Наука

Зв’язок між COVID-19 та цукровим діабетом: без регістру не розібратися

Наука

Зв’язок між COVID-19 та цукровим діабетом: без регістру не розібратися

17/06/2020

Коронавірусна хвороба COVID-19 може спричиняти тяжкі ускладнення у людей, що хворіють на цукровий діабет, а також провокувати розвиток діабету у здорових людей. Для з’ясування зв’язку між цими хворобами фахівці пропонують створити глобальний регістр пацієнтів із цими хворобами

В журналі New England Journal of Medicine було опубліковано лист за підписом 17 провідних експертів із цукрового діабету з різних країн, які започаткували міжнародний проєкт CoviDiab Registry – ініціативу щодо створення глобального регістру пацієнтів із діабетом, пов’язаним із COVID-19. Завдання реєстру – визначення особливостей маніфестації діабету у пацієнтів з COVID-19 та розробка стратегії лікування та моніторингу хворих протягом пандемії та після неї.

На сьогодні фахівці відзначають двонаправлений зв’язок між COVID-19 та діабетом. З одного боку, діабет підвищує ризик тяжкого перебігу та смертності від COVID-19. Від 20% до 30% пацієнтів, які померли від COVID-19 хворіли на цукровий діабет. З іншого боку, у пацієнтів з коронавірусною хворобою спостерігаються ускладнення діабету, що вже існує, а також перше виявлення діабету.

Автори листа зазначають, що досі невідомо, яким чином збудник COVID-19 коронавірус SARS-Cov-2 впливає на діабет. Можливо, це пов’язано з рецептором ангіотензинперетворювального ферменту 2 (АПФ2), який дозволяє вірусу проникати в клітини людини. Він локалізований не лише в легенях, а й в інших тканинах, що задіяні у метаболізмі глюкози (підшлункова залоза, тонкий кишечник, жирова тканина, печінка та нирки). Потрапляння вірусу в ці тканини, ймовірно, призводить до порушення обміну глюкози. Давно відомо, що вірусні інфекції можуть спричиняти розвиток цукрового діабету 1 типу.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Дослідники пояснюють, що в регістр CoviDiab має рутинно вноситися клінічна інформація, яка допоможе вченим розібратися із тим, як розвивається діабет та як можна на цей процес впливати, а саме: що відбувається з продукцією інсуліну, як і коли розвивається інсулінорезистентність, чи наявні у хворих аутоантитіла. Врешті-решт, регістр допоможе зрозуміти, який саме тип діабету спричиняє COVID-19 – перший, другий або якусь нову форму хвороби. Також поки невідомо, чи стане діабет, який виник внаслідок коронавірусної інфекції, пожиттєвим, чи після одужання мине. А, можливо, перенесена коронавірусна хвороба підвищує ризик розвитку діабету в майбутньому? На всі ці питання може відповісти глобальний регістр, який поєднає інформацію про хворих на COVID-19 та хворих не цукровий діабет.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ