Статті

Рак яєчок може бути ціною за захист від сонця

14/10/2013

Оксфордські вчені (Великобританія), які займалися генетичними причинами раку яєчок, прийшли до несподіваного висновку: виявляється, підвищена ймовірність пухлини яэчок – ціна захисту шкіри від ультрафіолету. У своїх дослідженнях Гарет Бонд (Gareth Bond) і його колеги працювали з білком р53, мутації в якому зустрічаються у більшості пухлин. р53 наглядає за станом ДНК і, якщо в ній накопичується багато пошкоджень, запускає програму клітинного суїциду; якщо ж р53 не працює, мутації у ДНК можуть зробити клітину злоякісною.

Саме тому мутації у р53 (або в білках, із якими він працює), які передаються у спадок, надзвичайно рідкісні: природний відбір просто вичистив би їх із популяції. Але все ж-таки вони є, і не завжди зрозуміло, що допомогло їм уникнути негативного відбору.

Дослідники проаналізували близько 60 тисяч нуклеотидних замін, які можна зустріти в людському геномі. Такі заміни обумовлюють варіації в кольорі волосся чи очей, але також можуть стати причиною різних хвороб. Вчені порівняли здорові клітини з раковими і знайшли 86 нуклеотидних замін, які мали з’язок із раком і знаходилися в районах ДНК, якими керував р53. Врешті решт вдалося визначити нуклеотидну заміну, до якої р53 тяжів особливо сильно. З’ясувалося, що саме вона була пов’язана з раком яєчок.

Еволюційний аналіз показав, що ця мутація закріпилася в геномі піч час міграції людей із Африки на північ: у європеоїдів вона зустрічається у 80% випадків, тоді як у чорношкірих – тільки в 24%. Імовірно, саме у цьому криється причина того, що на рак яєчок білошкірі хворіють у 4-5 разів частіше.

Якщо шкідлива мутація закріплюється в геномі, значить від неї є якась користь, причому користь переважує шкоду. Більш ранні дослідження показали, що ген, в якому знайшли онкогенну нуклеотидну заміну, потрібен для захисту шкіри від сонячного ультрафіолету. Нові ж експерименти виявили, що робота захисного гена залежить від р53, який його активує, і чим сильніше діє р53, тим краще захист, тим більше в шкірі з’являється меланоцитів.

Виявлена мутація посилює взаємодію між р53 і геном захисту від ультрафіолету, але вона ж підвищує і ймовірність того, що людина захворіє на рак яєчок. Також варто зазначити, що з усіх відомих нуклеотидних замін саме ця виявилася досить сильною, щоб впливати на поведінку р53.

Очевидно, в еволюції пухлини яєчок стали меншим злом, ніж пошкодження ДНК від ультрафіолету, які неодмінно мали б з’явитися у «зблідлих» людей, що покинули Африку.

Результати дослідження опубліковані в журналі Cell.

За матеріалами Science NOW

Материал подготовила +Екатерина Свириденко

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ