Наука

В США випробовують CRISPR у лікуванні спадкової гемолітичної анемії

Наука

В США випробовують CRISPR у лікуванні спадкової гемолітичної анемії

07/08/2019

В США вперше використали CRISPR для лікування тяжкої форми серпоподібноклітинної анемії – однієї з форм спадкової гемолітичної анемії

При серпоподібноклітинній анемії в еритроцитах утворюється мутантний гемоглобін S. У порівнянні зі звичайним гемоглобіном А він гірше переносить кисень. Еритроцити, що несуть гемоглобін S, мають форму серпа та живуть менше звичайних дископодібних еритроцитів. Серпоподібноклітина анемія супроводжується хронічною гіпоксією, проявляється болем та підвищеною стомлюваністю, зниженням тривалості життя. Хвороба поширена в Африці та Індії, адже надає людині певний захист від малярії (малярійний плазмодій не проникає в серпоподібний еритроцит).

Лікування серпоподібноклітинній анемії теоретично полягає у виправленні помилки в гені гемоглобіну у стовбурових клітинах крові, але технічно це стало можливо лише недавно. І ось нарешті, в США розпочалися клінічні випробування методу терапії, заснованого на редагуванні генома стовбурових клітин крові ex vivo. Тобто у пацієнта беруть частину стовбурових клітин, за допомогою CRISPR/Cas9 виправляють помилку в гені (заміняють кілька нуклеотидів), а потім повертають клітини в організм пацієнта. Випробування проводять компанії CRISPR Therapeutics и Vertex.

Читайте також: Революция в редактировании генома

Пацієнтці зі штату Міссурі, 34 роки, для лікування тяжкої форми серпоподібноклітинної анемії ввели власні стовбурові клітини крові, ген гемоглобіну в яких було відредаговано. Ці клітини повинні дати початок еритроцитам, що містять нормальний варіант гемоглобіну. Якщо терапія буде ефективною та не матиме значних побічних ефектів, її проведуть і в інших пацієнтів. Загалом у випробуванням можуть взяти участь до 45 осіб до травня 2022 р.

subscribe

Паралельно компанії CRISPR Therapeutics и Vertex проводять подібне випробування генної терапії за допомогою CRISPR/Cas9 іншої спадкової хвороби – бета-таласемії. В ньому візьмуть участь пацієнти з Канади, Німеччини, Великої Британії.

Випадки вдалої генної терапії серпоподібноклітинній анемії були описані й раніше, але тоді використовували не корекцію мутантного гена гемоглобіну за допомогою CRISPR/Cas9, а переносили нормальну копію гена гемоглобіну за допомогою знешкодженого вірусу.

В 2017 р. китайці повідомляли, що змогли виправити мутацію в гені бета-глобіну, яка є причиною бета-таласемії. Редагування генів проводили в людських ембріонах за допомогою інструмента «редактор основ», створеного на основі системи CRISPR/Cas9 – ця конструкція не розрізає ДНК, а лише заміняє один нуклеотид, адже більш безпечна, ніж традиційна CRISPR/Cas9. Це був просто експеримент, тоді не йшлося про народження генетично відредагованих дітей. Але вже в 2018 р. в Китаї стався скандал через народження народження перших в світі дітей із ембріонів, які були генетично відредаговані – за допомогою технології редагування геному CRISPR/Cas було, начебто, відключено ген CCR5 (мовчання цього гену забезпечує стійкість до зараження ВІЛ).

Читайте также: Ученые добавили в генетический алфавит новые «буквы» и научили бактерии их «читать»

На фото під заголовком: еритроцити нормальні та серпоподібний (вгорі), скануюча електронна мікроскопія (EM Unit, UCL Medical School, Royal Free Campus)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ