Наука

Полюбляєте відкладати справи на завтра? Це все ваші гени!

Наука

Полюбляєте відкладати справи на завтра? Це все ваші гени!

12/07/2019

Як відомо, є люди, які схильні відкладати неприємні завдання на потім, надаючи перевагу легшим справам, які дають швидкий результат. Люди дії називають їх прокрастинаторами та усіляко намагаються перевиховати. Але виявилося, що принаймні у жінок прокрастинація пов’язана з генетичною схильністю через підвищений вміст дофаміну в мозку. Дофамін – це нейротрансмітер, який зокрема пов’язують з підвищеною когнітивною гнучкість, тобто здатністю легко перемикатися з однієї думки на іншу, а також обмірковувати кілька речей одночасно. Загалом це непогано, але часто супроводжується неуважністю та розсіяністю.

Німецькі дослідники проаналізували* генотип 278 чоловіків та жінок. Найбільше їх цікавив ген тирозин гідроксилази (ген TH). Рівень експресії гену ТН визначає вміст в мозку нейротрансмітерів родини катехоламінів, до яких належить і дофамін. Крім того, за допомогою спеціальних опитувальників дослідники визначали те, як учасники контролюють свої дії. З’ясувалося, що у жінок гірший контроль був пов’язаний з генетично обумовленим вищим рівнем дофаміну.

Читайте також: Как биология человека влияет на его поведение

Рішення про те, відкласти те чи інше завдання чи виконати його просто зараз, залежить від здатності людини зберігати певний намір, не відволікаючись від нього. Важливу роль в цьому відіграє дофамін – як показали попередні дослідження, він спрощує потрапляння нової інформації в робочу пам’ять, що сприяє відволіканню та утруднює збереження наміру виконати заплановане завдання. Отже, у жінок з генетично зумовленим вищим рівнем дофаміну може проявлятися схильність відкладати завдання, адже їх увагу легко відволікти.

subscribe

Поки до кінця не зрозуміло, чому рівень експресії гену ТН по різному впливає на поведінку жінок та чоловіків, але, можливо, певну роль відіграє жіночий гормон естроген. Він опосередковано впливає на продукцію дофаміну в мозку та збільшує кількість нейронів, які відповідають на сигнали дофамінової системи. Можливо, саме це робить поведінку жінок більш чутливою до рівню дофаміну.

Автори дослідження планують докладніше вивчити вплив естрогену на зв’язок між експресією гену ТН та контролем поведінки. Також їм цікавий вплив іншого катехоламіну – норадреналіну – на поведінку людини.

Читайте також: Человеческая природа: «неполиткорректные» факты

* Schlüter С, Arning L, Fraenz Ch et al. Genetic Variation in Dopamine Availability Modulates the Self-reported Level of Action Control in a Sex-dependent Manner. Social Cognitive and Affective Neuroscience, 2019, nsz049. DOI: 10.1093/scan/nsz049

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ