Наука

Домінування чоловіків у клінічних дослідженнях є небезпечним для жінок

Наука

Домінування чоловіків у клінічних дослідженнях є небезпечним для жінок

21/08/2020

Минуло 27 років з того моменту, коли Американська агенція з контрою харчових продуктів та лікарських засобів (FDA) скасувала заборону на участь жінок репродуктивного віку у клінічних випробуваннях лікарських засобів, але наслідки цієї заборони досі відчувають жінки по всьому світу

Аналіз 5 тис. наукових статей, присвячених дослідженням 86 різних лікарських засобів, показав*, що у жінок та чоловіків фармакокінетика багатьох ліків відрізняється, причому справа не тільки в середньому меншій масі тіла у жінок. Це може пояснювати, чому застосування однакових доз ліків частіше спричиняє розвиток побічних ефектів у жінок, ніж у чоловіків. Йдеться зокрема про головний біль, нудоту, сонливість, депресію, збільшення маси тіла, когнітивні порушення, судоми, галюцинації, серцеві порушення.

Для більшості розглянутих науковцями ліків (88%) у жінок спостерігалися вищі пікові концентрації в крові та довший час виведення з організму*. Ці статеві особливості фармакокінетики потужно корелювали зі статевими відмінностями розвитку побічних ефектів. Автори дослідження припускають, що через брак досліджень фармакокінетики ліків окремо у жінок та чоловіків, перші постійно отримують зависокі дози ліків.

Так, популярний снодійний засіб золпідем має довший період напіввиведення у жінок, ніж у чоловіків. Через тривалий час рекомендовані дози препарату були небезпечними для жінок, спричиняли постійно сонливість, когнітивні порушення, а іноді й фатальні наслідки. Лише нещодавно регуляторні органи зменшили рекомендовану дозу золпідему для жінок.

Участь жінок репродуктивного віку у клінічних випробуваннях в США була заборонена після талідомідової трагедії на початку 1970-х рр. У 1993 р. заборону скасували, але її наслідки відчуваються досі. Аналіз клінічних випробувань лікарських засобів у 2011 р. показав, що 75% з них не фіксують відмінностей для різних статей та не визначають оптимальне дозу для кожної, а в 9 дослідженнях жінки складають менше 20% учасників. І це є проблемою не лише в США, а й в усьому світі, і не лише в клінічних випробуваннях, а і в доклінічних: залучені лабораторні тварини також переважно самці.

Читайте також: Доказательная медицина: концепция, принципы, методология

Однак, нещодавні дослідження на жіночих моделях демонструють суттєві відмінності в багатьох біологічних процесах, таких як больові відчуття, абсорбція та виведення ліків. Та ігнорування цих відмінностей призводить до гірших клінічних результатів у жінок.

В США з 1998 р. спеціальна директива вимагає рівноправно представлення всієї популяції хворих у клінічних випробуваннях, а з 2014 – також рівного залучення самців та самок у лабораторні дослідження. Але в 2018 р. виявилося, що зі 107 випробувань, що фінансуються Національним інститутом здоров’я США, 74% не розглядають стать як фактор взагалі.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Серед тисяч лікарських засобів на ринку важко визначити ті, які офіційно рекомендовані жінкам у надто високих дозах, але такі ліки без сумніву присутні. Тож автори дослідження* вважають за необхідне оприлюднення FDA даних щодо фармакокінетики різних ліків у жінок та чоловіків. А від компаній-виробників вчені очікують внесення інформації про такі відмінності, а також корегування  дози в залежності від маси тіла (якщо таке потрібне) в інструкції з медичного застосування препаратів.

Читайте також: Побічна дія ліків має гендерні особливості

* Zucker I, Prendergast BJ. Sex differences in pharmacokinetics predict adverse drug reactions in women // Biol Sex Differ, 2020, 11: 320. https://doi.org/10.1186/s13293-020-00308-5

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ