Наука

Гормональні контрацептиви підвищують ризик раку молочної залози

Наука

Гормональні контрацептиви підвищують ризик раку молочної залози

11/12/2017

Тривале дослідження, в якому брали участь 1,8 мільйона мешканок Данії, показало*, що, по-перше, ризик розвитку раку молочної залози у жінок, які застосовують або застосовували гормональні контрацептиви, вищий, ніж у тих, хто ніколи ними не користувався, а, по-друге, чим довше жінка використовує ці засоби, тим вищим стає ризик захворювання. Втішає те, що абсолютна кількість хворих збільшується ненабагато: на одну жінку з 7690, які використовували «пігулки» або інші гормональні контрацептиви протягом року

Рак молочної залози – найпоширеніший тип раку у жінок, на нього припадає 25% усіх ракових захворювань. Серед інших факторів ризику на розвиток раку грудей можуть впливати естрогени, тоді як роль прогестинів поки вивчена недостатньо. Чи збільшують ризик гормональні контрацептиви також до кінця не з’ясовано: існує декілька досліджень, результати яких суперечать одні одним, причому більшість із них стосуються жінок у постменопаузі. Крім того, є лише обмежені дані щодо впливу тільки прогестинових гормональних препаратів.

Вчені-лікарі з Копенгагенського і Абердинського університетів провели 18-річне дослідження (1995-2013), в якому взяли участь всі датчанки репродуктивного віку – з 15 до 49 років. З вибірки виключили жінок, які перенесли рак, які страждають тромбозом глибоких вен або лікувалися від безпліддя. У фінальну вибірку потрапили 1,8 млн осіб, з яких 11500 перехворіли раком молочної залози. Величезний набір даних дослідники проаналізували, використовуючи метод, який дозволяє оцінити ймовірність виникнення певних подій за певний період часу. Вони розрахували відносний ризик розвитку раку молочної залози в залежності від різних факторів.

Читайте також: Гормональная контрацепция: покаЗАния и ПРОТИВопоказания

Виявилося, що у жінок, які застосовують або нещодавно застосовували гормональні контрацептиви в різних формах («пігулки», імпланти, пластирі, внутріньоматкові спіралі, що вивільняють гормони), ризик виникнення раку вищий в 1.2 рази (тобто на 20%) в порівнянні з тими, хто ніколи їх не використовував. Чим довше жінка використовувала препарати, тим більшим був ризик: від 1.09 у тих, хто застосовував гормональні засоби протягом року, до 1.38 у тих, хто понад 10 років. В жінок, які вживали комбіновані контрацептиви (естрогени + прогестини), ризик виникнення захворювання коливався від 1.0 до 1.6, в залежності від препарату та дози. У жінок, які використовували тільки прогестинові препарати, співвідношення могло доходити до 1.93. Проте, абсолютна кількість хворих збільшувалася незначно: на одну жінку з 7690, які приймали гормональні контрацептиви протягом року.

subscribe

Результати дослідження, на думку авторів, мають спонукати до розробки нових безпечних протизаплідних засобів, зокрема розвитку чоловічої контрацепції. Що стосується гормональних контрацептивів для жінок, то не слід панікувати, варто пам’ятати про велику кількість їх позитивних ефектів: поза тим, що вони є надійним засобом контрацепції та допомагають жінкам при дисменореї та менорагії, гормональні контрацептиви також асоційовані зі зниженням ризику раку яєчників, ендометрію та товстої кишки.

Читайте також: Новое негормональное средство мужской контрацепции готовят к испытаниям

* Lina S. Mørch, Charlotte W. Skovlund, Philip C. Hannaford, Lisa Iversen, et al. (2017) Contemporary Hormonal Contraception and the Risk of Breast Cancer // N Engl J Med, 2017, 377: 2228-2239. DOI: 10.1056/NEJMoa1700732

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ