«Офтальмофармакологія»: ліки, що здатні спричинити глаукому
Краса в очах того, хто дивиться.
Оскар Уайльд
Глаукома — складне захворювання ока, яке за пізнього виявлення та без адекватного лікування призводить до неминучої сліпоти. Що таке глаукома з погляду сучасної офтальмології? Це група гетерогенних захворювань, що мають різне походження, але спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ), звуження поля зору, розвиток атрофії зорового нерва. Відомо, що причиною глаукоми можуть бути лікарські засоби, як системні, так і місцевої дії. Тому при застосуванні препаратів певних груп необхідно бути обережним пацієнтам з підвищеним ризиком та низкою симптомів, які можуть свідчити про підвищений ВОТ
Глаукома в цифрах та фактах
ВООЗ встановила, що в світі 66 млн пацієнтів страждають на глаукому, серед них 12,5 млн людей через хворобу втратили зір. Загалом у Європі причиною 12% усіх випадків сліпоти є глаукома. В Україні фіксують зростання захворюваності на глаукому. Класифікують чотири основні типи глаукоми: первинну відкритокутову; кутово-закриваючу; вторинну; набуту. Найпоширенішою формою є первинна відкритокутова глаукома (ПВКГ). Зокрема, за даними скринінгового дослідження, проведеного МОЗ України у 2016 р., з понад 24 тис. обстежених із вадами зору 6650 пацієнтам було вперше встановлено діагноз «глаукома».
Зазначимо, що в нашій країні серед причин інвалідності внаслідок порушення зору питома вага глаукоми зросла з 6 до 16% та досягла свого найвищого значення в 2007 р. (кожний п’ятий інвалід ставав ним внаслідок глаукоми). На сьогодні інтенсивний показник ПВКГ становить 1,78 на 10 тис. дорослого населення, серед працездатного — 1,9.
Експерти ВООЗ вказують, що ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення і початку лікування глаукоми становить 27%, а на обидва ока — 9%
На що треба звернути увагу?
На небажані офтальмологічні ефекти від лікарських засобів особливу увагу необхідно звертати людям віком старше 40 років, які входять до групи ризику. До неї належать: особи, у родичів яких вже було виявлено глаукому (ризик розвитку захворювання зростає в 10 разів); пацієнти із судинною патологією (артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, схильність до вазоспазмів, мігрені, артеріальної гіпотензії, вертебробазилярної недостатності); люди, які страждають на короткозорість чи перенесли травми очей або хірургічні втручання. Окрему групу становлять пацієнти з різними хронічними захворюваннями, які приймають препарати, здатні підвищувати ВОТ та провокувати розвиток глаукоми. Симптоми глаукоми, на які варто звернути увагу:
- «літаючі мушки» перед очима; поява райдужного кола навколо джерела світла при погляді на нього;
- «затуманення» зору;
- часта зміна окулярів через зниження гостроти зору;
- біль в оці та у відповідній половині голови;
- почервоніння ока зі збільшенням його щільності.
Зазвичай людина поступово втрачає зір аж до настання повної сліпоти.
Ліки, що провокують або посилюють глаукому
Спровоковану лікарськими засобами, або «лікарську», глаукому слід розглядати як форму вторинної глаукоми. Спричиняють її як ліки, що чинять системну дію (наприклад, комбіновані засоби з фенілефрином та хлорфеніраміном для симптоматичного лікування ГРЗ, сиропи від кашлю з ефедрином, деякі засоби для зменшення апетиту та схуднення тощо), так і препарати місцевої дії (наприклад, очні краплі з мідріатиками (фенілефрином, атропіном)), місцевими анестетиками, антигістамінними засобами, аерозолі для лікування бронхіальної астми (сальбутамол, альбутерол, тербуталін, іпратропію бромід) тощо [1, 2].
На сьогодні немає даних щодо частоти виникнення лікарської глаукоми [1]. Залежно від особливостей механізму дії такі ліки можуть провокувати відкритокутову чи закритокутову глаукому. Препаратами, які спричиняють або посилюють відкритокутову глаукому, є переважно глюкокортикоїди, зокрема адренорецептори та антихолінергічні засоби.
В літературі є повідомлення, що інші кілька класів лікарських засобів, включаючи адреноміметики, холінергічні, антихолінергічні засоби, препарати на основі сульфаніламідів, СІЗЗС, трициклічні та тетрациклічні антидепресанти, антикоагулянти та антагоністи H1- і H2-рецепторів гістаміну, зумовлюють або провокують гостру закритокутову глаукому, особливо в осіб, схильних до звуження кутів передньої камери ока. Ризик виникнення глаукоми систематизовано за фармакологічними групами і об’єднано в таблиці. При підготовці статті використано дані, починаючи з 2017 р., які збирає офіційна база ВООЗ з фармаконагляду Vigiaccess [3].
Таблиця. Огляд лікарських засобів, здатних провокувати підвищення внутрішньоочного тиску та розвиток глаукоми
В окремих випадках внаслідок застосування лікарських засобів можливе двостороннє ураження ока і навіть настання сліпоти. Фармацевтам при відпуску не тільки очних крапель, але й багатьох інших ліків доцільно попереджати пацієнтів про можливі ризики їхнього застосування, розповідати про симптоми глаукоми та наголошувати на необхідності проконсультуватися з офтальмологом.
Будьте здорові та бережіть свій зір!
Руслан Редькін, канд. фарм. наук,
Нінель Орловецька, канд. фарм. наук,
Оксана Данькевич, канд. фарм. наук
Література
- Tripathi Ramesh C., Brenda J. Tripathi, and ChrisHaggerty. Drug-induced glaucomas // Drug safety — 2003: 749–767.
- Lachkar Y., Bouassida W. (2007). Drug-induced acuteangleclosure glaucoma // Current Opinion in Ophthalmology. — 2007; 18 (2), 129–133. doi:10.1097/icu.0b013e32808738d5
- VigiAccess — це зручний інтерфейс, який дозволяє шукати VigiBase®та отримувати статистичні дані про побічні ефекти лікарських засобів та вакцин (підозрювані побічні реакції), повідомлені в Програмі ВООЗ з міжнародного контролю за ліками (ВООЗ PIDM).
- Eke T, Carr S. Acute glaucoma, chronic glaucoma, and serotoninergic drugs // Br J Ophthalmol. — 1998 Aug; 82 (8): 976–8.
- Ahmad S. Fluoxetine and glaucoma [letter]. Drug Intell Clin Pharm 1991 Apr; 25 (4): 436.
- Costagliola C, Mastropasqua L, Steardo L et al. Fluoxetine oral administration increases intraocular pressure [letter] // Br J Ophthalmol. — 1996 Jul; 80 (7): 678.
- Eke T, Bates AK. Acute angle-closure glaucoma associated with paroxetine [letter] // BMJ. — 1997 May; 314 (7091): 1387.
- Ng B, Sanbrook GMC, Malouf AJ et al. Venlafaxine and mechanism for acute transient myopia after sulfonamide treatment. — 2002 Mar 4; 176 (5): 241.
- Caronia RM, Sturm RT, Fastenberg DM et al. Bilateral secondary angle-closure glaucoma as a complication of anticoagulation in a nanophthalmic patient // Am J Ophthalmol. — 1998 Aug; 126 (2): 307–9.
- Fraunfelder FT, Fraunfelder FW. Drug-induced ocular side effects. Boston (MA): Butterworth-Heinemann, 2001.
- Sabroe RA, Black AK. Angiotensin-converting enzymes (ACE) inhibitors and angio-oedema // Br J Dermatol. — 1997; 136 (2): 153–8.
- Hille K, Hille A, Ruprecht KW. Malignant glaucoma due to drug-related angioedema // Am J Ophthalmol. — 2003; 135 (2): 224–6.
“Фармацевт Практик” #9′ 2019