Наука

Є ідея, як захистити жінок від зараження ВІЛ

17/04/2018

У Канаді розробили вагінальний імплантат для цільової доставки лікарських засобів, який (поки теоретично) може використовуватися для зниження у жінок ймовірності зараження ВІЛ статевим шляхом

Згідно даних ВООЗ, в 2016 р в світі налічувалося близько 36,7 млн осіб з ВІЛ-інфекцією. Наявні методики антиретровірусної терапії допомагають уникнути розвитку важких форм захворювання, але не дозволяють позбутися вірусу повністю. Тому тривають пошуки засобів профілактики зараження, зокрема, при статевих контактах.

Нову ідею вченим «підкинули» результати досліджень поширення ВІЛ в Кенії в 1990-х рр.. Тоді було виявили, що деякі місцеві секс-працівниці залишаються стійкими до зараження, хоча не використовують бар’єрних методів контрацепції. Дослідники припустили, що це пов’язано з особливостями основних мішеней ВІЛ, тобто Т-лімфоцитів в організмі жінок. ВІЛ зв’язується з білком CD4 на поверхні цих клітин, проникає в клітину та руйнує її. Відомо, що ВІЛ розмножується переважно в активованих Т-клітинах. Вчені дійшли висновку, що стійкість деяких жінок до зараження пояснюється тим, що в них багато Т-лімфоцитів слизової піхви при взаємодії з вірусом залишаються в стані спокою, тобто не активуються.

Читайте також: Новая форма таблеток против ВИЧ повысит эффективность лечения

Вчені вирішили для захисту від атаки ВІЛ штучно придушити механізми активації Т-клітин, тобто зменшити кількість клітин, які здатний вразити вірус. Для цього вони запропонували використовувати гідроксихлорохин – препарат від малярії з помірною імуносупресивною дією. При пероральному застосуванні цей засіб не доходить до слизової оболонки піхви, тому для його доставки туди вчені розробили біосумісний поліуретановий вагінальний імплантат.

subscribe

Вагінальний імплантат, «навантажений» гідроксихлорохином, успішно випробували на кроликах. Вченим вдалося зменшити активність маркерів RLA-DR, пов’язаних із «пробудженням» Т-лімфоцитів, а також білків CCR5 і CD69. Відомо, що мутація в гені CCR5 робить людину стійкою до ВІЛ, на цьому заснований один із методів генної терапії ВІЛ-інфекції.

Поки не зрозуміло, чи можна буде використовувати такі імплантати як єдиний засіб профілактики ВІЛ, чи вони стануть лише додатковою «страховкою» для інших способів захисту.

Читайте також: Как «работают» Т-лимфоциты и что делать, если они не справляются?

* Chenab Y, Traorea YL, Yanga S, Lajoie J, et al. Implant delivering hydroxychloroquine attenuates vaginal T lymphocyte activation and inflammation // Journal of Controlled Release, 2018, 277: 102-113. https://doi.org/10.1016/j.jconrel.2018.03.010

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ