Наука

У лікуванні алкоголізму та інших залежностей може допомогти пересадка кишкової мікробіоти

Наука

У лікуванні алкоголізму та інших залежностей може допомогти пересадка кишкової мікробіоти

04/09/2020

Маємо ще один доказ зв’язку між кишковою мікробіотою та головним мозком: американські вчені виявили, що трансплантація фекальної мікробіоти від здорового донора, може на певний час послабити у реципієнта алкогольну залежність та поліпшити якість життя

У рандомізованому подвійному-засліпленому плацебоконтрольованому клінічному випробуванні фази 1 взяли участь 20 осіб з алкогольною залежністю та алкогольним цирозом печінки. Вони були рандомізовані в дві групи по 10 осіб. Учасникам із однієї групи проводили трансплантацію фекальної мікробіоти від одного донора, збагаченої бактеріями родин Lachnospiraceae і Ruminococcaceae, що належать до ряду Clostridiales. Учасники із другої групи отримували плацебо. На початку випробування та через 15 днів після введення препаратів у учасників оцінювали: споживання алкоголю (біохімічні тести), якість життя (опитувальники), рівень сироваткового інтерлейкіну-6 та ліпополісахарид-зв’язуючого білка, вміст коротколанцюгових жирних кислот (бутірат/ізобутірат) в плазмі та випорожненнях, а також склад кишкової мікробіоти. Протягом 6 місяців відстежували появу побічних ефектів.

Читайте також: Кишкова мікробіота та травлення

У 9 з 10 учасників, яким провели трансплантацію фекальної мікробіоти, на 15 день суттєво знизилася потреба в алкоголі та його споживання, поліпшилися результати когнітивних тестів та якість життя, знизився рівень сироваткового інтерлейкіну-6 та ліпополісахарид-зв’язуючого білка, підвищився рівень бутірату/ізобутірату, збільшилося різноманіття кишкової мікробіоти зі збільшенням кількості представників родини Ruminococcaceae та інших видів, що продукують коротколанцюгові жирні кислоти.

У групі плацебо лише у 3 з 10 учасників спостерігалося зниження потреби в алкоголі  та поліпшення результатів когнітивних тестів.

Результати поки є попередніми, але схоже, трансплантація фекальної мікробіоти дійсно може забезпечувати короткострокове зменшення потреби в алкоголі та його споживання. Автор роботи переконані, що корекція кишкової мікробіоти може мати терапевтичний ефект і при інших залежностях.

Читайте також: Як кишкова мікробіота впливає на мозок?

Зв’язок між ШКТ та головним мозком наразі активно досліджується, і низка робот підтверджує, що кишкова мікробіота дійсно може впливати на біохімічні процеси в мозку та, відповідно, на поведінку людини.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
* Bajaj JS, Gavis EA, Fagan A et al. A Randomized Clinical Trial of Fecal Microbiota Transplant for Alcohol Use Disorder // Hepatology, 04 August 2020, Accepted Author Manuscript. doi:10.1002/hep.31496

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ