Наука

Як плодові мушки можуть допомогти в лікуванні раку

Наука

Як плодові мушки можуть допомогти в лікуванні раку

23/05/2019

Вперше персоналізоване лікування пацієнту з колоректальним раком підібрали за допомогою трансгенної мушки-дрозофіли. Мутації в пухлині відтворили в генах комахи, яку потім використали як модель для пошуку ефективних протиракових засобів для конкретного пацієнта*

53-Річний пацієнт з метастазуючим раком товстого кишечнику пройшов лікування двома курсами хіміотерапії, але воно виявилося неефективним. З клітин пухлини виділили ДНК та визначили в ній онкоасоційовані мутації, обрали з них дев’ять найважливіших, що зачіпають основні сигнальні шляхи клітини та пригнічують гени-супресори пухлин. Ці мутації були відтворені в генах плодової мушки-дрозофіли (основні клітинні метаболічні шляхи дуже схожі у всіх тварин), а активність генів-супресорів пухлин була пригнічена за допомогою мікроРНК.

Читайте також: 12 способов снизить риск развития рака

У великій бібліотеці препаратів, схвалених для лікування раку, провели пошук таких, які б підвищували у модельних мушок здатність до виживання. Перший скринінг нічого не дав, і тоді вчені використали препарат-інгібітор кіназ, який діє на клітини з мутаціями в гені KRAS (траметиніб), у комбінаціях з іншими лікарськими засобами з хоча б мінімальною протираковою активністю. Найліпший результат продемонструвала комбінація траметинібу з препаратми групи бісфосфонатів, які призначають для підвищення мінеральної щільності кісток.

subscribe

Пацієнту з колоректальним раком була призначена комбінація траметиніба з золедронатом. Через три місяці лікування об’єм ракових вогнищ у пацієнта зменшився вдвічі. На жаль, після цього прогрес припинився, і через 11 місяців експериментального лікування пацієнту призначили інший інгібітор кіназ регорафеніб як терапію четвертої лінії.

Автори роботи вважають, що, хоча експеримент не був цілком вдалим, загальний підхід до моделювання генетичного ландшафту пухлини за допомогою трансгенних мушок-дрозофіл є дуже багатообіцяючим. Інші моделі для індивідуального скринінга ліків значно складніші та потребують більше часу на створення. Раніше подібну персоналізовану модель раку було побудовано з використанням рибок Danio rerio.

Читайте також: Что такое эндогенные ретровирусы, и что они делают в геноме человека?

* Bangi E, Ang C, Smibert P et al. A personalized platform identifies trametinib plus zoledronate for a patient with KRAS-mutant metastatic colorectal cancer // Science Advances, 22 MAY 2019 : EAAV6528.
https://doi.org/10.1126/sciadv.aav6528

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ