5 питань

Оцінка медичних технологій: впливати на життя країни

23/09/2021

Олена Карчевська

Оцінка медичних технологій (ОМТ) — необхідний і важливий інструмент для прийняття інформованих рішень про раціональний розподіл та використання фінансових ресурсів у галузі охорони здоров’я. Журнал «Фармацевт Практик» регулярно висвітлює події, пов’язані з впровадженням ОМТ в Україні. Сьогодні на наші питання відповідає Олена Карчевська, виконавчий директор ТОВ «Академія Оцінки Технологій Охорони Здоров’я України» — компанії, яка була заснована у 2013 р. і стояла біля витоків впровадження ОМТ

Який шлях пройдено Україною щодо впровадження ОМТ?

Більше 10 років Україна була державою, лояльною до ОМТ: проявляла зацікавленість до цієї теми, брала участь у міжнародних конференціях, обговорюванні важливих питань, робила кроки із впровадження її в життя. Завдяки наполегливій діяльності активних прихильників цієї методології постійно велась інформаційно-роз’яснювальна робота на всіх рівнях. Нарешті, можна  сказати, що сьогодні ОМТ від етапу впровадження перейшла до наступного етапу розвитку. Цей важливий перехід є заслугою активних пропагандистів ОМТ — ГС «Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров’я» на чолі з президентом К.Л. Косяченком, д-ром фарм. наук, професором; опіньйон-лідерами Національного фармацевтичного університету та Львівського національного медичного університету, і, звісно, ТОВ «Академія Оцінки Технологій Охорони Здоров’я України» (ОТОЗУ).

За цей час державними структурами — Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України та ДП «Державний експертний центр» (ДЕЦ) проведено величезну роботу:

  • введено  поняття «оцінка медичних технологій». В ЗУ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» зазначено, що це «експертиза медичних технологій щодо клінічної ефективності, економічної доцільності, організаційних проблем та проблем безпеки для громадян у зв’язку з їхнім застосуванням»;
  • внесено до Класифікатора професій посаду «експерт з оцінки медичних технологій»;
  • від 23 грудня 2020 р. введено в дію Постанову № 1300 «Про затвердження Порядку проведення державної оцінки медичних технологій»;
  • сформовано новий департамент з питань ОМТ на базі ДЕЦ та Експертний комітет з відбору і використання основних лікарських засобів при МОЗ України;
  • у поточному, 2021 р., затверджено Настанову з державної ОМТ для лікарських засобів;
  • з 2019 р. на базі Національного фармацевтичного університету під патронатом МОЗ України розпочато підготовку фахівців з оцінки технологій охорони здоров’я;
  • з 2019 р. системно проводяться семінари для закладів охорони здоров’я за темою «Актуальні питання впровадження оцінки медичних технологій та здійснення публічних закупівель в галузі охорони здоров’я»;
  • департамент ОМТ ДЕЦ взяв участь у проєкті Європейської мережі агентств з ОМТ EUnetHTA;
  • проведено два національних форуми з ОМТ;
  • систематично проводяться наради, семінари та навчання з питань ОМТ, в тому числі із залученням міжнародних експертів та організацій, таких як ISPOR, EUnetHTA, EURORDIS, HTAi.

Повторю, сьогодні методологія ОМТ в Україні працює, і це успіх.

Для чого потрібна ОМТ вже зрозуміло виробникам лікарських засобів. Але чи стане вона в нагоді лікувальним закладам, пацієнтським організаціям, виробникам нелікарських товарів тощо? Чи є методологія ОМТ актуальною для цих представників галузі?

Звісно. Наступний етап, який ми очікуємо, це відповідні постанови про проведення ОМТ для медичних виробів (МВ). Асортимент МВ набагато більше, ніж номенклатура лікарських препаратів (на нашому ринку реалізується понад 50 тис. МВ). Тут буде багато роботи як для виробників МВ, так і для експертів ОМТ та державних органів, що розглядатимуть досьє на них.

Використання ОМТ в госпітальному секторі, яку здійснює низка європейських країн, є дуже актуальним і для України. Медична реформа, що триває, якраз сприяє її ефективному впровадженню саме на рівні лікувальних закладів, зокрема вторинної і третинної ланки. Результати проведених нами досліджень підтвердили: доцільність і необхідність впровадження ОМТ в лікувальних установах розуміє переважна більшість (86%) учасників бюджетних закупівель у регіонах [1].

Пацієнтські організації сьогодні теж добре обізнані щодо ОМТ і розуміють необхідність її використання. Тому наступними кроками розвитку ОМТ в Україні, сподіваємося, буде впровадження ОМТ в лікувальних закладах, а пацієнтські організації стануть активними учасниками процедури.

Наприкінці минулого року (23 грудня 2020 р.) було прийнято Постанову № 1300 «Про затвердження Порядку проведення державної оцінки медичних технологій». В чому цінність і користь цього законодавчого документа?

По-перше, процедуру ОМТ затверджено законодавчо. По-друге, положення настанови відображають гармонізовані з міжнародними підходи до її проведення. Дотримання процедури ОМТ оптимізує здійснення експертизи заяв і досьє на нову медичну технологію, що, своєю чергою, поліпшить доступ пацієнтів до ефективних, безпечних і економічно обґрунтованих схем лікування та лікарських засобів в Україні. У документах сформульовано термінологію ОМТ, визначено сферу і порядок її використання, описано етапи та аналітичні методи проведення ОМТ. Методологія і процедура ОМТ є досить складними, тому прийняті законодавчі документи були очікуваними і своєчасними.

Які нові виклики стоять перед галуззю охорони здоров’я з огляду на розвиток ОМТ?

У чинній системі ОМТ ще багато «білих плям». Це абсолютно нормально для будь-якого проєкту, що створюється «з нуля» і динамічно розвивається. Більш того, ОМТ є високопрофесійною галуззю, яка постійно трансформується. Наприклад, в сусідній Польщі, де національне агентство було створено в 2005 р., а ОМТ успішно функціонує більше 20 років, в 2016 р. прийнято нову редакцію методологічних рекомендацій. В коментарях до них зазначено, цитую: «Оновлення польських рекомендацій з ОМТ демонструє уроки, витягнуті з внутрішнього і зовнішнього досвіду» [2].

Які ми бачимо проблеми у сфері ОМТ в Україні зараз? Перш за все це гострий кадровий дефіцит. Не вистачає фахівців, які читають і можуть інтерпретувати і використовувати інформацію зі звітів ОМТ. Крім того, не вистачає професіоналів, які можуть готувати ці науково-дослідні роботи. Академія, по суті, єдина поки в країні компанія, яка здійснює науково-дослідницькі, консалтингові та навчальні проєкти. А таких компаній для успішного реформування галузі охорони здоров’я для нашої, досить великої країни, потрібні десятки.

Для формування зростаючого кадрового потенціалу потрібна єдина освітня система акредитації і сертифікації.

Бракує систематичної інформаційної роботи для користувачів. Ще недостатньо поінформовані і компетентні одні з основних користувачів ОМТ — лікувальні заклади.

На законодавчому рівні потрібна розробка процедури опротестування висновків по досьє, поданим в ДЕЦ. А учасники бюджетних закупівель в галузі охорони здоров’я чекають на обговорення і введення в дію переговорної процедури як важливого інструменту ОМТ.

Тому роботи попереду багато!

Академія ОТОЗУ завжди виявляла активність на всіх стадіях розвитку ОМТ в Україні. Які найближчі плани? Можливо, Ви поділитеся інформацією про нові цікаві проєкти?

Планів та проєктів багато. Восени Академія візьме участь в організації «круглого столу» з проблематики ОМТ, на якому учасники чинної процедури поставлять запитання особам, які приймають рішення в галузі охорони здоров’я.

З вересня поточного року ми відновили навчання, яке плануємо проводити як в офлайн-, так і в онлайн-режимі. До своєї базової програму включили нові, актуальні розділи.

Вкрай важливим для України напрямком є впровадження ОМТ у госпітальному секторі, тому в найближчому майбутньому опублікуємо ініціативний навчальний регіональний проєкт для лікувальних закладів.

«Впливати на життя країни» — цим слоганом, написаним на нашому сайті, ми не тільки відображаємо місію компанії, а й запрошуємо професіоналів, усіх небайдужих до співпраці, участі в складній, але дуже потрібній нашій країні діяльності.

Успіхів нам всім і радості від своєї роботи!

  1. https://hta.ua/dijalnist/iniciativi/ocinka-medichnih-tehnologij.html
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5533121/

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ