Наука

Гідроксіхлорохін знов у центрі скандалу

06/06/2020

Стаття, в якій заявлено про неефективність гідроксихлорохіну у лікуванні COVID-19, опублікована 22 травня в авторитетному журналі The Lancet*, 5 червня була офіційно відкликана авторами через звинувачення у використанні ненадійних даних**. Є спокуса використати цю історію як аргумент проти достовірності будь-яких наукових даних та спроможності науки вирішувати будь-які нагальні практичні проблеми, але насправді ця історія про те, як швидко наука може реагувати на власні помилки

Навколо застосування антипротозойного препарату гідроксихлорохіну проти COVID-19 пристрасті вирують вже не вперше. Після кількох невеликих та далеких від стандартів доказовості досліджень китайських та французьких лікарів, які показали, що гідроксихлорохін може зменшувати негативні ефекти нового коронавірусу, президент США Дональд Трамп 21 березня публічно розрекламував гідроксихлорохін як засіб лікування COVID-19. Багато далеких від медицини людей підхопили цю тему та оголосили гідроксихлорохін панацеєю, були зафіксовані випадки отруєння серед тих, хто самостійно застосовував гідроксихлорохін для попередження та лікування коронавірусної хвороби. За цим галасом було погано чути голоси лікарів, які закликали до обережного застосування препарату через підвищений ризик побічної дії для деяких груп хворих.

Після цього були оприлюднені результати ще кількох досліджень (J.M.Molina et al., 2020; J.Magagnoli et al., 2020), що поставили під сумнів ефективність гідроксихлорохіну у лікуванні COVID-19. А нещодавно авторитетний журнал The Lancet опублікував* результати найбільшого з подібних досліджень, яке свідчило про те, що і гідроксихлорохін, і хлорохін пов’язані зі зменшенням виживаності та підвищеною частотою шлуночкових аритмій при використанні для лікування COVID-19. Але невдовзі після появи статті 200 вчених та лікарів із різних країн опублікували відкрите звернення, в якому піддали сумніву використані для аналізу дані. Їх збирала, начебто, з лікарень по всьому світу, маловідома компанія Surgisphere. Багато медичних установ, які згідно з заявою Surgisphere надавали компанії інформацію, заперечували це. В результаті 5 червня автори відкликали** статтю із The Lancet для проведення незалежної перевірки валідності даних та того, чи достатньо їх для аналізу.

Ще одній групі дослідників Surgisphere надала дані про використання інших лікарських засобів у пацієнтів з коронавірусною хворобою, і результати їх аналізу були опубліковані в журналі New England Journal of Medicine. Ця стаття також була відкликана.

Ця історія демонструє, що не можна будувати наукові висновки лише на одній публікації, навіть у авторитетному журналі, адже вона може містити помилки; що треба критично відноситися до будь-яких результатів, у тому числі таких, що підтверджують вашу точку зору; що науковий метод не застрахований від помилок, але він здатний їх швидко виявляти та виправляти; що дуже важливими є прозорість даних та їх поширення, особливо в умовах, коли (як зараз) треба швидко робити висновки.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
З іншого боку, щодо результатів статті, яка була відкликана, то треба визнати, що й без неї є свідчення недостатньої ефективності та вельми високого ризику побічної дії (розвиток шлуночкової аритмії) при застосуванні хлорохіну та гідроксихлорохіну. Тому питання залишається відкритим та потребує продовження клінічних досліджень. Отже, ВООЗ оголосила про відновлення клінічних випробувань, призупинених через скандальну публікацію в The Lancet.

* Mehra MR, Desai SS, Ruschitzka F, Patel AN. Hydroxychloroquine or chloroquine with or without a macrolide for treatment of COVID-19: a multinational registry analysis // Lancet. 2020; (published online May 22.) https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)31180-6

** Mehra MR, Ruschitzka F, Patel AN. Retraction—Hydroxychloroquine or chloroquine with or without a macrolide for treatment of COVID-19: a multinational registry analysis // Lancet. 2020; (published online June 05.) https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)31324-6

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ