Наука

Нормальна температура тіла людини поступово знижується

Наука

Нормальна температура тіла людини поступово знижується

09/01/2020

Людина повільно холоне. Такого висновку дійшли* вчені зі Стенфордського університету (США), які проаналізували сотні тисяч температурних замірів за останні 150 років та визначили, що протягом цього періоду середня нормальна температура тіла людини постійно знижується – приблизно на 0,03°С за десятиріччя

В 1851 р.  німецький фізіолог Карл Вундерліх на основі 25 тис замірів температури у жителів Лейпцигу встановив, що нормальна температура тіла людини при аксилярному вимірюванні (під пахвою) складає в середньому 37°С, а точніше, має знаходитися в діапазоні 36,2 – 37,5°C (Wunderlich and Sequin, 1871). Згідно з даними 27 сучасних досліджень, підсумованими в огляді 2002 р. (Sund-Levander et al., 2002), цей показник нижчий. А нещодавній аналіз даних 35 тис. британських пацієнтів (загалом 250 тис. вимірювань) показав, що нормою при оральних вимірюваннях є 36,6°С (Obermeyer et al., 2017).

Стенфордська група вирішила дослідити, чи справді температурна тіла людини потроху знижується, чи причиною відмінностей в показниках Вундерліха та сучасних даних є точність термометрів або різні методики вимірювання. Це дослідження було продиктоване не просто цікавістю: середня температура людини є одним із показників рівня метаболізму, який, в свою чергу, пов’язаний із тривалістю життя (вищий рівень метаболізму – коротше життя) та розмірами тіла (нижчий рівень метаболізму – більша маса тіла).

Читайте також: Вимірюємо температуру тіла правильно

Вчені проаналізували більше 677 тис окремих замірів температури тіла в трьох великих «базах даних», зібраних в США в різні періоди часу: медичні записи ветеранів Громадянської війни (1862-1930), записи першого Національного дослідження здоров’я і харчування (NHANES, 1971-1975) та записи медичного центру Стенфордського університету (2007-2017). Статистична обробка цих даних з поправкою на вік, ріст, масу тіла, а де можливо, й на час доби, коли проводилося вимірювання, підтвердила тенденцію на зниження нормальної температури тіла людини. Виявилося, що вона останні півтора століття знижувалася рівномірно, приблизно на 0,03°C за десятиліття.

subscribe

Автори припускають, що зниження нормальної температури тіла людини, принаймні в розвинених країнах, пов’язане з наслідками промислової революції – прогресом медицини та більш комфортними умовами життя. Тобто в часи Вундерліха, дуже поширеними були хронічні інфекційні хвороби – туберкульоз, сифіліс, пародонтит тощо. Вони спричиняли хронічне запалення, яке впливало на температуру тіла.  Поява ефективних протимікробних та протизапальних засобів, розвиток гігієни, поліпшення харчування, побутовий комфорт призвели до зменшення поширеності хронічних інфекційних хвороб. Крім того, існування людини в комфортніших умовах – ситості, сухості та теплі – дозволило трохи знизити рівень метаболізму та, відповідно, температуру тіла.

* Protsiv M., Ley C., Lankester J. et al. Decreasing human body temperature in the United States since the industrial revolution // eLife, 2020; 9:e49555. DOI: 10.7554/eLife.49555

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ