Наука

Новий противірусний засіб на основі… глюкози

09/07/2020

Глюкоза може допомогти у боротьбі з вірусами? Так, якщо 6-8 молекул глюкози утворять своєрідний «бублик» з порожниною в центрі – циклодекстрин. Вчені із Університету Манчестера (Велика Британія) придумали як зробити із циклодекстрину пастку для вірусів

Якщо у війні із бактеріальними інфекціями людство, завдяки антибіотикам, більш-менш тримається (хоча головна «зброя» – антибіотики, потроху втрачає силу), то на вірусному фронті ситуація дуже напружена. Пандемія COVID-19 – яскрава ілюстрація безпомічності Homo sapience перед мікроскопічними створіннями, яких і живими істотами не всі визнають. Віруси дуже різні, а головне – дуже мінливі, тому створення універсальних противірусних ліків є вкрай проблематичним. Є препарати, здатні обмежувати розмноження окремих видів вірусів (ВІЛ, вірусу простого герпесу, деяких штамів вірусу грипу, вірусу гепатиту С тощо), але будь-якої миті віруси-мішені можуть знайти спосіб уникнути їх дії. Крім того, ефективні противірусні агенти часто є вельми токсичними для людей.

«Фармацевт Практик» уже розповідав про дивовижні властивості циклодекстринів. Ці сполуки добре відомі фармацевтам: їх широко застосовують як допоміжні речовини в складі лікарських засобів. Вони захищають активні компоненти ліків від окиснення, підвищують їх розчинність, посилюють проникність через біологічні мембрани, маскують неприємний смак та запах, збільшують тривалість терапевтичної дії тощо. Циклодекстрини випробовують також і як активну речовину – у лікуванні атеросклерозу. Нетоксичні, прості у застосуванні та відносно недорогі циклодекстрини використовують і у харчовій промисловості.

Тепер циклодекстрини можуть стати зброєю проти вірусів. Вчені модифікували циклодекстринові «бублики» меркаптоундекансульфоновими кислотами, які імітують молекули на поверхні клітин. Віруси, потрапивши в організм, взаємодіють з такими молекулами, щоб потрапити всередину клітини та розпочати цикл розмноження. Модифіковані циклодекстрини вводять віруси в оману: останні приєднуються до ланцюгів меркаптоундекансульфонових ланцюгів, що стирчать, після чого починають руйнуватися та гинуть.

Структура модифікованих циклодекстринів

Структура модифікованих циклодекстринів*

Противірусний ефект модифікованих циклодекстринів було підтверджено на культурі тканин, а потім – на лабораторних тваринах. Новий засіб виявив активність проти вірусу простого герпесу, респіраторного синцитіального вірусу, вірусу денге, вірусу Зіка. В спеціальному тесті, який не пройшов доступний нині препарат проти вірусу герпесу ацикловір, модифіковані циклодекстрини довели, що стійкість до них у вірусів не розвивається. Противірусний ефект демонстрували навіть дуже низькі концентрації модифікованих циклодекстринів, але і у високих концентраціях вони не чинили токсичної дії.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Поки що модифіковані циклодекстрини випробовували у формах для місцевого застосування, але невдовзі автори планують випробувати засіб для лікування системних інфекцій. Вони також сподіваються, що модифіковані циклодекстрини можуть виявитися ефективними і проти нового коронавірусу, що спричиняє COVID-19.

* Jones ST, Cagno V, Janeček M, Ortizet  D et al. Modified cyclodextrins as broad-spectrum antivirals // Science Advances, 2020, 6(5): eaax9318. DOI: 10.1126/sciadv.aax9318

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ