Наука

Доступний та добре вивчений лікарський засіб може нейтралізувати збудника COVID-19

Наука

Доступний та добре вивчений лікарський засіб може нейтралізувати збудника COVID-19

17/07/2020

Гепарін – добре відомий прямий антикоагулянт – може міцно зв’язуватися із поверхневим S-білком коронавірусу SARS-CoV-2 і таким чином блокувати його потрапляння в клітини людини. Якщо гепарин використовувати у вигляді назального спрею або за допомогою небулайзера, він потенційно може запобігати розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 у людей, у яких результати тесту ПЛР-позитивні, але симптомів ще немає

В журналі Antiviral Research було опубліковано статтю*, в якій описано взаємодію гепарину із S-глікопротеїном – «шипом» на поверхні вірусної частинки SARS-CoV-2. Відомо, що саме S-глікопротеїн відповідає за взаємодію вірусу із рецептором ангіотензинперетворювального ферменту 2 (АПФ2) на поверхні клітин-мішеней та проникнення вірусу крізь мембрану. Після потрапляння вірусу в клітину, він починає ділитися, клітина гине, а інфекція поширюється організмом. Якщо S-білок якось вивести з гри, то таким чином можна запобігти входженню вірусу в клітину та його реплікації. Вчені припустили, що заблокувати S-білок можна, «підсунувши» йому замість АПФ2 іншу молекулу. Вивчення структури S-білка підказало вченим думку, що з деякими його ділянками може добре зв’язуватися гепарин. На користь цього свідчили також дані комп’ютерного моделювання цих молекул. І гепарин цілком виправдав сподівання.

Читайте також: Вакцина БЦЖ дійсно може знижувати смертність від COVID-19

Гепарин – кислий сірковмісний глікозаміноглікан, що синтезується у тварин в опасистих клітинах у печінці, легенях, стінках судин.  Синтетичний високомолекулярний гепарин застосовують для запобігання тромбоемболічним хворобам, під час операцій на серці і судинах, для запобігання зсіданню крові у апаратах штучного кровообігу та гемодіалізу. Гепарин використовують у пацієнтів із тяжким перебігом COVID-19 для запобігання тромбоемболічним ускладненням.

Вчені вивчили взаємодію із S-білком різних гепаринів, як високомолекулярних, так і низькомолекулярних. Всі гепарини утворювали з S-білком дуже міцні зв’язки, значно міцніші, ніж зазвичай утворюють специфічні антитіла зі свої антигеном.

На наступному етапі вчені планують дослідити противірусні властивості та токсичність гепарину на культурах клітин ссавців. Вони зазначають, що теоретично гепарин може бути використаний у вигляді назального спрею або за допомогою небулайзера для запобігання розвитку COVID-19 у людей, у яких результати ПЛР-тесту позитивні, але симптомів ще немає.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Ідея використання синтетичних сполук-пасток для знешкодження вірусів не нова. Схожі експерименти вже проводилися із різними вірусами, в тому числі, вірусом грипу А, вірусом Зіка, вірусом Денге.

* Kim SY, Jin W, Sood A et al. Characterization of heparin and severe acute respiratory syndrome-related coronavirus 2 (SARS-CoV-2) spike glycoprotein binding interactions. Antiviral Research, 2020, 181. doi: 10.1016/j.antiviral.2020.104873

На фото під заголовком: модель взаємодії вірусних частинок SARS-CoV-2 із клітиною ссавця. Взаємодію забезпечують S-білок вірусу (червоний колір) та рецептор АПФ2 на поверхні клітини (блакитний колір) (фото Juan Gaertner/Science Photo Library)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ