Наука

Як шлунок захищається від канцерогенної дії Helicobacter pylori

Наука

Як шлунок захищається від канцерогенної дії Helicobacter pylori

05/07/2019

Стовбурові клітини не тільки грають ключову роль у регенерації тканин, а й здатні активно протистояти бактеріям. Цього висновку дійшли німецькі вчені*, досліджуючи, що відбувається в шлунку людини при інфекції Helicobacter pylori. Активна боротьба з колонізацією патогенної бактерії дозволяє стовбуровим клітинам захиститися від пошкоджень, які можуть призвести до розвитку раку

Приблизно половина людства заражена бактерією H. pylori, яка є найвагомішим фактором ризику виникнення раку шлунку. Бактерія колонізує шлунковий епітелій та може спричинити пошкодження ДНК в епітеліальних тканинах. Більшість вражених клітин мають короткий життєвий цикл та оновлюються протягом кількох діб, отже мутації в них не мають наслідків для організму. Але стовбурові клітини шлунку живуть довго. Вони знаходяться в глибині шлункових залоз та продукують нові клітини для оновлення слизової шлунку, отже їх пошкодження може призвести до розвитку раку.

Дослідники використали тваринну модель інфекції H. pylori та з’ясували, що стовбурові клітини шлунку виділяють білок, відомий як інтелектин 1. Він зв’язується з поверхнею бактерій, що веде до їх склеювання між собою. А агрегати бактерій, на відміну від поодиноких клітин, вже не можуть потрапити у вузький проток шлункової залози та пошкодити стовбурову клітину.

subscribe

Продукція інтелектину 1 запускається сигнальною молекулою R-спондином 3, яка стимулює поділ стовбурової клітини та відновлення тканин. В свою чергу, секреція R-спондину 3 зростає у відповідь на пошкодження клітин, зокрема ті, що спричиняє H. pylori. Отже, цей механізм забезпечує одночасно регенерацію пошкоджених тканин та захист стовбурових клітин, які цим займаються.

Читайте також: В зоне особого внимания: Helicobacter pylori

Автори роботи зазначають, що в деяких пацієнтів, інфікованих H. pylori, механізм захисту стовбурових клітин чомусь не працює. Отже, важливо зрозуміти, чому він дає збій та чи можна цьому завадити. Крім того, вчені планують дослідження зв’язку між механізмами захисту стовбурових клітин та розвитком ракових пухлин не тільки в шлунку, а й в інших ділянках травного тракту.

* Sigal M, del Mar Reinés M, Müllerke S et al. R-spondin-3 induces secretory, antimicrobial Lgr5+ cells in the stomach // Nat Cell Biol, 2019, 21: 812–823. doi: 10.1038/s41556-019-0339-9.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ