Українська Мацеста
Немирів, невелике містечко на Львівщині, — один із найстаріших курортів України, йому нещодавно виповнилося 189 років. Цілющі властивості немирівської сірководневої води були відомі ще у ХVІ ст. Місцеве населення здавна використовувало джерельну воду для лікування захворювань шкіри
Цілющі джерела
У 1578 р. у трактаті «Очко» з’явився опис лікувальних властивостей сірководневої води поблизу Львова. Про ці джерела згадував у своїй книзі, виданій у 1786 р., польський краєзнавець Е. Куропатницький. Проте тільки в 1814 р. місцевий поміщик Мошиський побудував у Немирові перше ванне відділення й житлові корпуси для хворих. Із того часу курорт почав швидко розвиватися. У 1905 р. професор М. Корчинський розробив план реконструкції оздоровниці. У 1912 р. відкрилося нове ванне відділення, де, окрім сірководневих ванн, почали застосовувати грязі місцевого торф’яного болота.
1929 — знаменний рік для Немирова: професор фармакології Львівського університету Косновський і лікар Дадлес відкрили джерело питної води «Олександра». У 30-х рр. ХХ ст. Немирів набув великої популярності. Щороку його відвідувало близько двох тисяч осіб. Містечко порівнювали з Мацестою (Сочі, Росія), Баден-Баденом (Німеччина) та Екс-ле-Беном (Франція). Після приєднання Західної України до СРСР Немирів одержав статус курорту республіканського значення. У роки Другої світової війни оздоровницю було зруйновано дощенту, знищено водолікарню (будівлю площею 600 м2), вілли, пансіонати та обладнання. Відновлення курорту розпочалося в 1946 р. Персонал власними силами відбудував корпуси — і через рік санаторій прийняв перших сто відпочивальників.
За здоров’ям — у немирів
— Немирів вважається найкращим сірководневим курортом України, — говорить головний лікар санаторію «Немирів», заслужений лікар України Володимир Комар. — Санаторій розташований у великому (близько 10 га) змішаному лісі поблизу озера з проточною водою. Сприятливий клімат з абсолютно чистим повітрям і великою кількістю фітонцидів і від’ємно заряджених іонів позитивно впливає на організм людини й підвищує його опірність хворобам.
До складу сірководневих вод входять сірководень і гідросульфідний іон, які зумовлюють виникнення специфічних процесів у різних функціональних системах організму. Сірководневі води застосовують лише для купелі. Їх дія залежить від вмісту сірководню та ступеня мінералізації, тобто від кількості солей. За об’ємом сірководню води поділяються на слабкі (10–50 мг/л), середньої концентрації (50–100 мг/л), сильні (100–250 мг/л) і дуже сильні (понад 250 мг/л). Під час приймання ванн сірководень проникає в організм людини через шкіру та слизові оболонки, а також при диханні. Сірководневі купелі спричиняють почервоніння шкіри за рахунок розширення капілярів і припливу крові. Під впливом сірководню поліпшується діяльність різних органів і систем: нормалізуються тиск, обмін речовин, зникають прояви різних запальних процесів у шкірі, кістках, суглобах, хребцях, м’язах, сухожиллях, статевих органах, відновлюється серцево-судинна діяльність, зміцнюються міжхребцеві хрящові диски. Сірководневі ванни показані при остеохондрозі, ревматизмі, гіпертонії, атеросклерозі, захворюваннях шкіри та статевих органів. Вони також нормалізують стан імунної та нервової систем. Пацієнти після проходження курсу сірководневих ванн стають більш урівноваженими, у них поліпшуються сон і настрій.
Основні лікувальні фактори курорту «Немирів»:
- вода з концентрацією вільного сірководню до 180 мг/л (для купелі), яку у класифікації мінеральних вод виділено у спеціальний «немирівський» тип сірководневих вод;
- «Анна» — гідрокарбонатна хлоридно-натрієво-сульфатно-кальцієва вода середньої мінералізації (2,5–4,5 г/л), яку застосовують при хворобах травного тракту.
Природні лікувальні фактори доповнює наявне в санаторії сучасне діагностичне обладнання
Курорт «Немирів» спеціалізується на лікуванні захворювань:
- нервової системи (полірадикулоневрит, радикуліт, плексит, залишкові явища інфекційного менінгоенцефаліту та травматичні пошкодження головного та спинного мозку, арахноїдит, неврастенія);
- серцево-судинної системи (хронічні захворювання міокарда, атеросклеротичний і міокардитичний кардіосклерози, вади серця при недостатності кровообігу 1-ї стадії, серцево-судинні неврози, облітеруючий ендартеріїт, тромбофлебіт, варикозне розширення вен);
- опорно-рухового апарату (ревматичний і ревматоїдний поліартрити не у фазі загострення, хвороба Бехтєрєва, травматичні артрити, остеохондроз хребта, деформуючий хронічний остеоартрит, хронічні бурсити, обмінно-дистрофічні поліартрити, остеомієліти (крім туберкульозних), контрактури після опіків і травм
Курс лікування в санаторії значно полегшує стан людей із віковою патологією суглобів, із захворюваннями статевих органів (у чоловіків — простатит, у жінок — аднексит), а також органів травлення в поєднанні з вищеназваними видами патології або без них.
Лікування опіків — унікальний профіль
«Немирів» — єдиний в Україні спеціалізований санаторій для реабілітації хворих після перенесених опіків. У закладі функціонують відділення для лікування дітей з опіковою хворобою та реабілітаційне відділення для лікування дітей із захворюваннями шкіри. Діти лікуються й відпочивають у супроводі батьків.
Сірководневі купелі зменшують колоїдні рубці, що утворюються після опіків. Завдяки лікуванню рубці згладжуються, стають м’якшими, зменшується інтенсивність їх забарвлення, зникають свербіж і біль у рубцях, збільшується об’єм рухів у суглобах у випадку близької локалізації рубців. Гіпертрофічні та колоїдні рубці частково розсмоктуються. Проблематичною вважається реабілітація хворих, які перенесли опіки нижніх кінцівок, де як ускладнення часто виникають венозний стаз і лімфостаз. Лікування у санаторії «Немирів» добре допомагає у таких випадках. Ускладнення опіків у вигляді пізнього дерматозу також успішно лікують у цій оздоровниці.
Ефективну кваліфіковану допомогу в санаторії «Немирів» можуть отримати і пацієнти, в яких після опікової хвороби виникають різноманітні зміни з боку внутрішніх органів, наприклад, нейроциркуляторна дистонія, дистрофія міокарда, ерозивні ураження слизової оболонки шлунка та кишківника, а також розлади травлення, зміни функціонального стану печінки, опікова енцефалопатія.
Для лікування пацієнтів застосовують п’ ять методик відповідно до стадії хвороби, супутніх патологій і загального стану здоров’я. Методиками передбачено використання сірководневих ванн, зрошення сульфідною водою, питне лікування, оздоровче харчування, електросвітлолікування, ЛФК, медикаментозну терапію.
Показання для направлення дітей із захворюваннями шкіри до санаторію «Немирів»:
- хронічна екзема без схильності до загострення;
- себорейне ураження шкіри;
- нейродерміти (обмежені й дифузні);
- склеродермія;
- псоріаз, стаціонарна стадія,
- артропатичний псоріаз;
- червоний плоский лишай;
- іхтіоз, спадкові кератози,
- кератодермія, волосяний лишай;
- вітіліго;
- алопеція;
- кератодермія
Показання для направлення дітей із післяопіковими станами до санаторію «Немирів»:
- опікові контрактури й деформації будь-якої локалізації, що розповсюджуються протягом 1,5 років після отримання опіків;
- післяопікові рубці, які самостійно загоюються, ділянки опіків ІІІА ступеня (протягом першого року після
- загоєння ран);
- гіпертрофічні й келоїдні рубці після оперативного лікування (протягом перших 1,5 років після загоєння ран);
- астенізація реконвалесцентів;
- гіперкінез;
- вегетотрофічні порушення;
- ураження периферичних нервів;
- опікова енцефалопатія
Лариса Дедишина
«Фармацевт Практик» #07–08′ 2012