Наука

Генетично-модифіковані люди: китайці знов шокують світ

Наука

Генетично-модифіковані люди: китайці знов шокують світ

03/12/2018

Головною медичною новиною минулого тижня стала заява китайського вченого Цзянькуй Хе, зроблена 26 листопада 2018 р. в інтерв’ю агентству Associated Press та в ролику на YouTube. Хе розповів про народження перших в світі дітей із ембріонів, які були генетично відредаговані. Наукова стаття з усіма подробицями та доказами поки не опублікована, отже не дивно, що в наукових колах до роботи поставилися з осудом та недовірою. Багато питань виникає і до етичності проведеного китайськими вченими експерименту зі створення ГМ-ембріонів (до речі, вже не першого)

Цзянькуй Хе заявив, що народилися дівчата-близнючки, в яких на стадії зиготи (тобто вже після запліднення яйцеклітини сперматозоїдом) за допомогою технології редагування геному CRISPR/Cas було, начебто, відключено ген CCR5. Відомо, що мовчання цього гену забезпечує стійкість до зараження ВІЛ. В Китаї заборонено клонування (в цьому випадку має місце звичайне запліднення), а на генетичне редагування та імплантацію життєздатних ембріонів заборони немає. Тим не менш, і лікарня, і університет, з якими співпрацював Хе, заявили, що нічого не знали про цей проект, що Хе останні півроку працював за власний рахунок, і вони планують провести внутрішнє розслідування.

Дві доби світ обурювався та не вірив Хе, а один із розробників технології CRISPR/Cas, Фен Чжан, закликав ввести глобальний мораторій на імплантацію відредагованих ембріонів та народження таких дітей, поки технологія не доведе своєї надійності та безпечності в лабораторних експериментах та дослідах на тваринах. Але вже 28 листопада Хе виступив із доповіддю на GeneEdit Summit в Гонконзі, де вибачився за достроковий «витік інформації» та розповів технічні подробиці своєї роботи.

Читайте також: Революция в редактировании генома

Хе зазначив, що відредагував ембріони семи пар, які проходили процедуру екстракорпорального запліднення (ЕКО). Загалом він відредагував 16 із 22 ембріонів, частину яких було імплантовано. Одна жінка нещодавно народила двох дівчат (про неї йшлося в заяві), а друга наразі вагітна.

Хе стверджує, що направив наукову статтю з докладним описом роботи в науковий журнал, але не уточнив в який саме. Він підтвердив, що в університеті, де він працює, про проект не знали, і він фінансував його самостійно.

subscribe

Наступного дня ЗМІ повідомили, що Китайський уряд наказав зупинити роботу групи Цзянькуя Хе, а сам Хе заявив, що готовий надати будь-яку інформацію для розслідування.

На саміті Хе запевняв, що ретельно готувався до редагування людських ембріонів: він прискіпливо підбирав направляючу РНК та перевіряв її на нежиттєздатних ембріонах, ембріональних клітинних лініях, а також успішно відредагував геном макаки (мавпа народилася з потрібною мутацією).

Чи вдалося Хе добитися потрібної мутації в гені CCR5 у дівчаток-близнючок? На саміті він презентував аналіз ДНК, виділеної з пуповинної крові та низки інших тканин новонароджених. Секвенування ДНК показало, що небажаних змін система CRISPR/Cas в геном не внесла, але редагування цільового гену CCR5 відбулося лише частково, чого може бути недостатньо для виключення гену. Направляюча РНК спрацювала, білок Cas9 вніс розріз, але клітинні системи репарації відремонтували ДНК не тим фрагментом, який їм запропонували дослідники, а  випадковим чином. Крім того, частина клітин у новонароджених, схоже, взагалі містять невідредагований ген CCR5. Чи допоможе таке часткове вимкнення гену ССR5 набути стійкість до ВІЛ – невідомо. Це все характерні проблеми технології CRISPR/Cas, з якими постійно стикаються дослідники, тому без її вдосконалення та відпрацювання на тваринах не може йти мови про застосування у людей.

Читайте також: Что такое эндогенные ретровирусы, и что они делают в геноме человека?

Можна засуджувати китайців за ризиковані проекти та вводити додаткові заборони на подібні експерименти у власній країні, але очевидно, що рух науки та технології в сфері редагування геному людських ембріонів не зупинити. Подібні дослідження вже не вперше проводяться саме в Південно-Східній Азії. Саме там це можливо з правової точки зору, і, скоріше за все, саме там створення генетично «покращених» людей в не такому вже далекому майбутньому може стати на конвеєр.

Читайте також: Первая лицензия на генетическую модификацию человеческих эмбрионов

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ