Нотатки мандрівника: перші празькі аптеки. Нотатка перша: «У янгола»
Як відомо, в епоху середньовіччя професії лікаря і фармацевта були практично нероздільними, лише пізніше фармація стала окремим родом медичної професії. Тож цей факт навіть відобразився у чеській мові однокорінними словами, адже фармацевта у Чехії з повагою називають «лекарніком», аптеку — «лекарна», а лікаря — «лекар». Оскільки місією аптекарської справи здавна була турбота про здоров’я людей, у нього були більш суворі інструкції та багато привілеїв.
Прага — це одна з найкрасивіших європейських столиць, яка переносить нас в епоху середньовіччя, а історія її перших аптек тісно пов’язана з найкрасивішими площами і будинками
Перша у старому місті — перша у Празі
Так, 640 років тому «27 березня 1378 р. Карл IV, Батько країни, надав милість вірному придворному аптекарю Анжело з Флоренції, городянину празькому…» — було записано у його вірчій грамоті. Тож це і є документально зафіксована дата виникнення першої аптеки у Празі. Як і багато чого в історії Чехії, зародження фармації в цій країні теж пов’язане з ім’ям видатного імператора священної Римської імперії.
Відповідно до цієї милості аптекар підпорядковувався лише суду чеських королів і нікому іншому, а власник будинку і саду з усіма прилеглими будівлями (на нинішній Індржіжській вулиці на місці головної пошти) був позбавлений усіх податків, щоб він і його нащадки могли без унгельта (мита) продавати вино і купецькі товари. Сад Анжело був першим ботанічним садом у всій Центральній Європі. У придворного «апотекаріуса» на Фруктовому ринку (на нинішній Малій Староміській площі) була своя аптека в будинку čp 144. З 1380 р. він був «староміським міщанином», а з 1394 р. — членом міської ради Праги. Як з’явився флорентієць Анжело у Празі, достеменно не відомо, але можна припустити, що це пов’язано із походами імператора Карла ІV до Італії: в 1354 р., щоб коронуватися в Мілані королем і в Римі імператором (1355 р.), вдруге — в інтересах Папи, для війни з міланськими Вісконті.
Правління Карла IV — «золотий вік» Чехії. Імператор добре знав чеську мову, дбав про розвиток міст, побудував у Празі «нове місто» (Празький град), Градчани та знаменитий празький Карлів міст, а також заснував архієпископство та у 1348 р. — перший в імперії університет (за зразком паризького). Завдяки йому до Праги приїхала велика кількість художників та ремісників. У часи його правління Влтава та Ельба стали судноплавними, а сільське господарство отримало значного розвитку. Карл ввіз до Чехії виноградну лозу із Бургундії і сливові дерева з Лотарингії, влаштував водоймища для розведення риб (так з’явилися знамениті «чеські коропи»). За результатами загального громадського опитування Карла IV було визнано найвеличнішим чехом в історії
У самому серці старої Праги
Аптеку Анжело можна назвати найпершою у Старому Місті та взагалі в Празі. Тут процвітала жвава торгівля, бували представники різних народів і професій, так що Малий риночок був дуже вигідним місцем для розміщення аптеки. Крім ліків, в аптеці в старі часи продавалися і різні речі, особливо ласощі, так що аптекарі виконували ще й роботу кондитерів і пекарів. В аптеці зберігся особливий старий елегантний стиль. Донині старий аптекарський посуд свідчить про поважний вік цієї аптеки, хоча велика частина старого обладнання була передана Національному музею на Вацлавській площі. В аптеці відвідувача зустрічає барельєф з іменем її засновника Анжело, розташований під стелею разом з іменами інших видатних фармацевтів-хіміків, авторів наукових відкриттів різних століть. Стара облікова книга свідчить, що постійними замовниками аптеки були представники празького дворянства і високого духовенства. Отримувати лікувальні препарати саме тут було хорошим тоном.
Століття аптека Анжело мала найкращу репутацію і входила в число найбільш передових. І дотепер празькі аптеки зберігають пам’ять про першого аптекаря Анжело у зображеннях на вивісках янгола чи у назвах «У янгола», «У янгола-хранителя» (Andělstrážný) тощо.
Читайте також: Аптечные вывески от античных времен до наших дней
«У Золотої корони»
Після смерті Анжело в 1408 р. все його майно успадкував племінник Людовикус з Флоренції, або аптекар Лойзе. У 1409 р. король Вацлав призначив його придворним аптекарем. Так найстаріша празька аптека переходила від одного власника до іншого і переїжджала зі свого первісного місця — з дому čp 144 на кут Карлової вулиці, а звідти знову в сусідній будинок U Zlatekoruny.
Тут вона і залишилася донині, переживши кілька реконструкцій у 1888, 1928 та у 1994 рр. Друга світова війна пощадила старі пам’ятки Праги і практично жодна з них не була розбомблена. Однак аптеку не пощадили туристичний бум і подорожчання нерухомості у Празі. Виявилося, що висока рента за нерухомість у центрі міста, яку витребує магістрат, не перекривається доходами від аптечної справи, а тому аптека припинила своє існування. Нові власники, викупивши її у магістрату Праги, розмістили у приміщенні ювелірну крамницю, хоча і зберегли меблі, інтер’єр та деякі речі аптечного вжитку.
Текст і фото: Руслан Редькін, канд. фарм. наук
Національний фармацевтичний університет, Харків
“Фармацевт Практик” #1′ 2018