Наука

Вакцина від сифілісу – вже не фантастика

13/06/2018

Збудник сифілісу – бліда спірохета Treponema pallidum – довго опирався спробам вчених зробити вакцину проти нього. Але нарешті маємо шанс позбутися цієї тяжкої венеричної хвороби  

Що таке сифіліс

Сифіліс – історично найвідоміша хвороба, що передається статевим шляхом, хвороба, яка калічила і королів, і бідняків, зводила з розуму, впливала на політику, змінювала хід історії. І в наш час близько шести мільйонів людей щорічно заражаються сифілісом. Наразі хвороба лікується, але нерідко пацієнти звертаються по допомогу надто пізно, коли патологічні зміни вже незворотні. Крім того, сифіліс у жінок є причиною великої кількості викиднів та завмерлих вагітностей.

Збудника сифілісу T. pallidum вчені знають давно, але вивчати його дуже складно. Бактерію важко культивувати, вона «тендітна» та вередлива, тому для створення вакцини цілі бактерії використати неможливо. Альтернативний шлях – пошук поверхневих білків збудника, які здатні викликати імунну відповідь та захистити людину від зараження спірохетою в майбутньому.

Читайте также: Изобретение Кондома, или Досье на презерватив

Створення вакцини віж сифілісу

Ідентифікацією поверхневих білків T. pallidum для створення вакцини зайнялася група вчених з Університету штату Конектикут (США). Для цього вони порівняли геноми різних штамів бактерії, виділених в різних куточках земної кулі. Виявилося, що вони мають дуже мало відмінностей. Це не дивно, отже генів у спірохети небагато (близько 1000), отже всі вони роблять важливі справи. Кілька мутацій, які були виявлені в кількох генах, на думку авторів, були важливі для протистояння імунній системі хазяїна, а значить розташовувалися в генах, які кодують поверхневі білки патогенної бактерії. За допомогою комп’ютерних програм вчені побудували тривимірні моделі білків, закодованих в цих генах. Виявилося, що вони схожі на поверхневі білки інших бактерій.

subscribe

Добра новина: коли є ген поверхневого білка T. pallidum, є гарний шанс створити вакцину проти сифілісу. Погана новина: цей ген вельми варіабельний, отже є ризик, що спірохети можуть мутувати, змінювати цей білок та таким чином уникати розпізнавання імунною системою. Але вчені впевнені, що знайдуть більш консервативні поверхневі білки T. pallidum та створять надійну вакцину. Вони планують розпочати випробування білків T. pallidum як кандидатів для створення вакцини проти сифілісу вже в 2019 р.

* Kumar S, Caimano MJ, Anand A, Dey A, et al. Sequence variation of rare outer membrane protein β-barrel domains in clinical strains provides insights into the evolution of Treponema pallidum subsp. pallidum, the syphilis spirochete // mBio, 2018, 9:e01006-18. https://doi.org/10.1128/mBio.01006-18

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ