Наука

Нові підходи до імунотерапії раку: активація білка STING

Наука

Нові підходи до імунотерапії раку: активація білка STING

09/11/2018

В журналі Nature опубліковано статтю*, в який представлено новий клас потенційних засобів для імунотерапії раку. Це активатори білка STING – рецептора, який стимулює гени інтерферону  та запускає клітинну імунну відповідь на різні патогени, зокрема ракові клітини

Білок STING (stimulator of interferon genes) – важливий компонент вродженого (неспецифічного) імунітету, це рецептор, який знаходиться всередині клітин на мембранах ендоплазматичного ретикулюму та відповідає за виявлення чужорідної ДНК та запуск імунної відповіді. Саме STING повинен швидко реагувати, коли в клітину потрапляють віруси або бактерії.

Вчені вже робили спроби активувати STING задля посилення імунної відповіді проти ракових клітин. Було створено активатори STING на основі модифікованих циклічних динуклеотидів, які наразі проходять клінічні випробування як засоби для безпосереднього введення в тверді пухлини.

Автори нової роботи розробили новий клас активаторів рецептора STING, придатних для системного застування при лікуванні онкологічних захворювань. Процес пошуку лігандів для STING був тривалим та непростим. Після скринінгу численних бібліотек, автори знайшли клас сполук, які мали потрібну активність, а потім їх ефективність було посилену певними модифікаціями. Отже в якості активаторів STING були випробувані сполуки на основі амідобензімідазолу, зшиті попарно в симетричні димери (diABZI).

Внутрішньовенне введення diABZI імунокомпетентним мишам з пухлинами товстої кишки продемонструвало потужну протиракову активність засобу з повною та тривалою регресією пухлин. Крім того, автори відмітили, що при застосуванні засобу активується імунна пам’ять, отже при рецидиві раку імунні клітини атакують ракові клітини без додаткової активації.

subscribe

В 2019 р. автори роботи планують розпочати випробування diABZI на безпечність при застосуванні у людини. Крім того, вони планують вивчити можливість використання diABZI для посилення ефекту вакцин,  а також для лікування автоімунних захворювань.

Автори зазначають, що їх робота – важливий етап в імунотерапії раку – перспективній галузі, що швидко розвивається.

Читайте також: Безопасность новых методов лечения рака

* Ramanjulu JM, Pesiridis GS, Yang J et al. Design of amidobenzimidazole STING receptor agonists with systemic activity //  Nature, Published: 07 November 2018. DOI: 10.1038/s41586-018-0705-y

На фото під заголовком: модель білка STING (Wikipedia)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ