Лікування болю в горлі: сучасні тенденції
Згідно з даними статистики восени різко зростає захворюваність на запальні недуги верхніх дихальних шляхів, у тому числі запальні захворювання глотки. Відповідно, щодня до працівників першого столу звертаються відвідувачі з проханням порекомендувати ефективний та безпечний лікарський засіб від болю в горлі для дорослих і дітей. Яку відповідь може дати провізор відвідувачеві аптеки?
Актуальність проблеми
Хронічний тонзиліт посідає перше місце серед патологій ротоглотки (від 2,84 до 35%). Сьогодні спостерігається тенденція до збільшення кількості хворих на хронічний тонзиліт, причому пік захворюваності припадає на вікову групу 16–20 років. Високою реєстрацією запальних захворювань глотки у всіх інших вікових категоріях населення пояснюється велика кількість днів непрацездатності.
Слизова оболонка глотки, а особливо її задня і бокова стінки, характеризуються значно чутливою іннервацією, тому патологічні процеси у фарингеальних структурах супроводжуються виснажливими для хворого симптомами — болем, відчуттям сухості або стороннього тіла, дертям, дискомфортом. За такої анатомічної особливості глотки, як наявність у безпосередній близькості середовищ, заповнених нещільною сполучною тканиною, існує високий ризик розвитку важких ускладнень і, зокрема, гнійного медіастиніту, сепсису і рясних кровотеч внаслідок аррозії великих судин шиї (д-р мед. наук, проф. А.Ю. Овчинников, канд. мед. наук В.А. Габедава, Первый МГМУ им. И.М. Сеченова, кафедра болезней уха, носа и горла, Москва).
З огляду на ускладнення, що виникають з боку різних органів і систем при хронічному тонзиліті, та соціальну значущість проблеми, це захворювання перебуває під пильною увагою не лише отоларингологів, але й інфекціоністів, педіатрів, імунологів та ревматологів.
При лікуванні хронічного тонзиліту застосовують комплексний підхід, який полягає в усуненні етіологічного чинника (інфекційного, хімічного, термічного), місцевому впливі на слизову оболонку глотки та відновленні опірності організму.
Місцеве лікування: переваги
Антибактеріальні засоби, які часто і безпідставно призначають при хронічному тонзиліті та фарингіті, призводять до збільшення кількості резистентних штамів мікроорганізмів і порушення природного мікробіоценозу організму та загрожують значними системними побічними ефектами. За даними літератури, частота ускладнень при системному застосуванні антибіотиків сягає 30%. Здебільшого це алергійні, фармакотоксичні та імунобіологічні побічні реакції.
Тому останнім часом при запальних захворюваннях горла перевагу надають саме лікарським засобам для місцевого застосування, зокрема, таблеткам для розсмоктування.
Під час наукових досліджень (Limb M [et al]. Scintigraphy can be used to compare delivery of sore throat formulations. Int J Clin Pract. 2009 Apr; 63 (4): 606–12) було доведено, що при застосуванні таблетованих форм лікарських засобів для лікування горла накопичення діючої речовини у ротоглотці набагато вище порівняно з таким у разі використання спреїв і розчинів для полоскання. Відповідно час, протягом якого активно проявляється дія субстанції, також суттєво довший.
На відміну від антибіотиків лікарські засоби для місцевого лікування запальних захворювань горла чинять безпосередній протизапальний вплив на збудника, діють на бактерії, віруси і гриби, проявляють знеболювальний ефект на рівні клітин слизової оболонки.
До сучасних препаратів місцевої дії для лікування запальних захворювань горла висуваються такі вимоги: доведений місцевий протизапальний вплив; широкий спектр дії; тривала дія активних речовин; усунення больових відчуттів; відсутність резистентності мікрофлори до діючої речовини лікарського засобу; безпека та відсутність системних побічних реакцій.
Деквадол: безпечна ефективність
Таблетки для розсмоктування Деквадол (ПАТ «Київський вітамінний завод») — це сучасний лікарський засіб для місцевого лікування таких запальних захворювань горла, як тонзиліту, ларингіту та фарингіту. Деквадол за рекомендацією лікаря можна застосовувати у випадках
змішаної інфекції горла; як допоміжний лікарський засіб — при лікуванні катаральної і лакунарної ангіни; у випадку кандидозу ротової порожнини та глотки.
Одна таблетка Деквадолу містить дві діючі речовини — деквалінію хлориду 0,25 мг та цинхокаїну гідрохлориду (дибукаїну гідрохлориду) 0,03 мг.
Деквалінію хлорид — субстанція широкого спектра дії, що поширює свій вплив на більшість грампозитивних та грамнегативних бактерій, а також гриби, спірохети та патогенні мікроорганізми, які зумовлюють виникнення змішаних інфекцій ротової порожнини та горла. Мікроорганізми, стійкі до дії деквалінію хлориду, невідомі.
Накопичення в організмі дибукаїну гідрохлориду сприяє зменшенню вираженості больового синдрому, що супроводжує інфекції ротової порожнини та горла.
Оскільки Деквадол не містить цукру, його можна застосовувати пацієнтам з цукровим діабетом та дітям, починаючи з 4 років. Препарат не спричиняє утворення карієсу.
Р.П. МОЗ України № UA/14989/01/01 від 16.03.2016. Інструкція для медичного застосування препарату Деквадол, таблетки для розсмоктування
Перед застосуванням уважно ознайомтесь з інструкцією та проконсультуйтесь з лікарем.
“Фармацевт Практик” #10′ 2016