АктуальноНовини

Стовбурові клітини в оболонці – нове слово в терапії

16/10/2013

Лікування серцево-судинних захворювань стовбуровими клітинами можливе. У різних країнах світу пацієнтам із хворим серцем підсаджують стовбурові клітини. Однак більшість випробувань показали, що вплив такого лікування на серце мінімальний. Одна з причин цього – клітини або не затримуються в серці, або помирають невдовзі після введення в організм.

Дослідники з Університету Еморі (США) схоже знайшли рішення цієї проблеми. Вчені «запакували» стовбурові клітини в капсули, виготовлені з альгінату, желеподібної речовини. Клітини в капсулах при підсадженні залишаються в організмі і надають лікувальний ефект протягом довгого часу.

Автори дослідження сформували з інкапсульованих стовбурових клітин бляшки і пересадили їх щурам, які перенесли серцевий напад. Іншим щурам після серцевого нападу пересадили звичайні стовбурові клітини без оболонок. Третій групі щурів стовбурові клітини взагалі не пересаджували. Щури, яким пересадили клітини в оболонці, продемонстрували поліпшення роботи серця, у них спостерігалося швидке загоєння рубців на серцевій тканини і швидке зростання нових кровоносних судин.

Через місяць після штучного серцевого нападу, фракція вигнання (показник використовується для визначення, наскільки добре серце прокачує кров) серця щура впала з 72% до 34%. При підсадженні інкапсульованих стовбурових клітин фракції вигнання піднялася до 56%. При пересадці звичайних стовбурових клітин без капсул фракція вигнання не перевищувала 39%.

Стовбурові клітини при введенні в серце після серцевого нападу потрапляють у негостинне середовище: запалення і потужний потік крові заважають клітинам залишатися в тканині, вони просто «йдуть» звідти, не зробивши ніякої користі. Згідно з дослідженнями, понад 90% клітин гинуть вже в перші години. У випадку з клітинами в капсулах цього не відбувається. Клітини залишаються на місці, вони несприйнятливі до зовнішнього середовища і виділяють білки, які продукують ріст клітин.

Альгінат – матеріал капсули – безпечний для організму, активно використовується в медицині і в кулінарії. Деякі вчені використовують альгінат для інкапсуляції клітин, що виробляють інсулін. Нині такі клітини проходять випробування для лікування діабету.

Головні переваги інкапсульованих клітин – виділення гормонів, які стимулюють регенерацію кровоносних судин. Мезенхімальні стовбурові клітини, необхідні для такої терапії, можуть бути отримані з дорослих тканин – кісткового мозку або жиру.

На сьогодні гідрогель, який використовують вчені, розкладається протягом 10 днів. Але науковці мають намір випробувати інші матеріали, щоб перевірити, як довго вони можуть перебувати в організмі.

Материал подготовила +Екатерина Свириденко

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ