Наука

Одна ін’єкція раз на два місяці захистить від зараження ВІЛ

Наука

Одна ін’єкція раз на два місяці захистить від зараження ВІЛ

30/07/2020

Доконтактна профілактика ВІЛ виходить на новий рівень. В липні 2020 р. було заявлено про завершення клінічних випробувань, в яких порівнювали два препарати для захисту від зараження вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ): експериментальний каботегравір (cabotegravir), який ін’єкційно вводять один раз на два місяці, та емтрицитабін + тенофовіру дизопроксилу фумарат, що вже присутній на ринку під назвою Трувада, потребує щоденного перорального прийому. Каботегравір виявився ефективнышим за препарат порівняння

Каботегравір – інгібітор переносу ланцюга інтегразою, який завдяки інноваційній лікарській формі (наносуспензія) дуже повільно вивільняється після введення в організм. Його період напіввиведення складає 20-40 діб, тобто одна ін’єкція препарату забезпечує захист від ВІЛ протягом 2 місяців. Це, звичайно, не вакцина проти ВІЛ, про яку всі мріють, але значення такого препарату важко переоцінити:  шість ін’єкцій на рік для захисту від ВІЛ виглядають прийнятним варіантом навіть для людей, які ведуть бурхливе хаотичне життя, алко- та наркозалежних.

Читайте також: Вже третьому пацієнту, схоже, вдалося позбавитися ВІЛ

У рандомізованому, подвійному засліпленому, багатоцентровому клінічному випробуванні з активною групою порівняння фази ІІb/ІІІ взяли участь 4566 ВІЛ-негативних добровольців із груп високого ризику зараження ВІЛ. Учасників рандомізували у дві групи – одна отримувала каботегравір один раз на два місяці ін’єкційно, інша – Труваду перорально щоденно. Випробування тривали 3 роки. Після закінчення ВІЛ-позитивними виявилися 13 (0,41%) учасників із групи каботегравіру та 39 (1,22%) із групи Трувади. Тобто каботегравір показав себе на 66% ефективнішим за препарат порівняння. Переносимість обох препаратів була прийнятною, побічна дія легкою або помірною.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Доконтактна довгострокова профілактика ВІЛ є для фармкомпаній дуже привабливим напрямком. Так, наразі тестується (завершено випробування фази І) підшкірний імплантат, що містить іслатравір – представника нового класу нуклеозидних інгібіторів транслокації зворотної транскриптази. Дослідники вважають, що імплантат забезпечить захист від ВІЛ на цілий рік.

Читайте також: Чи можна жменю таблеток замінити на одну із запрограмованим вивільненням компонентів?

На фото під заголовком: частинки ВІЛ на поверхні лімфоциту людини; електронна мікроскопія (Gilad Doitsh, Gladstone Institutes)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ