Статті

До Держлікслужби України надійшло 49 скарг на незареєстровані прилади, що продаються під виглядом медичних

15/09/2012

До Управління організації державного контролю якості та безпеки медичних виробів Державної служби України з лікарських засобів надходять скарги та звернення громадян на шахраїв, які продають звичайні побутові електричні прилади під виглядом медичних приладів, що нібито мають лікувальні властивості.

Усього протягом перших восьми місяців 2012 року до Держлікслужби України надійшло 49 скарг на побутові прилади, а саме:

  • 7 скарг на апарат «RT-2050»;
  • 3 скарги  на апарат «Небулайзер «Алтей»;
  • 2  скарги на апарат – PANGAO.

по 1-й жалобі на апарати:

  • пояс для схуднення «Waist Belt»;
  • «Самоздрав»;
  • «ECOPULSE KB-700»;
  • «Домашній доктор»;
  • «Терапевтична система 1»;
  • «Поясничний надувний корсет»;
  • «Хірургічний апарат»;
  • «Диво-пояс-корсет»;
  • «МГ 30-40»;
  • «Care Max»;
  • апарат «Магнітер АМТ-02».

Усі ці електроприлади були придбані по телерекламі «Вільний рух» та радіорекламі «Рух без болю»,  що транслювалися на різних радіоканалах в ефірі українського радіо.

Враховуючи те, що скаржники в своїх зверненнях повідомляють про події, які містять ознаки вчинення можливого правопорушення, в порядку ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», частину звернень було направлено за належністю до Міністерства Внутрішніх Справ України на розгляд та вжиття заходів згідно законодавства України.

Зазначимо, що, на жаль, кількість скаржників у порівнянні з минулим роком значно зросла, адже за вісім місяців 2012 року надійшло майже стільки звернень, скільки за весь минули 2011-й рік.

Держлікслужба України неодноразово повідомляла про небезпеку придбання таких приладів. Викликає занепокоєння той факт, що українські громадяни продовжують купувати ті самі прилади, що й у минулому році, з тим самим прикрим результатом. Це стосується  таких електроприладів, як «RT-2050», Небулайзер «Алтей», Waist Belt, PANGAO тощо.

Держлікслужба України попереджає, що усі ці прилади не внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення і не дозволені до застосування у медичній практиці в Україні. Оману важко виявити недосвідченій людині, адже шахраї часто видають себе за лікарів, а фірми-одноденки, які зникають та з’являються кожного дня – за медичні центри, навіть державні. Повіривши некоректній рекламі, хворі гідні викласти останні гроші в надії на швидке покращення здоров’я. Після того, як хворий впевнюється, що стан здоров’я не тільки не покращився, а часто й погіршився, він знову звертається до шахраїв із намаганнями отримати допомогу, роз’яснення або повернути гроші. У кращому випадку номер телефону «медичного центру» не відповідатиме, а в гіршому – людині запропонують додатково придбати якійсь інший прилад чи пігулки, запевнивши, що ось саме тоді вже наступить бажаний результат, і тоді замість вирішення проблеми хворий втратить ще не одну тисячу гривень.

 

Пропонуючи громадянам придбати прибори, які, як заздалегідь чудово знають їх продавці, не є лікувальними і не несуть ніякого покращення здоров’я (окрім можливого невеличкого ефекту самонавіювання), ці особи порушують законодавство України. Відповідно до Закону України ”Про рекламу”, в рекламі товарів та методів, що не належать до лікарських засобів чи медичної техніки забороняється посилання на те, що ці товари мають лікувальні властивості, якщо вони не підтверджені у встановленому законодавством порядку.

Людина, яка довірилася шахраям, може втратити як гроші (від 1 до 30 тисяч гривень, в залежності від ступеню довірливості), так і здоров’я, адже хворий, як правило, припиняє застосування лікарських засобів, призначених лікарем, сподіваючись на швидке одужання за допомогою «надсучасної медичної апаратури». Логіка ошуканої людини така: якщо цей апарат дорого коштує, то точно допоможе. Саме на це й розраховують шахраї.

Скарги від ошуканих шахраями громадян надходять з усієї території України.

Наводимо кілька прикладів скарг (стилістику листів збережено):

82-річна пенсіонерка з м. Керч розповіла у своєму зверненні, що невідомі особи представився їй по телефону як лікарі. Вони переконали літню жінку накупити в них різноманітних нібито лікувальних електроприладів на загальну суму майже 20 тис. грн, після чого перестали виходити на телефонний зв‘язок. «Помогите восстановить истину – пише жінка – мне кажется, вы можете выяснить, кто так жестоко 82-летнюю бабку обидел. Мы живем вдвоем с 90-летним дедом, а дохода, кроме пенсии, у нас нет».

Інший постраждалий від довірливості 86-річний пенсіонер, інвалід II групи, житель міста Суми повідомив, що повірив в рекламу приладу «RT-2050», почуту по радіо. Разом із цим електроприладом, який рекламувався як нібито «унікальний лікувальний апарат, що виліковує невиліковну стадію» однієї важкої хвороби, йому було нав’язано багато різних пігулок та крапель невідомого походження. Не зважаючи на те, що лікар за місцем проживання попереджав хворого про небезпечність вживання цих пігулок та використання даного приладу, він все-ж таки почав «лікування», після якого відчув погіршення самопочуття. Після закінчення «курсу лікування» людина, що видавала себе по телефону за лікаря, припинила відповідати на дзвінки. «Мой лечащий врач … говорит, что это врачи – дельцы и не лечат людей, а только выкачивают с больных, старих людей последние деньги и советует передать дело в суд». «Прошу, пожалуйста, разобраться, что это за горе-врачи, которые вытянули с меня годичную пенсию в суме 23020 грн, не выполнили свое обещание и не улучшили моего здоровья а только ухудшили?».

Цей пацієнт, що постраждав від своєї довірливості невідомим «лікарям», зауважив також, що усі підписи на упаковках містили надписи англійською та німецькою мовами. Звертаємо увагу споживачів, що відсутність написів на упаковці державною мовою вже свідчить про незаконність продажу такого препарату на території України, незалежно від того  – це біологічно активні домішки чи лікарські засоби.

Отже, якщо Ви або Ваші близькі стали жертвами подібних шахраїв, необхідно звернутися до правоохоронних органів із відповідною заявою, оскільки такі дії містять ознаки вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого ст. 190 Кримінального кодексу України, а саме, заволодіння Вашим майном шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) в порядку ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу України.

Як попередити шахрайство

Якщо Вас зацікавив будь-який прилад, який пропагується як лікувальний, обов’язково зробіть наступне:

По-перше – дізнайтеся, чи зареєстрований лікувальний центр, який пропонує Вам відповідні послуги. Тобто необхідно дізнатися номер ліцензії лікувального центру (ліцензія МОЗ на право здійснення діяльності з медичної практики).

По-друге – дізнайтеся, чи зареєстрований пристрій, що рекламується, в якості медичного виробу. Для цього необхідно надіслати відповідний запит на адресу територіального органу Держлікслужби України за місцем проживання. Якщо в Вас є доступ до Інтернету, то зробити це буде дуже просто – достатньо лише відвідати розділ «Державні реєстри» на веб-сайті Держлікслужби України.

По-третє – навіть якщо Ви дізналися, що лікувальний заклад має відповідну ліцензію та медичний виріб зареєстрований згідно українського законодавства, в будь-якому разі обов’язково зверніться до лікаря за місцем проживання, аби дізнатися – чи допоможе той або інший медичний виріб саме при Вашій хворобі, і чи не нанесе він шкоди Вашому здоров’ю.

Держлікслужба попереджає громадян України: припинення самолікування та своєчасне звернення до лікаря за місцем проживання – єдиний надійний захист від шахраїв!

Прес-служба Держлікслужби України

Підготувала +Олена Новіцька

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ