Фальсифіковані ліки. Як вберегтися від них
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, в країнах з низьким та середнім доходом приблизно кожна 10 упаковка препарату є фальсифікованою. Аналогічна статистика стосується і контрафактних лікарських засобів. Наскільки серйозною є проблема фальсифікату в Україні, як пацієнту не віддати гроші за неякісний лікарський засіб – на ці та інші питання розмовляємо з директором Аптечної професійної асоціації України, професором, доктором фармацевтичних наук Володимиром Руденком
– Як часто і які препарати підробляються нині в Україні?
– Проблема фальсифікації лікарських засобів, дійсно, властива практично всім країнам. Україна не виняток. У нас також трапляються підроблені лікарські засоби як іноземного так і вітчизняного виробництва. Найчастіше це найвживаніші та найпопулярніші ліки, тобто ті на які є попит.
Активність появи на ринку підробок може носити також сезонний характер: в холодну пору року це противірусні, антибіотики та вітамінні препарати, теплої пори – антигістамінні, протидіарейні та антигельмінтні.
– Чи складно розпізнати фальсифіковані ліки?
– Для того, щоб не купити підроблені ліки, в першу чергу звертайтеся до аптек, в яких працюють кваліфіковані фахівці з фармацевтичною освітою. Здебільшого це мережеві аптеки, які вже давно на ринку, дбають належним чином про свій авторитет та здоров’я пацієнта. Тут завжди належним чином оформлені куточки споживача, обов’язково є касові апарати і видаються фіскальні чеки, наявні фахівці, які відповідають за забезпечення якості лікарських засобів, та є всі прибуткові документи й сертифікати якості.
Безпосередньо при купівлі лікарських засобів слід звернути увагу на упаковку та на маркування: обов’язково мають бути назва виробника, серія та термін придатності лікарських засобів. В упаковці має бути інструкція на державній мові щодо застосування такого лікарського засобу. А також на вторинній упаковці має бути написано назву лікарського засобу шрифтом Брайля. Крім того, багато виробників наносять на упаковки ліків захисні голограми.
Таблетки, ампули чи інші лікарські засоби мають бути певної форми, рівномірного забарвлення, не містити сторонніх включень, якщо таке не передбачено інструкцією. Покупцю на вимогу в аптеці мають надати сертифікат якості на той чи інший препарат, як доказ того, що він справжній, а не фальсифікований.
Іноді фальсифіковані препарати й справді дуже складно відрізнити. Але в більшості випадків це можливо.
– Якщо виникає підозра стосовно того, що придбаний лікарський засіб фальсифікований, куди пацієнт може звернутися зі своїми підозрами чи скаргами?
– Перш за все, хочу наголосити на тому, що при купівлі лікарських засобів необхідно вимагати фіскальний чек, де буде зазначено всі реквізити аптеки, назви лікарських засобів та їх ціна. А отже, у випадку підозри, що придбаний лікарський засіб підроблений, маючи чек і упаковку, громадянин може звертатися до Держлікслужби або Держпродспоживслужби з вимогою перевірити товар на якість чи безпосередньо до аптеки.
– А можна, наприклад, повернути неякісний препарат в аптеку?
– Лікарські засоби та медичні вироби неналежної якості можна повертати в аптеку. 1 січня цього року набув чинності закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо поліпшення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів”, який дозволяє це робити. Необхідно в разі повернення лікарського засобу, знову ж таки, повторюся, пред’явити фіскальний касовий чек на їхнє придбання та документ, який підтверджує, що ліки неналежної якості. У такому випадку споживач має право просити повернути сплачені за ліки гроші або замінити препарат на аналогічний.
Факт неналежної якості підтверджується висновком щодо якості лікарських засобів, виданим Держлікслужбою, а також розпорядженням Держлікслужби про заборону обігу лікарського засобу.
– Чи правда, що найчастіше фальсифіковані лікарські засоби продаються саме через інтернет?
– За даними ВООЗ, приблизно 50% контрафактних медикаментів, що продаються через інтернет-сайти, вважаються підробленими.
В Україні заборонено такий вид діяльності як Інтернет-торгівля ліками, доставка та їх реалізація поза межами аптек. Але є окремі аптечні заклади, які порушують закон, є окремі громадяни, які збувають ліки, надсилаючи їх замовнику поштою чи кур’єром під самі двері.
Я, як фахівець, не рекомендую громадянам користуватися таким видом послуг. Ця незаконна діяльність є одним із серйозних каналів розповсюдження фальсифікованих та неякісних лікарських засобів. Отже, рекомендую при купівлі лікарських засобів всім звертатися виключно до ліцензованих аптечних закладів. Адже це питання власної безпеки та здоров’я.
– МОЗ останнім часом інформує про впровадження обов’язкового 2D-кодування (нанесення спеціального QR-коду на упаковки) лікарських засобів для боротьби з фальсифікатом. Це якось вплине на ситуацію з фальсифікатом?
– Така система безумовно дозволить не тільки звільнити ринок лікарських засобів від фальсифікату і контрафакту, але ще й гарантуватиме кожному громадянину України лікування препаратами належної якості.
Політика 2D-кодування вже успішно реалізується у багатьох країнах світу, а з початку цього року й в країнах Євросоюзу.
Як буде працювати 2D-кодування і чому воно дозволить знизити рівень фальсифікату? Фахівці з МОЗ останнім часом неодноразово пояснювали це. При виробництві ліків на заводах виробник буде наносити на кожну упаковку індивідуальне маркування. Дані про це будуть стікатися в загальну базу даних. Наявність коду і бази дозволить згодом будь-якому покупцеві в аптеці перевірити, є препарат фальсифікованим чи ні. Для цього людині можна буде просто просканувати маркування своїм смартфоном, а спеціальний додаток проведе ідентифікацію коду – на екрані смартфона буде вказана інформація про ліки, в тому числі – справжні вони чи ні.
Вважаю це правильним кроком. Головне – наскільки швидко вдасться все зробити. Зрозуміло, що потрібен час, можливо, навіть кілька років. Але у будь-якій справі найважливіше почати й не спинитися на півдороги, особливо, коли за цим стоїть безпека ліків та здоров’я людей.
Джерело: прес-служба АПАУ