Наука

Знайдено ймовірного збудника хвороби Альцгеймера

Наука

Знайдено ймовірного збудника хвороби Альцгеймера

25/01/2019

Збудник хронічного періодонтиту – бактерія Porphyromonas gingivalis – причетна до розвитку поширеної та тяжкої нейродегенеративної патології – хвороби Альцгеймера, при якій в головному мозку утворюються білкові включення, що призводить до втрати пам’яті та слабоумства

Гіпотеза про інфекційну природу хвороби Альцгеймера вже давно є популярною в науковому світі: серед причин патології вже називали і вірус герпесу, і пріони.

Вчені з Університету Луїсвіллю (штат Кентуккі, США) оприлюднили дані, згідно з якими причиною хвороби Альцгеймера може бути збудник хронічного періодонтиту – запалення тканин, що оточують зуб. Періодонтит можуть спричиняти різні фактори, зокрема бактерії Porphyromonas gingivalis. Ось ці мікроорганізми автори роботи й виявили в головному мозку людей, які померли з хворобою Альцгеймера.

Щоб довести зв’язок між бактерією та хворобою мозку, вчені пероральним шляхом заразили мишей Porphyromonas gingivalis. Це призвело до колонізації бактерією тканин мозку та збільшення продукції бета-амілоїду – патологічних мозкових включень, що утворюються при цій хворобі.

subscribe

В дослідах in vitro та in vivo виявилося, що фермент-протеаза, яку виділяє Porphyromonas gingivalis та  який називають гінгіпаїном (gingipain), чинить нейротоксичну дію. Цей фермент був знайдений в мозкових тканинах людей, які за життя не мали клінічних проявів хвороби Альцгеймера.

Вчені створили низку інгібіторів гінгіпаїну та встановили, що в експериментах на мишах вони здатні зменшувати бактеріальне навантаження при інфекції Porphyromonas gingivalis, блокувати синтез бета-амілоїду, зменшувати запалення в тканинах мозку та зберігати від пошкоджень нейрони гіпокампу.

Автори роботи сподіваються, що блокування нейротксичних ферментів бактерій, що можуть колонізувати мозок, є перспективним шляхом боротьби з нейродегенеративними процесами при хворобі Альцгеймера.

Читайте також: Догляд за особами з хворобою Альцгеймера

* Dominy SS, Lynch C, Ermini F et al. Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small-molecule inhibitors // Science Advances, 2019, 5(1): eaau3333. DOI: 10.1126/sciadv.aau3333

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ