, що вчених вразила активність бальзаму проти деяких мультирезистентних штамів стафілококів та стрептококів в дослідах in vitro. Тепер вони проаналізували* активність засобу як на планктонних культурах мікроорганізмів, так і в біоплівках на моделях ран м’яких тканин. Бальзам продемонстрував високу ефективність проти таких проблемних щодо антибіотикорезистентності збудників як Acinetobacter baumannii, Stenotrophomonas maltophilia, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis та Streptococcus pyogenes.

Читайте також: Новий клас антибіотиків знайдено в паразитах комах

Як відомо, одна з причин стійкості бактерій до антимікробних засобів – утворення ними біоплівок. Біоплівки складаються із бактерій, занурених у щільний полімерний матрикс, який надійно захищає від зовнішніх впливів, зокрема лікарських. Більшість бактерій в організмі людини існує у вигляді біоплівок і це є величезною проблемою для лікування багатьох інфекційних хвороб.

Бальзам із давнього трактату виявився не лише бактерицидним агентом, а й ефективним руйнівником біоплівок. Цікаво, що така активність вимагала присутності всіх вказаних в рецепті інгредієнтів. Коли дослідники намагалися виявити якийсь один антибіоплівковий компонент, вони зазнали поразки: для руйнування біоплівки, схоже, потрібна специфічна комбінація всіх компонентів бальзаму.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Автори зазначають, що більшість сучасних природних антимікробних засобів – окремі сполуки, тоді як для лікування інфекцій у біоплівках потрібний комплекс природних компонентів, і вважають, що дослідникам природних антибіотиків слід сконцентрувати увагу саме на комбінаціях інгредієнтів. Такі комбінації, включно із бальзамом із трактату Болда, цілком можуть стати ефективними засобами лікування хронічних інфікованих ран, що тяжко піддаються лікуванню, зокрема при синдромі діабетичної стопи, трофічних виразках тощо.

* Furner-Pardoe J., Anonye B.O., Cain R. et al. Anti-biofilm efficacy of a medieval treatment for bacterial infection requires the combination of multiple ingredients // Sci Rep, 2020, 10, 12687. https://doi.org/10.1038/s41598-020-69273-8

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ