Лікування риносинуситу з позицій доказової медицини: EPOS-2020 та роль фармацевтичної опіки
Закладеність або виділення з носа є одними з найбільш поширених скарг відвідувачів аптек, особливо у холодну пору року, значну частку яких становлять дорослі та діти з риносинуситом. Незважаючи на наявність низки лікарських засобів для зменшення вираженості назальних симптомів, раціональне лікування риносинуситу залишається актуальною медичною проблемою в усьому світі
Про значний медико-соціальний вплив риносинуситу (РС) свідчать дані статистики щодо його поширеності серед населення, дослідження наслідків необґрунтованого лікування, перш за все антибіотикотерапії, впливу на якість життя, щоденну активність і професійну (навчальну) діяльність та оцінка витрат, пов’язаних із цими наслідками [1, 2]. При появі симптомів риносинуситу більшість людей звертаються в аптеки за консультацією до фармацевта та з метою придбання безрецептурних препаратів для полегшення стану. Тому надання належної фармацевтичної опіки хворим з риносинуситом є дуже важливим для зменшення негативного впливу цього захворювання як на рівні конкретного пацієнта, так і системи охорони здоров’я в цілому [3, 4]. Це потребує сучасних знань та доказових даних стосовно цього захворювання, а також врахування усіх чинників, які впливають на ефективність та безпеку терапії.
Великим досягненням у вирішенні проблеми риносинуситу стали Європейські рекомендації з лікування риносинуситу та назальних поліпів (European Position Paper on Rhinоsinusitis and Nasal Polyps — EPOS-2020) — документ, в якому всебічно проаналізовано та надано узагальнені рекомендації з лікування гострого (ГРС) і хронічного риносинуситу (ХРС) у хворих різних категорій (діти, дорослі, пацієнти із супутніми захворюваннями) з позицій доказової медицини. В EPOS-2020 наведено комплексну схему ведення хворих із ГРС та ХРС, яка охоплює три ланки: відповідальне самолікування за допомогою ОТС-препаратів, первинна медична допомога, вторинна та спеціалізована медична допомога [5].
Однією з найважливіших відмінностей EPOS-2020 є значне розширення цільової аудиторії, для якої призначений цей документ, що відповідає пацієнтоорієнтованому підходу та залученню усіх зацікавлених сторін до прийняття рішень при наданні медичної допомоги. Так, EPOS-2020 вперше став орієнтиром не тільки для лікарів-отоларингологів, сімейних лікарів та педіатрів, але й для фармацевтів і навіть самих пацієнтів та осіб, які здійснюють догляд за ними. В структурі документа фармацевтам присвячено окремий розділ, в якому надано доказові рекомендації з оцінки симптомів різних форм риносинуситу, вибору OTC-препаратів та надання відвідувачам належної інформації щодо раціонального застосування лікарських засобів. Окрім цього, в EPOS-2020 відзначено важливу роль провізора у попередженні необґрунтованого застосування населенням антибіотиків при самостійному лікуванні риносинуситу, що на сьогодні є дуже актуальним з огляду на поширення антибіотикорезистентності.
EPOS-2020 присвячує фармацевтам окремий розділ, в якому надаються доказові рекомендації з оцінки симптомів різних форм риносинуситу, вибору OTC-препаратів та надання відвідувачам належної інформації щодо раціонального застосування лікарських засобів
Найчастіше в амбулаторній практиці зустрічається ГРС — запалення носа та приносових пазух з тривалістю симптомів менше 12 тиж, яке є наслідком гострої респіраторної вірусної інфекції, або звичайної застуди [4].
У разі повторення ГРС чотири рази або більше на рік після періодів з повною відсутністю симптомів роблять висновок про рекурентний (рецидивний) ГРС. Тривалість симптомів риносинуситу більше 12 тиж без повної регресії відповідає ХРС.
Також в EPOS-2020 виокремлено три клінічні форми ГРС, які становлять три послідовні стадії розвитку патологічного процесу при ГРС:
- гострий вірусний риносинусит, або звичайна застуда (ГВРС), при якому тривалість симптомів не перевищує 10 днів;
- гострий післявірусний риносинусит (ГПВРС), який характеризується збільшенням вираженості симптомів через 5 днів або їхнім збереженням понад 10 днів із тривалістю менше 12 тиж;
- гострий бактеріальний риносинусит (ГБРС), який ініціюється бактеріальною інфекцією, має важкий перебіг та триває до 12 тиж.
ГВРС та ГПВРС тривають певний період, який завершується самовилікуванням (англ. self-limiting disease), і тільки у разі розвитку ускладнень можуть становити небезпеку для здоров’я та життя людини [6]. Зважаючи на те, що ГРС є переважно ГВРС (звичайна застуда) або ГПВРС, відповідальне лікування при ГРС за допомогою безрецептурних лікарських засобів визнано раціональною стратегією як з медичного, так і соціально-економічного погляду [6, 7]. Своєчасне та раціональне симптоматичне лікування дозволяє значно зменшити вираженість перших симптомів захворювання та витрати на лікування завдяки зниженню ризику подальших ускладнень.
Згідно з EPOS-2020, терапію ГВРС та ГПВРС можна проводити за допомогою ОТС-препаратів, які рекомендує фармацевт в аптечному закладі [8]. У рекомендаціях EPOS-2020 наголошено, що функція фармацевта дозволяє йому проводити оцінку симптомів риносинуситу у відвідувачів аптеки та радити оптимальні ліки або спрямовувати пацієнтів до лікаря [9, 10]. До того ж при реалізації комплексної схеми ведення хворих на риносинусит фармацевт може виступати ланкою, яка поєднує лікаря сімейної медицини або педіатра та фахівця з надання спеціалізованої допомоги. Для виконання цих ролей в EPOS-2020 наведено низку практичних рекомендацій фармацевтам, а саме:
- алгоритм опитування відвідувачів з риносинуситом;
- підходи до оцінки симптомів риносинуситу і диференціації його різних форм та алергічного риніту;
- визначення загрозливих симптомів, які вказують на небезпечне захворювання, зокрема ГБРС;
- алгоритм вибору ОТС-препаратів для лікування ГВРС та ГПВРС;
- доказові огляди щодо безрецептурних лікарських засобів для лікування риносинуситу;
- огляд лікарських засобів, які використовують для профілактики ГРС;
- поради з належного інформування відвідувачів аптек щодо правильного використання назальних лікарських форм та підвищення комплаєнсу.
Оскільки назальні симптоми різних форм риносинуситу можуть бути спільними, їх диференційна оцінка в аптечному закладі є доволі важким завданням, що ускладнює процес фармацевтичної опіки. Тому для вирішення цієї проблеми в EPOS-2020 наведено критерії оцінки симптомів риносинуситу, які може застосувати фармацевт з метою визначення ГВРС та ГПВРС, а також встановлення ймовірності ГБРС та необхідності звернення до лікаря.
Так, ГРС визначають у відвідувача аптеки за наявності двох або більше симптомів, які тривають не довше 12 тиж. Одним з цих симптомів є закладеність/обструкція/блокада або виділення з носа (зовні через ніздрі чи в носоглотку). Іншими симптомами — біль/відчуття тиску в ділянці обличчя та/або зниження чи втрата нюху.
У дітей ГРС діагностують за наявності двох або більше симптомів: закладеність/обструкція/блокада носа або безкольорові/світлі виділення з носа, або кашель вдень та вночі, які тривають не довше 12 тиж.
Обов’язковою умовою визначення ГРС є виключення симптомів алергічного риніту, а саме: чхання, водянисті виділення з носа, назальний свербіж, свербіж очей і сльозотеча.
Ймовірність ГБРС може бути встановлена фармацевтом за проявами трьох або більше симптомів: виражений локальний біль; одностороння локалізація; температура тіла вище 38°C; «двофазність» захворювання (погіршення після першої фази); а також наявність даних про підвищений рівень ШОЕ/С-реактивного білка. Також необхідно виключити інші «загрозливі» симптоми серйозних захворювань, які потребують негайного звернення до лікаря:
- припухлість або почервоніння навколо очей;
- зміщення очного яблука;
- двоїння в очах;
- офтальмоплегія (параліч всіх або декількох м’язів ока);
- зниження гостроти зору;
- виражений головний біль;
- набряк м’яких тканин обличчя;
- неврологічні симптоми (ускладнення мови, рухів, тремтіння кінцівок тощо);
- втрата свідомості.
Використання зазначених критеріїв дозволяє фармацевту оцінити наявність певної форми РС, встановити можливість відповідального самолікування та вибрати оптимальний ОТС-препарат відповідно до оновлених рекомендацій EPOS-2020, які засновані на сучасних доказових даних.
Важливим зрушенням порівняно з попередньою версією EPOS-2012 є перегляд клінічної значущості фітопрепаратів для лікування ГВРС та ГПВРС. Результати нових досліджень дозволили сформулювати чіткі рекомендації високого рівня доказовості щодо ефективності та безпеки застосування в терапії риносинуситу екстракту BNO1016, відомого під торговими марками СИНУПРЕТ® екстракт, СИНУПРЕТ® форте, СИНУПРЕТ® в різних лікарських формах (краплі, таблетки, сироп). Варто зауважити, що СИНУПРЕТ® є найбільш дослідженим препаратом на рослинній основі, який впевнено рекомендовано в EPOS-2020 для лікування гострого вірусного та післявірусного риносинуситу. Документ подає посилання на п´ять клінічних досліджень, в яких доведено ефективність та безпечність різних лікарських форм препарату СИНУПРЕТ® у терапії, як ГВРС так і ГПВРС у дорослих і дітей. Препарату СИНУПРЕТ®, як найбільш дослідженому серед рослинних лікарських засобів належить провідна роль серед інших рекомендованих лікарських засобів, які мають низку побічних реакцій та обмежень у застосуванні. Тож використання нових рекомендацій EPOS допомагає фармацевту ретельно зважувати ризики та користь застосування ліків для симптоматичного лікування риносинуситу і призначати оптимальне лікування, надаючи перевагу препарату з доказовою комплексною дією, високим профілем безпеки для всіх категорій відвідувачів аптек, а також унікальною технологією виробництва та стандартами якості. Все це забезпечує отримання хворим з риносинуситом належної фармацевтичної опіки, яка ґрунтується на сучасних знаннях та принципах доказової медицини і фармації.
Закінчення у журналі «Фармацевт Практик» № 5 (191), 2020
Ігор Зупанець, д-р мед. наук, професор, завідувач кафедри,
Наталія Безугла, канд. мед. наук, доцент,
Ксенія Ратушна, канд. фарм. наук, асистент,
кафедра клінічної фармакології та клінічної фармації НФаУ
Література
- Lourijsen E.S., Fokkens W.J., Reitsma S. Direct and indirect costs of adult patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyps. Rhinology 2020, 58 (in press).
- Rudmik L. Economics of Chronic Rhinosinusitis. Curr Allergy Asthma Rep 2017; 17:20.
- Клінічна фармація: підручник / За ред. В.П. Черних, І.А. Зупанця, І.Г. Купновицької. – Х.: НФаУ: Золоті сторінки, 2013. – 912 с.
- Фармацевтична опіка пацієнтів при лікуванні гострого риносинуситу: метод. рекоменд., 2-ге вид., допов. / І.А. Зупанець, В.І. Попович, Т.С. Жулай та ін. — Х.: Золоті сторінки, 2020. — 36 с.
- European Position Paperon Rhinоsinusitis and Nasal Polyps — EPOS-2020 [Електронний ресурс] // Rhinology. – 2020. — Vol. 58 (Suppl S29). – P. 1-464. doi: 10.4193/Rhin20.600
- Tan R., Cvetkovski B., Kritikos V. et al. Management of allergic rhinitis in the community pharmacy: identifying the reasons behind medication self-selection. PharmPract (Granada) 2018; 16:1332.
- Tan R., Cvetkovski B., Kritikos V. et al. The Burden of Rhinitis and the Impact of Medication Management within the Community Pharmacy Setting. J Allergy Clin. Immunol. Pract. 2018; 6:1717-25.
- Piatt Jr. J.H. Intracranial suppuration complicating sinusit is among children: an epidemiological and clinical study. J. Neurosurg. Pediatr. 2011; 7:567-74.
- McKeirnan K.C., Garrelts MacLean L. Pharmacist, physician, and patient opinions of pharmacist-treated minor ailments and conditions. J. Am. Pharm. Assoc. 2018; 58:599-607.
- Cvetkovski B., Tan R., Kritikos V. et al. A patient-centric analysis to identify key influences in allergic rhinitis management. NPJ Prim. Care Respir. Med. 2018; 28:34.
- Carr W.W., Yawn B.P. Management of allergic rhinitis in the era of effctive over-the-counter treatments. Postgrad Med. 2017; 129:572-80.
Для розміщення у спеціалізованих виданнях, призначених для медичних установ та лікарів, а також для розповсюдження на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики. Матеріал призначений виключне для спеціалістів у галузі охорони здоров’я.
Синупрет® екстракт. Р.П. № UA/15267/01/01 від 15.08.16.
“Фармацевт Практик” #4′ 2020